‘İran artık eskisi gibi olmayacak’

İran’da idam cezası aldıkları için Van’a yerleşen gazeteci Arash Shoa Sharg ve siyasi aktivist Kourosh Zamani, ülkelerindeki rejim karşıtı protestolar için, direnişin büyüyeceğini ve artık eskisi gibi olmayacağını söyledi.

İran’da idam cezasına çarptırıldığı için Van’a yerleşen Gîlanenu Gazetesi’nin yazarı gazeteci Arash Shoa Sharg ve siyasi aktivist Kourosh Zamani, ülkelerinde  rejim karşıtı protestoları Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi.
‘79’DAN BUGÜNE İLERLEME OLMADI’
Devam eden protestoları ve sürecin gidişatına ilişkin konuşan Arash Shoa Sharg, olaylarda en az 70 kentin ayaklandığını kaydetti. “Halk rejime itiraz ediyor. Rejim halkının isteklerini göz önünde bulundurmuyor. İnsanlar temel haklarının referandum edilmesini istiyor. 40 yıldır süregelen ekonomik sıkıntılarla İran halkı yaşamını sürdürüyor” diyen Sharg, 1957 ve 1979 yıllarında meydana gelen olaylarda da halkın sokağa döküldüğünü hatırlattı. Sharg, “O dönem halk, rejim ve hükümetin değişmesi için bir referandumun yapılmasını istiyordu. O referandum 1980’de gerçekleşti. Gerçekleştirilen referandumda halk amacına ulaştı. 37 yıl geçmesine rağmen o referandumdan sonra bir iyileşme gerçekleşmedi. Şimdi sokağa çıkan gençlerin hepsi bilinçli gençlerdir. Neyin ne olduğunu bilen gençlerdir. Toplumsal sorunlar var ve bu sorunların çözülmesini istiyorlar. Bu sorunlardan herkes artık rahatça haberdar olabiliyor. Ve bu nedenle halkın tamamı sokaklara dökülüyor” diye belirtti.
‘ESAS AMAÇ REJİMİ YENMEKTİR’
Rejime karşı sokağa çıkanların esas amaçlarının “hükümeti düşürmek ve rejimi yenmek” olduğunu vurgulayan Sharg, “İran halkının büyük bir çoğunluğunu oluşturan 32 kentin 30’u bu eylemlere katıldı. Sadece 2 kent eylemlere katılmadı. Eyleme katılan kentlerin içinde Kürdistan kentleri var. Onlar da rejim karşıtı eylemlere katılarak sokaklara döküldüler. İran’da yaşayan Arap kentleri de bu eylemlere katıldı. Çoğu kent rejimin elinden alındı. Sokağa çıkan bütün insanların önceliği halkların güvenceye alınacağı bir referandumun yapılmasıdır. Hiçbir topluluğun özel bir isteğinin olduğunu düşünmüyorum. Hepsinin amacı rejimi değiştirmektir. İran rejimi, halkın iradesini kırmak için silahlarla saldırıyor. Rejime karşı gerçekleştirilen başkaldırıyı bu şekilde bertaraf etmeye çalışıyor” diye konuştu.
‘REJİM PARALI ASKER TUTUYOR’
İran rejiminin güvenliğini sürdürmek için paramiliter güç olan Besicleri kullandığını ifade eden Sharg, şöyle devam etti: “Bunun için de rejim, bu Besiclere (İran’lı paramiliter güçler) ekonomik açıdan destekler veriyor ve her türlü imkanı onlara sağlıyor. Bu da gösteriyor ki kendi ordusuna hiçbir güveni yok. Dolayısıyla bu eylemleri bastırmak için böyle grupları sokaklara sürüyor. İran rejimi hiçbir şekilde seküler bir hükümet kurma etkisi altına girmedi. Rejimin amacı halkı sürekli baskı altına alabilecek dini bir hükümeti sürdürmektir. Besiclerin sokağa çıkma amaçları olayı tamamen ekonomi boyuta taşımaktır. Yani eylemleri bağlamından koparmaktır. Besicler de rejim karşıtı gibi görünüyorlar ve yaşanan olaylarının nedenini ekonomiye bağlıyorlar. Özgürlükler için sokaklara çıkan insanları da bu yöne çekmeye çalışıyorlar.”
‘ORADA KARARLI BİR MÜCADELE VAR’
Rejim karşıtları ile yanlıların karşı karşıya geldiğini belirten Sharg, “Rejim yanlıları da resmi kıyafetler giymiş durumda. Rejim karşıtları ise kestane rengi ve sivil kıyafetler giymiş. Rejime ve rejim yanlılarına karşı kararlı bir şekilde mücadelelerini sürdürüyorlar. Askeri ve rejim yanlısı gruplar, silahlarla rejime karşı mücadele eden insanlara saldırıyorlar. Zırhlı araçları kullanıyorlar. TOMA’larla, gaz bombaları, tazyikli su ile saldırıyorlar. Halkı sokaklardan çıkarmak için rejim her türlü yolu ve imkanı kullanıyor. Zaten rejimin kullandığı şeyler ve halka karşı yaptıkları baskılar gözler önündedir” diyerek protestoculara yönelik artan şiddete dikkat çekti.
‘TOTALİTER REJİMLER VARLIĞINI SÜRDÜREMEZ’
Totaliter hükümet ve rejimlerin nerede olursa olsun varlığını sürdüremeyeceğini hatırlatan Sharg, eylemlerin temel amacının rejimin yıkılması olarak özetledi. Sharg, “Demokratik bir rejimin kurulmasını istiyorlar. Bana göre, halk rejimi değiştirene kadar sokaklardan ayrılmayacak ve eylemlerini büyük bir kararlılıkla sürdürecektir. Öngörülerime göre, devlet de bu eylemleri bastırmak için saldırılarını daha da şiddetlendirecektir. Bu şekilde hükümet kendi sonunu hazırlayacaktır. Çünkü hiçbir şekilde eylemleri bastıramayacaklardır” dedi.
‘İRAN HALKININ TEK İHTİYACI DESTEK’ 
İdam cezasına çarptırılan Kourosh Zamani ise, “İran halklarının tek ihtiyacı dış devletlerin desteğidir. Halkın tek ihtiyacı da budur. İran’da yaşanan olaylar dünya kamuoyuna iyi yansıtılırsa eylemlere büyük bir etkisi olacak ve İran halklarının başarısıyla sonuçlanacak” dedi.
‘REJİM VAR OLDUĞU SÜRECE SORUNLARDA OLACAK’
Zamani, sözlerini şöyle tamamladı: “Kadınların, gençlerin ve halkların tek bir amaçları var; o da mevcut rejimin değişmesidir. Bu aşamada hiçbir topluluk, grup ya da kadınlar kendi haklarını öne sürmüyor. Hepsinin ortak gayesi rejimin gitmesidir. Eylemler de bu çerçevede sürüyor. Bu eylemlerden sonra zaten rejim eski politikalarını uygulayamaz. Gelinen aşamada çok şey değişecektir. Bu eylemlerden sonra rejim belini doğrultamaz. Rejim değiştikten sonra idam cezasından tutun birçok uygulama değişecektir. Siyasi tutsaklar, sürgünler son bulacaktır. Bu gibi sorunların hepsi çözüme kavuşacaktır. Bu rejim var olduğu sürece bu sorunların hepsi de var olacaktır.”
MA / Müjdat Can – Mahmut Ruvanas 

Related Articles