İran halkı: Reformistler, muhafazakarlar artık devriniz bitti!

İran ve Rojhilat halkının İran rejiminin baskıcı politikaları ve açlıkla terbiye etme siyasetine karşı başlattığı eylemler bu akşam da ülkenin birçok kentinde sürdü. Eylemlerin hedefinde reformistler ile muhafazakarlar vardı.

İran ve Rojhilat’ta (Doğu Kürdistan) halkının İran rejiminin baskıcı politikaları ve açlıkla terbiye etme siyasetine karşı başlattığı eylemler bu akşam da ülkenin birçok kentinde devam etti.

‘ARTIK DEVRİNİZ BİTTİ’

“Diktatörlüğe ölüm”, “Xamaneye katil, velayet batıl”, “İş, ekmek özgürlük” ve “Reformistler, muhafazakarlar artık devriniz bitti” sloganlarının atıldığı eylemde, sık sık İran dini otoritesi Alî Xamaney ve İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani aleyhine de sloganlar atıldı.

TAHRAN’DA KİTLESEL EYLEMLER

Eylemlerin en yaygın olduğu kentleri başında gelen başkent Tahran’da Azadî Caddesi, Kariger Caddesi ve İnkilap meydanına toplanan binlerce yurttaş, polislere halkın taleplerinin yanında yer almaları çağrısı yaptı.

SINÊ VİLAYETİ AYAKTA

Rojhilat’ta ise bugünkü en kitlesel eylemlere Sinê vilayeti ev sahipliği yapıyor. Sinê’de bir araya gelen binlerce kişi Kürt sanatçı Nasır Razazi’nin parçaları eşliğinde eylemlerini sürdürüyor.

KIRMANŞAN’DA YİNE EYLEM VARDI

Eylemlerin ilk gününden beri en aktif olan Kürt vilayetlerinden olan Kirmanşan’da ise bugünkü eylemlerin durağı Şahabad (İslamabad) kenti oldu.

LORISTAN’DA KEPENK KAPATMA EYLEMİ

Diğer yandan geçtiğimiz günlerde yaşanan eylemlerde iki yurttaşın katledildiği Loristan eyaletine bağlı Dirûd kentinde ise gün boyu kepenk ve kontak kapatma eylemleri vardı.

DÖRT BİR YANDA EYLEM VAR

Eylemler ülkenin birçok kentinde devam ederken, bugün akşam saatlerinde İran’ın kuzeyindeki Raşd vilayeti, Îsfahan’ın Fularşar kenti, Hemedan vilayeti, Şiraz vilayeti, Xuzistan eyaletine bağlı Mescid Süleyman kenti, Kerec’e bağlı Gewherdeşt kenti, Ehwaz vilayeti ve Ebadan vilayetinde de on binlerce kişi alanlardaydı.

ERDEBÎL’DE 40 GÖZALTI

Eylemlerin yoğun olduğu diğer bir vilayet olan Erdebil’de ise Devrim Mahkemesi Başkanı tarafından yapılan açıklamada, 40 eylemcinin gözaltına alındığı belirtildi.

İNTERNET KESİK, SOSYAL MEDYA YASAK

İran ile Rojhilat’ın birçok kentinde eylemler gün geçtikçe yaygınlaşırken, rejimin internet şebekelerini kesmesi ve Telegram ile Istagram gibi sosyal medya ağlarına yasak getirmesi dolayısıyla sağlıklı bilgilere ulaşılamıyor. ANF

Related Articles