Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Kurdistan / HDP’nin eş genel başkan adayları açıklandı

HDP’nin eş genel başkan adayları açıklandı

HDP Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, Kongre Mutabakat Komisyonu’ndan çıkan eş genel başkan adaylarını açıkladı. Kemalbay, “Pervin Buldan ve Sezai Temelli kongremizde eş genel başkan adayları olarak oylanacaklar” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Serpil Kemalbay, partisinin genel merkezinde güncel gelişmelere ilişkin basın toplantısı düzenledi. Toplantıya, HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Besime Konca, milletvekilleri Müslüm Doğan ve Meral Danış Beştaş katıldı.
Kemalbay, HDP’ye yönelik gözaltı ve baskılar ile konferans hazırlıkları ve önümüzdeki sürece ilişkin bazı paylaşımlarda bulundu. 11 Şubat’ta gerçekleştirecek olan 3’üncü Büyük Kongre’nin çalışmalarını tamamlamak üzere olduklarını belirten Kemalbay, HDP’ye yönelik yoğun bir saldırı olduğunu belirterek, “Son bir hafta içerisinde sadece sosyal medya paylaşımları nedeniyle 500’e yakın insan gözaltına alındı, çok sayıda kişi tutuklandı. DTK Eşbaşkanı Leyla Güven görüşlerini paylaştığı için tutuklandı. DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan gözaltına alındı. HDP halk partisidir, halkı bu baskı ve saldırı durduramaz” diye konuştu. Kemalbay, HDP’nin herkesin sesi olduğunu belirterek, “Bu kararlı mücadele devam edecek” dedi.
‘ENCU HALKLARIN VEKİLİDİR’
“Roboski katliamının failleri, Roboski milletvekilinin vekilliğini düşürdü” diyen Kemalbay, “Ferhat Encu halkların vekilidir, asla ama asla onun vekilliğini ortadan kaldıramazsınız. Encu halkın yanındaydı, halk ile beraberdi. Encu yine barışı savunmaya edecek” diye konuştu.
Kemalbay, İHD Eş Genel Başkanı Eren Keskin’in barış istediği için saldırı altına alındığını dile getirerek, “Beyefendi rahatsız diyorlar. Nefesim ensenizde diyor. Ama her zaman direnenler mücadele edenler kazanmıştır. Biz de kazanacağız” diye konuştu.
ADAYLAR AÇIKLANDI: BULDAN VE TEMELLİ
Eş genel başkan adayları ve Parti Meclisi listesi üzerinde çalışmaların sürdüğünü belirten Kemalbay, “Kongre Mutabakat Komisyonu eş genel başkan adayları üzerinde bir uzlaşma sağladı. Pervin Buldan ve 25’inci Dönem Milletvekilimiz Sezai Temelli aday olarak netleştiler ve kongremizde oylanacaklar” diye konuştu.
HDP’nin güçlü bir kongre yapacağını dile getiren Kemalbay, yurtdışında da çok sayıda kişinin kongreye katılacağını dile getirdi ve kongreye katılacak olan kimi katılımcıların ismini paylaştı. Kemalbay, HDP kongresinin bir muhalefet şenliği içerisinde barışı, özgürlükleri, çoğulcu demokrasiyi, halkların kardeşliğini simgeleyen bir buluşma gerçekleştireceklerini belirterek, “Bunun engellemeye yönelik kimi saldırılar gerçekleştiriliyor. İllerdeki yöneticilerimize, PM üyelerimize yönelik ciddi bir operasyonla karşı karşıyayız” dedi.
‘GÜÇLÜ BİR MÜCADELENİN SATARTI VERİLECEK’
Efrin saldırıları sonrasında oluşturulan ayrımcı dil sonucu HDP’nin birçok yerde il-ilçe örgütlerinin saldırıya uğradığı bilgisini paylaşan Kemalbay, bunların HDP’nin gücünü sınırlamaya yönelik saldırılar olduğunun altını çizerek, “Bu saldırıların etkisinin olmadığını görmeliler. Halklar el ele veriliyor. Bu mücadele barış gelinceye kadar sürdürülecek” diye konuştu. Kemalbay, her türlü önlemleri aldıklarını ve 11 Şubat’taki kongreyi en güzel buluşma haline getireceklerini ve güçlü mesajlar vereceklerini söyledi. Kemalbay, “2018’de ya faşizm kalıcılaşacak ya da demokrasi faşizmi yenerek ön plana çıkacak. Biz bütün mücadeleleri buluşma sözünü kongremizde vereceğiz ve bu buluşmayı enternasyonalist bir buluşmaya dönüşecek. Kongremiz güçlü bir barış mücadelesinin startını da vermiş olacak” diye konuştu.
Kemalbay, demokrasi mücadelesi yürütenleri kongreye katılmaya çağırarak, bedel ödeyen herkese selam gönderdiklerini ve onlara laik bir kongre gerçekleştireceklerini söyledi. Kemalbay, daha önce açıklamayı yapacağı belirtilen parti sözcüsü Ayhan Bilgen’in neden değiştiği yönündeki soruya, “Bilgen ağır bir grip geçiriyor ve şu an dinleniyor” dedi. Kemalbay, Buldan’ın adaylığıyla boşalacak olan TBMM Başkanvekilliğine gelecek vekilin de kongreden sonra netleşeceğini söyledi. MA

About Editor Editor

Check Also

Êzidîlerin taziye evi belediye tarafından yıkıldı

Nusaybin’de Bagok Dağı kırsalındaki Kaleli köyünde yaşayan Êzidîler tarafından yapılan taziye evi, kayyum atanan Mardin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *