İran’da rejim karşıtı protestolar dinmiyor

İran geneline yayılan rejim karşıtı protestolar dinmiyor. Bir haftasını dolduran eylemler gün boyu sürerken, yer yer rejim güçlerinin saldırıları sonucu çatışmalar yaşandı.

İran’da rejimin politikalarını protesto etmek için dün gece Tahran, Îsfahan, Kerec, Raşd, Ehwaz, Hemedan, Şîraz, Tebrîz, Xuremabad, Sine ve Kirmaşan gibi vilayetlerde sokağa çıkan binlerce kişi eylemlerini geç saatlere kadar devam ettirdi.
Eylemlerin en kitlesel düzenlendiği yerlerin başında başkent Tahran geliyor. Tahran’da İnkılap Meydanı’ndan Veli Asır Kavşağı’na kadar olan bölgede eylemler hiç durmadı. Kentin birçok noktasında özel kuvvet polisleri ile TOMA’lar yerleştirilirken, yer yer eylemciler ile rejim güçleri arasında çatışmalar çıktı.
KÜRT KENTLERİ AYAKTA 
İran Kürt kentlerinde ise en kitlesel eylemler Sine’de yaşandı. Binlerce kişinin katıldığı eylemlere rejim güçlerinin tazyikli suyla müdahale etmesinin ardından çatışmalar çıktı. Eylemde çok sayıda kişinin gözaltına alındığı bildirildi.
Son günlerde eylemlerin en yoğun olduğu vilayetlerin başında ise İsfahan geliyor. İsfahan merkez, Xumeynişeht ve Lencan kentlerinde eylemler düzenlendi. Lencan’daki eylemlerde halkın kaymakamlık binasını hedef aldığı öğrenildi.
Tebriz, Loristan’a bağlı Xuramabad kenti ile Xuzistan vilayetine bağlı Îzah, Mahşehr, Abadan ve Mescid Süleyman kentleri ile Kerec’e bağı Guherdeşt kentinde de kitlesel eylemler düzenlendi.
Şîraz’da da rejim güçlerinin halka saldırması sonrası çatışmalar çıktı. Bunun üzerine halk da motosikletli Devrim Muhafızlarına saldırdı. Akşam saatlerinde başlayan eylemler gece geç saatlere kadar devam etti.
‘KAHROLSUN REJİM’
Ülke çapındaki eylemlerde öne çıkan sloganlar ise “Kahrolsun rejim”, “Kahrolsun Xamaney, kahrolsun Ruhani” ve “Muhafazakarlar, reformistler artık oyun bitti” sloganları oldu. MA

Related Articles