Irak Kürdistanı’nda şüpheli suikastler

Daha önce İ-KDP’nin bir peşmerge komutanı ile oğlu suikaste uğramıştı. Dün de “Kürtlerin Stalin’i” olarak sosyal medyada gündem olan PAK lideri Hüseyin Yezdanpena suikaste uğradı.

Irak Kürdistanı Bölgesi’nde son günlerde yaşanan suikastlerde artış görülmesi, İran’a yönelik şüpheleri artırıyor.

Son suikaste uğrayan Kürt siyasetçilerden biri de Stalin’e benzerliği ile dikkat çeken İranlı Kürt siyasetçi, Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Hüseyin Yezdanpena oldu. Hüseyin Yezdanpena’nın aracı, Perşembe günü bölge başkenti Erbil’de koruma konvoyu eşliğinde ilerlerken, bir motosiklet üzerinden ateş açan iki kişinin saldırısına uğradı. Yezdanpena ile konvoydakilerin yara almadan kurtulduğu suikast girişimi sonrasında, saldırganlar kaçarak izlerini kaybetmeyi başardı.

YEZDANPENA DAHA ÖNCE DE SUİKASTE UĞRAMIŞTI

PAK yöneticileri, asıl hedefin IŞİD’e karşı savaşta Irak Kürdistanı peşmergeleriyle birlikte savaşan liderleri Hüseyin Yezdanpena olduğunu söylerken, saldırının İranla işbirliği yapan milis güçler tarafından düzenlendiğine dair şüphelerini dile getirdiler.

Yezdanpena da 2015 yılında uğradığı ve yara almadan kurtulduğu bir başka suikast girişimi sonrasında, İran’ın tehditlerinden söz etmiş ve İran yönetiminin kendisine ve diğer İranlı Kürt siyasetçilere karşı suikast düzenleme girişiminden vazgeçmeyeceğini açıklamıştı.

İRANLI GENERAL KASIM SÜLEYMANİ ŞÜPHESİ

Geçtiğimiz yıllarda İranlı Kürtler ile İran devleti arasında yer yer çatışmaların yaşanması üzerine Irak Kürdistanı Bölgesi Hükümeti kendi bölgelerinden İran’a yönelik bir gerilim yaşanmaması için tedbir alacakları güvencesini vermişti. Son günlerde suikastlerin artması İran’ın kendisine bağlı milis güçleri yeniden devreye soktuğu şüphelerini de beraberinde getiriyor. İranlı muhalif siyasetçiler, Irak Kürdistanı ile Irak’ta gerçekleşen birçok suikastin, İranlı general Kasım Süleymani tarafından koordine edildiğini iddia ediyor.

Bu yılın 1 Mart gününde de İran Kürdistan Demokrat Partisi’nin peşmerge komutanlarından Salah Rahmani ile oğlu, evden çıkarken suikaste uğramıştı. Rahmani’nin aracına konulan bombalı düzeneğin patlaması sonrasında Rahmani hafif yaralı olarak kurtulmuş, ağır yaralanan 32 yaşındaki oğlu ise kaldırıldığı hastanede kurtarılamayarak ertesi gün yaşamını yitirmişti.

Rahmani oğlu toprağa verilirken yaptığı açıklamada İran’ı suçlamış ve “Bu İran’ın ilk suikasti değil, son da olmayacak” demişti.

Kaynak:artigercek

Related Articles