Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Kurdistan / Heyva Sor 10 günlük bilançoyu açıkladı: 65 sivil hayatını kaybetti

Heyva Sor 10 günlük bilançoyu açıkladı: 65 sivil hayatını kaybetti

Kürt Kızılayı Heyva Sor a Kurdistan, TSK’nin Efrin’e yönelik 20 Ocak’ta onlarca savaş uçağıyla başlattığı hava saldırısından 29 Ocak’a kadar en az 65 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Raporda, siviller için ciddi insani ve tıbbi yardım ihtiyacının olduğu uyarısı yapıldı.

Kürt Kızılayı Heyva Sor a Kurdistan, Efrin’e yönelik saldırılara ilişkin rapor hazırladı. Heyva Sor, açıkladığı raporda Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Efrin’e yönelik 20 Ocak’ta onlarca savaş uçağıyla başlattığı bombardımandan 29 Ocak’a kadar en az 65 sivilin yaşamını yitirdiğini duyurdu. Heyva Sor raporunda, Efrîn’in 2011 öncesinde 500 bine yakın nüfusunun olduğu ve buna ek olarak ülke içi göçlerle gelen 250 bin kişinin daha bölgeye sığındığı ve günümüzde bu nüfusun 800 bine ulaştığı belirtildi.
Raporda, 29 Ocak 2018 itibariyle ilk 10 günlük çatışmaların bilançosuna yer verildi.
20’Sİ ÇOCUK 65 SİVİL HAYATINI KAYBETTİ
Heyva Sor’un sivil aktivistler ve QSD açıklamalarına dayandırdığı raporuna göre; 20-25 Ocak tarihleri arasında 200 kadar sivil ve askeri hedef bombalandı. Raporda, yoğunlukla Efrîn’in kuzey ve batısındaki alanlara yönelik saldırılarda, 20’si çocuk, 12’si kadın toplam 65 sivilin hayatını kaybettiği, 163 sivilin yaralandığı, bunların da 62’sinin kadın ve çocuk olduğu vurgulandı.
Rapora göre, 5 bini aşkın sivil evlerini terk ederek Efrin Kantonu’nun diğer yerleşim yerlerine sığındı. Raporda şöyle denildi: “Türkiye’nin bombardımanları nedeniyle geride kalan siviller ise oldukça kötü haldeki sığınaklara sığınmak zorunda kaldı. Sivillerin korunma amaçlı yer değiştirmeleri ve bombardımanlar nedeniyle insani ve tıbbi yardım malzemelerine olan ihtiyaç arttı. Sağlık, barınma ve gıdaya erişimdeki ciddi eksiklikler nedeniyle başta çocuklar ve kadınlar olmak üzere sivil halka yönelik ciddi endişeler söz konusu.”
Heyva Sor raporunda ayrıca Efrîn’in Cindires nahiyesinde su ve gıda yetersizliğine bir de elektrik kesintilerinin eklendiği bilgisi verildi.
Raporda Efrin’le birlikte Kobanê ve Minbic ile daha doğudaki Cizire kantonuna da saldırılar düzenlendiği Cizire’deki topçu saldırılarında en az 3 sivilin yaşamını yitirdiği, bir sivilin de yaralandığı belirtildi.
Heyva Sor, henüz cenazelerine veya sağ oldukları halde kendilerine ulaşılamayan sivillerin de olduğu bilgisini vererek, “Buna göre, yaşamını yitiren 63 sivil ile 160’ı aşkın yaralıya ek olarak yıkılan sivil binaların altında çok sayıda sivil Heyva Sor görevlilerince kurtarılırken, henüz yıkıntılar arasında çok sayıda cenaze bulunuyor.
Raporda, “Türkiye’nin bombardımanlarını yoğunlaştırması nedeniyle daha önce diğer bölgelerden gelen mültecilerin de aralarında olduğu 25 bini aşkın kişi düzenli olarak yerlerini değiştirmek zorunda kalıyor” denilerek, sivillerin başta Maydankê Barajı çevresi olmak üzere yapılan bombardımanlar nedeniyle kaçtığı, barajın yıkılması halinde durumun çok daha kötüleşeceği vurgulandı.
Raporda, bombardıman nedeniyle sınır hattındaki köylerden Efrin Kantonu içerisindeki daha güvenli köy ve şehirlere göçlerin artabileceği uyarısı da yapıldı.
RAPORDA İHTİYAÇLAR LİSTESİNE YER VERİLDİ
Heyva Sor raporunda, Efrin’deki bombardımanlar nedeniyle sivil halka acil olarak ulaştırılması gereken yardımlara da yer ver verdi.
Raporda acil yardımlar şu şekilde sıralandı: “Aşırı yoğunluklar nedeniyle büyük bir yük altında olan hastanelere acil ilaç ve tıbbi malzeme yardımlarının ulaştırılması. Ambulans ve onarım malzemeleri. Çocuk sütü, kundak bezi, hijyen malzemeleri ve çok amaçlı diğer malzemeler. Battaniye, yataklar ile zemin döşemeleri ve kışlık giyecekler. İçme suyu ve gıda paketleri. Yaralılar için kan torbası, acil yardım kutuları.”
Heyva Sor’un  raporunda, 21 Ocak’ta Cindirês’te bir ambulanslarının da saldırıya uğradığına yer verildi. Rapora göre, bugüne kadar Bilbile, Şiye, Raco, Cindires, Til Cemal, Fafin, Kolko ve Xelil’e ambulans ulaştırılabildi.
Heyva Sor raporunda saldırıya uğrayan bazı yerleşimlerdeki yıkıntılara dair resimler de paylaşıldı. MA

About Editor Editor

Check Also

AİHM Roboski Katliamı başvurusunu iptal etti

AİHM, savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin katledildiği Roboski Katliamı için yapılan başvuruyu, talep edilen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *