Hukukçulardan Elçi’ye söz: Bu halk savunmasız kalmayacak

İstanbul, İzmir, Mersin ve Malatya’da iki yıl önce öldürülen Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi anan meslektaşları, faillerin hala ortaya çıkarılmamasına tepki göstererek, “Sana söz veriyoruz Kürt halkının onurlu çocuğu, bu halk savunmasız kalmayacaktır” dedi.
İstanbul’da Özgürlükçü Hukukçular Platformu, Birleşik Haziran Hareketi Hukukçuları, Çağdaş Avukatlar Grubu, kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Halkevleri Hukuk Dairesi, Hukukta Sol Tavır Derneği, Kartal Hukukçular Derneği, Katılımcı Avukatlar, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar ve Sosyal Hukuk Örgütleri, Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi’yi ölümünün ikinci yıldönümünde andı. Bakırköy Adliyesi önünde düzenlenen anmaya, Elçi’nin fotoğrafları taşınarak, sık sık “Şehit namirin” ve “Hepimiz Elçi’yiz, öldürülmekle bitmeyiz” sloganları atıldı.
Anmada ilk olarak konuşan kapatılan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Gökmen Yeşil, meslektaşlarının 2 yıl önce öldürüldüğünü belirterek, “Faili ‘meçhul’ durumda ama biz ‘faili meçhul’ olmadığını biliyoruz. Çünkü şayet hükümet yetkilileri bir ‘fail meçhul’ dosyanın bizzat infazcısı değilse eğer en azından siyaseten sorumlusudur, failleri bulmak zorundadır. Türkiye’de ülkenin en önemli barolarından birinin başkanı, ömrünü insan hakları mücadelesine, ‘faili meçhul’lerin ortaya çıkarılmasına vermiş bir baro başkanı sokak ortasında katlediliyor, öldürülüyor ve 2 yıldır faillerin bulunmasında bir adım ileri gidilmiyor. Tahir Elçi ne ilkti ne de son. Biz hepimiz birer Tahir Elçi’yiz. Tahir Elçi’leri anmaya, yaşatmaya devam edeceğiz” dedi.
‘ELÇİ’NİN ÖLÜMÜNE GİDEN YOLUN BAŞLANGICI BU ADLİYE’
Yeşil’in ardından hukuk örgütleri adına ortak açıklamayı yapan ÖHP üyesi Züleyha Gülüm, Elçi’nin öldürülmesine gidilen adımların ilkinin TV programında yapmış olduğu açıklama sonrası hedef haline getirilmesi ile atıldığını ifade ederek, şöyle dedi: “Söz konusu açıklamadan sonra Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı Diyarbakır Barosu Başkanı Tahir Elçi hakkında TV programında söylediği sözlerle ilgili soruşturma başlatmış ve meslektaşımızı itibarsızlaştırmayı amaçlayarak Diyarbakır Barosu’ndaki makamında gözaltına aldırmıştır. Yıllarca bu ülkede hak mücadelesi veren Tahir Elçi’nin ölümüne giden yolun başlangıcı işte bu adliyede başladı. Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlatmış olduğu soruşturma Tahir Elçi aleyhine yapılan linç kampanyasını körüklemiş, sonraki süreçlere ise zemin hazırlamıştır. Adliye adalet tesis eden bir yer olmaktan çıkmış barışın elçisi Tahir Elçi’nin mezar taşının dikilmesine yardımcı olmuştur.”
‘ÜLKE YENİ ÖLÜMLERE GEBE HALE GELMİŞTİR’
Elçi’nin Diyarbakır’ın Sur ilçesinde bulunan Dört Ayaklı Minare önünde ülkenin tarihi değerlerini korumaya çalışırken öldürüldüğünü kaydeden Gülüm, “Ölmeden önceki son sözleri; silah, çatışma ortamının son bulması idi, yani barış diyordu. Basın açıklaması yaptığı bölgede çatışma olmasına aldırış etmemişti, o ortamda bile tarihi yapıların zarar görmemesi için çağrıda bulunuyordu Tahir Elçi. İşte bu kadar hassas bir yapısı vardı ‘Barışın Elçi’sinin. Ölümünün ardından ülke daha da kötü bir hal aldı. Ülkede OHAL’in ilanı ile birlikte avukatlara yönelik baskılar artmış, onlarca meslektaşımız tutuklanmış olup yeni ölümlere gebe bir hale gelmiştir ülkemiz” ifadelerini kullandı.
‘DOSYANIN ARŞİVE KALDIRILMASI AMAÇLANMIŞTIR’
Elçi’nin öldürülmesinin üzerinden 2  yıl geçmesine rağmen soruşturma dosyasında hiçbir gelişme kaydedilmediğini hatırlatan Gülüm, “Faillerinin bulunmasına yönelik kayda değer bir ilerleme yaşanmamıştır. Dosya soruşturma aşamasında bırakılarak arşive kaldırılması amaçlanmıştır. Yıllarca ‘faili meçhul’ davalarını takip eden insan hakları savunucusu Tahir Elçi’nin dosyasının ‘faili meçhul’ bir dosya haline getirilmeye çalışılması ülkemizin hukuk ayıbı olacaktır” diye konuştu.
Gülüm, açıklamada imzası bulunan hukuk örgütleri olarak, meslektaşlarının öldürülmesinde sorumluluğu olanların ve faillerin bulunması için davanın takipçisi olmayı sürdüreceklerini vurguladı.
‘TETİĞİ DEVLET ÇEKTİ’
Açıklamanın ardından konuşan Hukukta Sol Tavır Derneği Yönetim Kurulu üyesi Özgür Murat Büyük de, “Tetiği devlet çekti. Tetiği adalet arayan hukukçulara çekti” derken, Kartal Hukukçular Derneği Başkanı Gazi Uzun, “Sırf tetiği çekenler değil, hedef gösterenlerde yargılanmalıdır” dedi.
Anma alkışlarla sona erdi.
İZMİR
Tahir Elçi’nin anıldığı bir diğer adreste İzmir oldu. İzmir Adliyesi önünde gerçekleştirilen anmaya, İnsan Hakları Derneği (İHD), Çağdaş Avukatlar Grubu (ÇAG), kapatılan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ile  Özgürlükçü Hukukçular Platformu (ÖHP) katıldı. Anmaya ayrıca İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan ve siyasi parti temsilcileri de katıldı.
“Barışın Elçi’si ölümsüzdür. Em te jibîr nakin” pankartının taşındığı anmada konuşan İzmir Barosu Başkanı Aydın Özcan, halen faillerin ortaya çıkarılmamasına değinerek, sürecin hızlandırılması gerektiğini kaydetti.
‘BU HALK SAVUNMASIZ KALMAYACAK’
Ardından kurumlar adına ortak açıklamayı yapan Avukat Erdoğan Akdoğdu, Elçi’nin “alçakça” bir saldırı sonucu öldürüldüğünü aktardı. Elçi’nin “PKK terör örgütü değildir. Bazı eylemleri ‘terör’ niteliğinde olsa bile PKK silahlı siyasal bir harekettir” sözlerini hatırlatan Akdoğdu, Elçi’nin bu sözlerinin ardından iktidar tarafından hedef haline getirildiğini belirtti. Elçi’nin öldürülmesinde failin devlet olduğunu kaydeden Akdoğdu, “Karanlık güçler şu eller, bu eller değil. Çünkü devlet elindeki bir soruşturmayı sonuçlandırmıyorsa, devlet yüksek maaşlarla çalıştırdığı yeterli kadar savcıyı bir soruşturmanın açığa çıkması için görevlendirmiyorsa, buradan anlıyoruz ki, bunun içinde devlet yetkilileri veya devletin farklı kurumları var” dedi.
Elçi’nin öldürüldüğü gün bile halkı için mücadele ettiğini dile getiren Akdoğdu, “Sevgili Tahir Elçi gözün arkada kalmasın. O gün sana sıkılan kurşun tüm insan hakları savunucularına sıkılmıştır. Sana söz veriyoruz; Kürt halkının onurlu çocuğu. Bu halk savunmasız kalmayacaktır” dedi.
Anma, alkışlarla son buldu.
MERSİN 
Mersin’deki avukatlar ise, Elçi’yi Mersin Adliyesi önünde yaptıkları açıklamayla andı. Açıklamayı yapan Avukat İbrahim Cinbaş, Elçi dosyasının sürüncemede bırakıldığına dikkat çekti. Cinbaş, dosyanın takipçisi olacaklarının sözünü vererek Elçi’nin mücadelesini mücadeleleri olarak göreceklerinin ifade etti.
Avukatlar, Elçi için yaptıkları saygı duruşunun ardından anmayı sonlandırdı.
MALATYA
İnsan Hakları Derneği (İHD) Malatya Şubesi de, Tahir Elçi’yi ölümünün 2’inci yılında andı. İnönü Caddesi Kız Meslek Lisesi önünde yapılan basın açıklamasına HDP ve DBP Malatya İl örgütleri, EMEP, Çağdaş Gazeteciler Derneği Şube başkan ve üyelerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. Açıklamada “Barış elçisini vurdular. Yaştayız” ve “Unutmayacağız” yazlı pankartlar ve Elçi’ bin fotoğrafları taşındı.
İHD Malatya Şubesi Eşbaşkanı Gönül Türkoğlu, Elçi’nin savaşın ve çatışmanın sadece insanlar üzerinde değil, doğal çevre ve kültürel miras üzerinde yarattığı yıkımı göstermek ve kalıcı çatışmasızlığı, barışı istemek için orada bulunduğunu belirtti. Öztürkoğlu devamında şunları belirtti: “Faili meçhul cinayetlerin ve gözaltındaki kayıpların aydınlatılması ile faillerinin bulunması için çok sayıda davanın açılmasını ve birçok olayın aydınlatılmasını sağladı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde Türkiye’yi sayısız kere mahkûm ettirmiş bir hukukçuydu. İlçelerde ilan edilen sokağa çıkma yasaklarında hukukçulara öncülük ederek bu ilçelere girmeye çalışan cesur insanlardan birisiydi. Tahir Elçi, hukuki birikimini insan hakları değerleri ile birleştiren ve bunu halkının hizmetine sunan nadir insanlardandı.”
‘UNUTMAYACAĞIZ UNUTTURMAYACAĞIZ’
Faillerin yargı önüne çıkarılmasını isteyen Öztürkoğlu, “Yetkili Cumhuriyet Savcılığı tarafından olay yerinde ancak 110 gün sonra keşif yapılmıştır. Gelişi güzel, bilimsel bir değeri olmayan bir bilirkişi raporu ile olay kapatılmaya çalışılmıştır. Ayrıca, hükümete yakın yayın organlarıyla olayda sahte delil ve beyanlar yaratılmaya çalışılmış ve dosyaya uzun süre erişim kısıtlamaları konularak müşteki tarafın ve avukatların katkı sunması engellenmiştir. Bilinmelidir ki insan hakları savunucuları olarak bizler, tıpkı Tahir Elçi gibi yılmadan ve usanmadan gerçeklerin açığa çıkarılması mücadelemize devam edeceğiz. Bizler, arkadaşımız Tahir Elçi’nin ölümünü sonsuzluğa yolculuk olarak algılıyoruz. Unutmadık, unutturmayacağız” dedi. MA

Related Articles