Harran’da Eyyubiler dönemine ait hamam bulundu

Harran’da yürütülen kazı çalışmalarında 900 yıllık hamam bulundu. Hamam, Eyyubiler dönemine ait.

Urfa’nın Harran ilçesinde bulunan Harran Ören Yeri’ndeki kazılarda 900 yıllık bir hamam bulundu. Milattan Önce (M.Ö.) 6000’li yıllardan günümüze kadar kesintisiz yerleşim yeri olan ve bir dönem Asurlular ile Emevilere başkentlik yapan Harran Ören Yeri’ndeki kazılarda bulunan hamamın Eyyubiler dönemine ait kubbeli bir hamam olduğu belirtildi.
Kazıya ilişkin açıklama yapan Harran Ören Yeri Kazı Başkanı Prof. Dr. Mehmet Önal, 900 yıllık hamamı şöyle tanımladı: “İçkale Saray hamamı üç kubbelidir. Kubbeleri kısmen, oda duvarları ise tamamen korunarak günümüze ulaşmıştır. Soğukluk odasında çeşme, dairevi formlu havuz ve nişler, ılıklık odasında çeşme ve taş sekiler, iki adet sıcaklık odasında halvetler, kurnalar, sıcak ve soğuk su künk hatları yer alıyor. 13’üncü yüzyılda Harran’ı gezen İbni Şeddad, Harran’da 14 hamamdan bahseder. Bu hamamlardan iki tanesi Harran’da yaptığımız kazı çalışmalarında gün ışığına çıkarıldı.”
SARAY ZİYARETÇİLERE AÇILACAK
O dönemde Zengi Atabeyi Nureddin Mahmut Zengi ve Eyyubi Sultanı Selahattin Eyyubi’nin de Harran’a geldiğini bildiklerini ifade eden Önal, “Sarayın hamamında Zengi Atabeyi Nureddin Mahmut Zengi ve Eyyubi Sultanı Selahattin Eyyubi de yıkanmış olmalıdır” dedi.
Gelecek yıl kazılara devam edeceklerini söyleyen Önal, ortaya koyacakları projeyle sarayın hamam, salonlar ve hayvan kabartmalarının kalıntılarının ziyaretçiler tarafından görülebileceğini sözlerine ekledi. MA

Related Articles