İran ve Rojhilat’ta son durum: Eylemler büyüdükçe büyüyor!

İran ve Rojhilat’ta halkın yoksulluk ve rejimin baskıcı politikalarına karşı başlattığı eylemler 6’ncı günü geride bırakırken yaşamını yitirenlerin sayısı 22’ye yükseldi.

İran ve Rojhilat’ta (Doğu Kürdistan) halkın yoksulluk ve rejimin baskıcı politikalarına karşı başlattığı eylemler 6’ncı günde de yaygınlaşarak devam ediyor. Dün gece Tahran, İsfahan ve Rojhilat kentlerinde düzenlenen eylemlerde 9 kişinin yaşamını yitirdiği açıklandı. Böylece resmi rakamlara göre eylemlerin ilk gününden bu yana 22 kişi yaşamını yitirmiş oldu.

Dün gece eylemleri en yoğun olduğu Îsfahan’a bağlı Humeynişehr kentinde düzenlenen eylemlerde biri çocuk, iki kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi.

BİR PASDAR ÖLDÜ

Îsfahan’ın Necefabad kentinde ise güvenlik noktasına düzenlenen eylemde bir pasdar (İran askeri) öldü, 3 polis ise yaralandı. Eylemin bir kadın tarafın av tüfeğiyle düzenlendiği belirtiliyor. İsfahan’a bağlı Kehderican’da da eylemlerde polislere ait bir nokta yakıldı.

YAŞAMINI YİTİRENERİN SAYISI 22’YE ÇIKTI

İran devlet televizyonu ise dün gece yaşanan eylemlerde 9 kişinin öldürüldüğünü duyurdu. Buna göre eylemlerin başladığı günden bu yana yaşamını yitirenlerin sayısı 22’ye ulaştı.

BİNLERCE GÖZALTI

Eylemlere katıldıkları gerekçesiyle gözaltına alınanların sayısının ise binlerce kişi olduğu ifade ediliyor. Ancak gözaltı sayısına ilişkin net bilgiler mevcut değil. Tahran Vali Yardımcısı Ali Aşgar Nasserbaht, İran medyasına verdiği demeçte, Tahran’da son üç günde gözaltına alınanların sayısının 450’ye ulaştığını söyledi.

ROJHILAT’TA KESİNTİSİZ EYLEM

Eylemlerin ilk gününden beri ayakta olan Rojhilat kentlerinde dün gece de geniş çaplı eylemler vardı. Sine, Kirmaşan vilayetleri ile Îlam’a bağlı Dehloran kentindeki eylemlere rejim güçlerinin saldırması sonrası çatışmalar yaşandı.

SINE’DE 75 YARALI

Sine’deki eylemlerde iki kişinin yaşamını yitirdiği iddia edildi. Ancak Sine Valisi söz konusu iddiaların doğru olmadığını söyledi. Sine’deki eylemlerde 75 kişinin yaralandığı belirtildi.

KIRMAŞAN YİNE AYAKTAYDI

Kirmaşan’da ise eylemcilerin polis merkezini ele geçirmek için harekete geçmesi üzerine başlayan çatışmalar gece geç saatlere kadar devam etti. Diğer yandan Azeri halkının yaşadığı Erdebil kentinde de eylemler vardı. ANF

Related Articles