İmralı’da yeni bir gelişme: Öcalan’ın TV ve radyosu alındı

 Murat Karayılan’dan sonra KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu da İmralı’yla ilgili yeni bir bilgiyi paylaştı. Karasu, Efrin şehir merkezinin alınmasından sonra Öcalan’ın TV ve radyosunun geri alındığını kaydetti.
PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan’dan sonra KCK Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu’dan da PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın İmralı Cezaevi’ndeki durumuyla ilgili çarpıcı bir iddia geldi. Fırat Haber Ajansı’nın (ANF) geçtiği habere göre, bir makale kaleme alan Karasu, Öcalan’la ilgili yeni bir gelişmeyi yazdı.
‘TV VE RADYOSU GERİ ALINDI’
Öcalan’ın izlediği TV ve dinlediği radyosunun geri alındığını ve Öcalan üzerinde baskının artığını söyleyen Karasu, “Efrin şehir merkezinin işgal edilmesinden sonra bize gelen bazı bilgelere göre Önder Apo’nun duruşundan ve tutumundan rahatsız olduklarından sadece birkaç kanalın izlendiği TV’sini ve radyosunu almışlardır. Yaşam koşullarını daha da zorlaştırmışlardır. Böyle bir baskıya yönelmeleri, AKP-MHP faşizminin ne kadar zayıf ve kırılgan konumda olduğunu göstermektedir” dedi.
KARAYILAN: İMRALI’YLA İLGİLİ YENİ BİLGİ ALDIK
Öcalan’la ilgili daha önce PKK Yürütme Komitesi Üyesi Murat Karayılan da önemli bir bilgiyi duyurmuştu. Efrin’deki direnişin durdurulması için devletin İmralı’ya bir heyet gönderdiğini söyleyen Karayılan, İmralı’daki yeni gelişmeye ilişkin şu bilgiyi vermişti: “Bizler yeni bilgiler aldık. Hepsini burada açıklamak istemiyorum. Hareketimizin yönetimi bu konuya ilişkin olarak halkımıza ve kamuoyuna gerekli resmi açıklamayı yapacaktır. Türkiye ve Rusya arasında stratejik bir ittifak yapılmıştır. Efrin’deki direnişi durdurmak için bir heyet olarak İmralı’ya gitmişler ve Önderliğimiz üzerinde baskı kurup, bu talepte bulunmuşlar. Bu talep Önder Apo tarafından reddedilmiştir. Bu çerçevede İmralı’daki sistematik işkenceyi daha da ağırlaştırdılar. Böyle bir bilgi aldık. Ancak söylediğim gibi hareketimizin yönetimi kapsamlı bir açıklama yapacaktır. Çünkü bu durum çok önemlidir.
Çok açıkça görülüyor ki Türk devleti Kürt halkına karşı kapsamlı bir düşmanlık yürütüyor. Kürtlerin direnişini kırmak için birçok güçle ittifak yapmıştır. Duruşları ve saldırıları sıradan değildir. Bu saldırı çok kapsamlı ve derin bir saldırıdır. Bu sonuç çıkıyor. Kuşkusuz Önder Apo da bu durumu fark etmiştir, bunun için de gerekli duruşu sergilemiştir. Bizler, elimizdeki bu bilgilerle bunu anlıyoruz. Ortaya çıkan diğer bir durum da, Efrin’de halkımızın direnişi karşısında düşman çok zorlanmıştır. Direnişi kırmak için her türlü yol ve yönteme başvurdukları anlaşılmaktadır. Bu çerçevede bu konuyla ilgili önümüzdeki günlerde daha kapsamlı bilgiler kamuoyuyla paylaşılacağına inanıyorum.”
2011’DE TELEVİZYON VERİLMİŞTİ
Sadece TRT FM’i dinleyebilen Öcalan’ın odasına Ocak 2011’de ilk defa sadece 5 kanal izleyebilecek şekilde küçük bir televizyon verildi. 12 Ocak 2013 günü ise odasındaki televizyon değiştirilmiş ve Adalet Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada “TRT-1, TRT-6, CNN Türk, Kanal 7, Samanyolu, Show TV, Kanal D, ATV, Star, Ülke TV, Kanal 24 ve NTV yayınlarını izleyebilmektedir. Kamuoyuna sunulur” denilmişti.  MA

Related Articles