İHD’den Karayazı raporu: Sağ yakalama yerine öldürdüler

Karayazı’nın Geventepe köyünde 4 kişinin öldürüldüğü yakılan evde incelemelerde bulunan İHD heyetinin hazırladığı raporda, evde bulunan kişilerin sağ yakalama yerine öldürüldükleri kaydedildi. Raporda, cenazelerin evden iple çekildiği ve askerlerin marşlar söylediği vurgulandı.

Erzurum’un Karayazı ilçesine bağlı Geventepe (Reşa Sebrî) Mahallesinde 2 Mart Cuma günü sabah saatlerinde zırhlı araçlarla birçok eve baskın düzenledi. Baskın sırasında boş bir ev ateşe verilirken, evde HPG’li oldukları ileri sürülen 4 cenaze çıkarılmıştı. Olay sonrası mahallede yaşayan 7 kişi gözaltına alınmış, 3 günlük gözaltıdan sonra serbest bırakılmışlardı.
Yaşananlarla ilgili İnsan Hakları Derneği (İHD) Erzurum Şubesi Başkanı Medeni Aygül, İHD Yöneticisi Erdal Özakçil ve İHD Yönetim Kurulu üyesi Av. Burak Kızıloğul’dan oluşan bir heyet mahallede incelemelerde bulunarak, yaşananları raporlaştırdı.
Gözaltına alınanların ev baskını sırasında zaman zaman sözlü hakarete ve tartaklamaya maruz kaldıkları bilgisine yer verildi.
‘CENAZELER İPLERLE ÇEKİLDİ’
Köylülerle görüşen heyet, sabah saatlerinde köye yoğun bir askeri sevkiyatın yapıldığı yine helikopterlerin de zırhlı araçlara eşlik ettiği belirtildi. Raporda, o gün yaşananlar şöyle aktarıldı: “Askerlerin köyde bir evde yaptıkları aramadan sonra bu kez de köyün dışında bulanan ve boş olan evin etrafını sardıkları, yoğun silah seslerinin ardından evin çatı kısmından dumanlar yükselmeye başladığı anlatılmıştır. Olay sırasında kimsenin dışarıya çıkmasına izin verilmediği ancak köylülerin evlerinden olayı izledikleri, silah seslerinin yaklaşık iki saat sürdüğü ifade edilmiştir. Ateş kesildikten sonra evden dışarıya cesetlerin iplerle çekilerek çıkarıldığı, bir müddet dışarıda bekletilen cenazelerin ceset torbaları getirilerek götürüldükleri ifade edilmiştir.”
‘50 KİŞİLİK KOMANDO MARŞ OKUDU’
Yine köylüler ifadelerinde daha sonra ev aramalarının gerçekleştiğini ev aramalarında 1’i kadın olmak üzere 7 kişinin gözaltına alındığı belirtilen raporda, “Jandarma Komandolarının köyde bulunduğu esnada elektriklerin kesildiği, Jandarmanın köyden ayrıldıktan sonra köylünün elektrik şalterini açtığını, operasyon bittikten sonra yaklaşık 50 kişilik bir komando birliğinin evin karşısında toplanarak komando marşı okuyarak köyden ayrıldığı ifade edilmiştir” denildi.
‘SAĞ YAKALANABİLİRLERDİ’
Raporun sonuç bölümünde ise şu bilgilere yer verildi: “Heyetimizin yaptığı incelemeler sonucunda mahallenin yaklaşık 20 hane olduğu, Mahallede yaşayan erkeklerin birçoğunun kent dışında bulundukları köyde genellikle kadın ve çocukların bulunduğu tespit edilmiştir. Olayın yaşandığı ev, mahalleden biraz daha bağımsız ve etrafı açık bir ev olduğu, evin tamamen çembere alınmış olduğu göz önüne alındığında, içerde oldukları söylenenlerin kaçma ihtimallerinin pek mümkün gözükmediği, buna bağlı olarak  sağ olarak yakalanmaları ihtimali olmasına rağmen PKK militanı oldukları iddia edilen  kişilerin sağ yakalanmaları yerine, öldürülerek ele  geçirilmeleri  gözlemlenmiştir.” MA

Related Articles