HASANKEYF ve SUR için Küresel eylem günü

28 Nisan’da Hasankeyf ve Sur Küresel Eylem Günü nedeniyle Avrupa’nın çeşitli yerlerinde eylemler yapılacak. Yönetmen Ali Ergül’ün Hasankeyf’in tarihini anlattığı “Suyun Ölüm Tarihi” belgeseli de Avrupa Parlamentosu, Almanya, İngiltere ve Bask’ta gösterilecek. Ergül, “Hasankeyf için artık bir saatin bile kıymeti var’’ diyor. 

Batman’da bulunan 12 bin yıllık geçmişe sahip Hasankeyf, yapımı süren Ilısu Barajı nedeniyle sular altında kalacak. Yıkım ve dolgu işlemleri devam eden baraj çalışmaları kapsamında daha önce Zeynel Bey Türbesi’nin taşındığı biçimde önümüzdeki günlerde bu kez tarihi minarelerin Raman Dağı eteklerinde kurulan Hasankeyf Yeni Kültürel Park Alanı’na taşınması gündemde. Kentin tepkilere yol açan çarşısının da yine yakın zamanda yıkılması bekleniyor.

Tarihi miras olan Hasankeyf için verilen mücadeleyi konu alan “Suyun Ölüm Tarihi” belgeselinin yönetmeni Ali Ergül ise bir yandan Hasankeyf’i kayıt altına almaya devam ederken, diğer yandan Avrupa ülkelerinde organize edilen gösterimlerle Hasankeyf için kamuoyu oluşturma çabasında.

Belgesel çekimlerinin ardından ilk defa Hasankeyf’e gelen Ergül, yıkımın gün geçtikçe daha da arttığını söyledi.

Belek yok edilecek, iklim felaketi olacak 

Ilısu Barajı’nın Hasankeyf’i sular altında bırakmasının yanı sıra Dicle Vadisi’nde de büyük bir tahribata yol açacağına söyleyen Ergül, ”Dicle Vadisi büyük bir biyoçeşitliliği içinde barındırıyor. Bu baraj belki Hasankeyf ile gündem oluyor, oysaki bizi tarihsel belleğin yanı sıra büyük bir doğa felaketi de bekliyor. Dicle Vadisi boyunca yaşayan bitki çeşidini, bitki örtüsünü, yaban yaşamını, balıklardan tutalım da insan yaşamına kadar herkesi olumsuz etkileyecek. Dicle üç kentin lağımını da içinde barındıyor ve Dicle son yıllarda gittikçe kirlendi. Şimdi burası baraj ile birlikte büyük bir foseptik çukura dönüşecek. Doğa felaketinin yanı sıra bölge iklimi de değişecek ve hem insan yaşamına hem de canlı yaşamına olumsuzluklara neden olacak. Ne için topu topu 50 yıl ömrü olan bir baraj için hepsi yapılıyor” sözleriyle yaşanacak çevre felaketine dikkat çekti.

 

Avrupa’daki eylemler önemli

Yaşanacak çevre felaketinin yanı sıra tarihsel belleğin de yok olacağını hatırlatan Ergül, ”Hasankeyf 12 bin yıllık bir tarihe sahip ve artık yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Bu tarih de sadece Kürtlerin değil, tüm dünya halklarının ortak mirasıdır. Ve buranın sular altında kalacak olmasında aynı zamanda UNESCO’nun da sorumluluğu vardır” dedi.

Ergül, bu barajın sadece AKP iktidarının değil, son 50 yıllık iktidarların gündeminde olan bir proje olduğunu da ifade etti. Ergül, bugün olanın ise OHAL’i fırsat bilen iktidarın projeyi bir an önce bitirmek istemesi olduğunu kaydetti. Yapılacak yeni eylemler ile barajın yapımı durdurulabileceğini ve böylece hem Hasankeyf hem de Dicle Vadisi’nin kurtarılabileceğini vurgulayan Ergül, Avrupalı şirketlerin projeye finansör olması nedeniyle özellikle de Avrupa’da yapılacak eylemlerin önemli olduğunu belirtti.

28 Nisan eylem günü 

Ergül, ”28 Nisan’da Hasankeyf ve Sur Küresel Eylem Günü nedeniyle Avrupa’nın çeşitli yerlerinde eylemler yapılacak. Bunların eş zamanlı olarak Hasankeyf, Sur ve çeşitli yerlerde yapılması da önemlidir. Yapılacak her eylem ve etkinlik Hasankeyf ve Sur’u kurtarmaya bir adım yaklaşacak. Neden Sur, çünkü Dicle Vadisi deyince birçok yeri içinde barındıyor. Belki Sur sular altında kalmıyor ama onun tarihi de eskiye dayanıyor ve bu bölgenin bir belleğidir. O yüzden aynı eylemlerin burada yapılması önemlidir” dedi.

Hasankeyf’i kurtarmak hala mümkün

Ergül, Hasankeyf’in sürekli kayıt altına alınması gerektiğini belirtti ve ekledi: ”Gün geçtikçe yıkım artıyor. O yüzden burayı gerekirse gün gün kayıt altına almak ve kamuoyuna duyurmak ve göstermek gerekiyor. Hasankeyf’i kurtarmak halen mümkün bunun en başında da Hasankeyf’in sular altında kalacak algısını yıkmak ve ardından da Hasankeyf için mücadele etmek gerekir” diye belirtti.

Belgesel Avrupa’da

Filmin Yönetmeni Ali Ergül, Avrupa turnesinin yanı sıra filmin internette herkese açık ve ücretsiz şekilde paylaşılmasının nedenini “Hasankeyf için artık bir saatin bile kıymeti var” sözleriyle anlattı.

Temmuz 2016’da ilan edilen ve halen devam eden OHAL sürecinde çekilen belgesel, Kürtçe-Türkçe, İspanyolca, Almanca ve İngilizce alt yazılı olarak izlenebilir.

Yönetmen Ergül’ün belgeseli Brüksel, Avrupa Parlamentosu, Almanya ve İngiltere’nin ardından Bask Bölgesi’nde bu yıl 12.si düzenlenecek olan Ekolojik Filmler Fesivali kapsamında gösterilecek.

Kaynak:y.ö.politika

Related Articles