Hukuk garabeti: Saray’ın mahkemesi AYM kararını tanımadı

Eski Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay ile akademisyen Mehmet Altan’ın tahliye başvurularını değerlendiren yerel mahkemeler, AYM’nin tahliye kararını tanımadı ve tutukluluğun devamına karar verdi. AYM ise Twitter hesabından mahkeme kararlarına yanıt niteliğinde paylaşımlar yaptı

“FETÖ” adı altındaki operasyonlar kapsamında 30 Temmuz 2016’da tutuklanan eski Zaman gazetesi yazarı Şahin Alpay’ın bireysel başvurusunu değerlendiren Anayasa Mahkemesi (AYM), “hak ihlali” gerekçesiyle tahliye kararı vermişti.

AYM “HAK İHLALİ” DEDİ, MEHMET ALTAN VE ŞAHİN ALPAY’A TAHLİYE YOLU AÇILDI

Karar üzerine Alpay’ın ve Altan’ın avukatları hızla tahliye başvurusunda bulundu. Başvuruları değerlendiren İstanbul 13. ve 26. Ağır Ceza mahkemeleri, üst mahkeme olan AYM’nin kararını tanımadı ve tutukluluğunun devamına karar verdi.

Mahkemeler, ret kararında AYM kararının kendilerine tebliğ edilmediğini, ayrıca yüksek mahkemenin “tedbir” niteliğinde bir karar vermediğini, sanığa atılı suçun vasıf ve mahiyetini, mevcut delil durumunu değiştiren bir durum da olmadığını gerekçe gösterdi.

AYM Twitter’dan yanıtladı: Tedbir kararıdır, sitede mevcuttur

AYM ise mahkemelerin “tedbir niteliğinde olmadığı” iddiası ve tahliyenin reddi kararlarına resmi Twitter hesabından yanıt verdi. Yapılan paylaşımlarda AYM kararlarının tutuklama tedbirine ilişkin olduğunun altı çizildi, mahkeme kararlarına AYM’nin sitesinden ulaşılabileceğini kaydetti.

sendika62.org

Related Articles