Doğu ve Güney Kürdistan’da deprem-yenilendi

Kirmanşan’da saatler geçtikçe depremin bilançosu ağırlaşıyor. Kirmanşan’da yaşamını yitirenlerin sayısı 207’ye çıktı. Eyalette 3 günlük yas ilan edildi.

KIRMANŞAN / ROJNEWS
Güney Kürdistan’ın Süleymaniye eyaleti ile Rojhilat (Doğu Kürdistan) sınırında dün akşam saat 21.18 sularında meydana gelen depremin etkili olduğu Rojhilat’ın Kirmanşan eyaletine bağlı Kasrı Şirin kentinde saatler geçtikçe bilanço ağırlaşıyor.
Kirmanşan’a bağlı Kasrı Şirin, Serpol Zahab, Ciwanro, Salasi Bawecanî, Gilan Garb kent ve ilçelerinde depremden dolayı yaşamını yitirenlerin sayısı 207ye’e çıktı. Yaralı sayısının ise bin 700’ü geçtiği bildirildi.
Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ederken birçok köyde ise hala bilgiler alınamıyor. Kirmanşah Valisi Huşeng Bazvend, deprem bölgelerine çok saydıa arama kurtarma ekiplerinin gönderildiğini söyledi.bKirmanşan Valisi Huşeng Bazvend, ise eyalette 3 günlük yas ilan edildiğini duyurdu.
 
Süleymaniye eyaleti merkezli deprem
Amerika Birleşik Devletleri Jeoloji Araştırmaları Kurumu (USGS) Rojhilat (Doğu Kürdistan) ile Güney Kürdistan’ın Süleymaniye eyaleti sınırında saat 21.18’de meydana gelen depremin şiddetini önce 7.2 olarak açıkladı.
USGC daha sonra ikinci bir açıklama yaparak depremin şiddetini 7.3 olarak açıkladı. USGC, depremin merkez üssünün Süleymaniye’nin 103 kilometre, Halepçe’nin ise 32 kilometre uzağında yaşandığını açıkladı.
Depremin etki alanı
Süleymaniye eyaleti sınırları içerisinde meydana gelen deprem, Güney Kürdistan’ın birçok kenti, Rojhilat, Rojava ve Kuzey Kürdistan kentleri ile Irak’ın birçok yerinden hissedildi.
Süleymaniye merkezli 7.2 büyüklüğündeki deprem Güney Kürdistan’ın Süleymaniye ve ilçeleri, Halepçe, Kerkük ve ilçeleri, Duhok ve ilçeleri, Hewlêr ve ilçelerinde hissedildi.
Rojhilat’ın Kirmanşan, Sinê ve Urmiye vilayetlerine bağlı birçok merkezi ile Rojava’nın Cizîrê Kantonu’na bağlı birçok merkezde hissedildi.
Öte yandan depremin Kuzey Kürdistan’ın Şirnex (Şırnak), Mêrdîn (Mardin), Êlih (Batman), Meletî (Malatya), Amed, Wan ve birçok kentinden de hissedildiği bildirildi. Depremin Süleymaniye ile Bağdat’ta 7.2, Kerkük’te 5.6, Hewlêr’de 4.5 şiddetinde olduğu bildirildi.
Süleymaniye ile Rojhilat sınırındaki deprem Kürdistan’ın dört parçasının yanı sıra Türkiye, Suriye, İran, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de hissedildi. Depremin derinliğinin ise 10 kilometre olarak saptandığı kaydedildi.

Related Articles