İngiliz enternasyonalist kadın savaşçı Efrin’de şehit düştü

YPJ saflarında savaşan İngiliz kadın savaşçı Anna Campbell’ın Efrin’de Türk ordusunun düzenlediği bir hava saldırısında şehit düştüğü bildirildi.

YPJ kaynaklarının verdiği bilgiye göre 26 yaşındaki Campell, içinde olduğu bir konvoyun 16 Mart günü Türk savaş uçakları tarafından hedef alınması sonucunda hayatını kaybetti.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Rojava Enternasyonal Komünü, “Yoldaşımız Hêlîn (Anna Campbell) Efrin’deki mücadele sırasında şehit düşmüştür. Onu her zaman cesareti ve yılmaz direnişçi ruhu ile hatırlayacağız” açıklamasında bulundu.

East Sussex’in Lewes kasabasından olan Anna Campbell, enternasyonalist İngiliz kadın savaşçıların Rojava’da verdiği ilk şehit oldu.

Guardian gazetesine konuşan Campbell’ın babası Dirk Campbell kızını “güzel ve sevgi dolu bir kadın” olarak tanımlayarak onun inandığı dünyayı yaratabilmek için her şeyi yapabilecek biri olduğunu ifade etti.

Campbell açıklamasında Anna için şunları söyledi: “Anna son derece idealist, ciddi, candan bir kadındı ve daha iyi bir dünya yaratmayı amaçlıyordu. O öldürüldüğünde kavga vermiyordu, Türkiye’nin işgaline karşı bir savunmada bulunuyordu.”

Campell ayrıca kızının hayatını güçlülerin ve imtiyazlıların adaletsizliklerine karşı mücadeleye adadığını da kaydetti.

Bundan beş sene önce göğüs kanserinden hayatını kaybeden Campbell’ın annesi Adrienne de İngitere’nin önde gelen insan hakları savunucuları arasındaydı.

Related Articles