Gazeteci Salaz: Devletlerin Rojava sistemine karşıtlığı var

ABD’li yönetici Rojavalı Kürtlere aynen şunu söyledi; ‘Sahada iyi savaşçı olmanız, IŞİD ile mücadeledeki başarınız siyaseten istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz anlamına gelmez’. Bunu ben şöyle okumuştum; ‘Kapitalist olacaksınız ve bizim istediğimiz gibi bir dünya kuracaksınız.’

Gazeteci Necmettin Salaz, Kürtlerin oluşturmak istediği demokratik sistemin tehdit olarak görüldüğünü ve bunun üzerinden Türkiye’nin uluslararası destek aldığını belirterek, bu savaşın Kürtlerin oradaki statülerini garantiye almak için son savaş olduğunu söyledi.

Kürt coğrafyası başta olmak üzere Ortadoğu’daki gelişmeleri yakından takip eden Gazeteci Necmetin Salaz, Efrin’e yönelik saldırıları ve olası gelişmeleri Mezopotamya Ajansı’na (MA) değerlendirdi. Salaz’a göre, Türkiye’nin, Efrin ya da Rojavanın diğer alanlarına yönelik saldırılarının altında birden fazla amaç var. AKP’nin Efrin’e yönelik saldırılarının altındaki nedenin “Kürt karşıtlığı olduğu” yönündeki tespitlere itiraz etmeyeceğini belirten Salaz, “Erdoğan yıllarca Rojavada Güney Kürdistan modeli gibi bir şey ortaya çıksın, AKP’ye yakın bir oluşum gelişsin, iktidar olsun, sınırın dibinde kendilerine bağlı Esaddan uzak yeni bir Pazar oluşsun diye az çabalamadı” dedi.
Suriye Kürt Ulusal Konseyi’nin (ENKS) güçlenmesi ve hatta iktidar olması için çok fedakarlık yapıldığını kaydeden Salaz, şöyle dedi: “Türkiye’de ya da Başur’da eğitilen bir çok Kürt Rojavaya yollandı, her tür destek de sağlandı. Ancak Rojava halkının tercihi bu değildi, onlar birlikte yaşadıkları halklarla yeni ve özgür bir dünya, paylaşıma ve demokrasiye uygun bir rejim istiyorlardı. Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın doğaya ve dünyaya bakışını rehber edinmiş, milli ve maddi kaygılar olmadan yaşamak, bölgedeki tüm halkların dilinin kültürünün özgürce kullanıldığı, idareyi paylaştıkları bir sistem için çabalıyorlardı, böyle de oldu. Böyle bir dünyanın ilk nüveleri yeşermeye başlayınca AKP-MHP iktidarı bundan çok rahatsız olmaya başladı. Çünkü bu dünyada sömürüye ve işbirlikçiliğe yer yoktu. Yeraltı ve yerüstü kaynakları birilerine peşkeş çekilmeyecek, hangi kökenden olursa olsun yerel insanların mutluluğu için kullanılacaktı.
EFRİN NİYE TEHDİT OLARAK GÖRÜLÜYOR?
İkinci sebep olarak da Kürtlerin çok güçlenmeye başladığı, batı dünyasıyla ilişkilerinin arttığı, ciddi silahlar, askeri araç gereçler edinmeye başladığı, tarımsal ve petrole dair üretime döndükleri gözlendi. Hal böyle olunca ne eder ederler kantonları birleştirirler, ardından Akdeniz’e kadar inip dünyaya petrol ve gaz satmaya başlarlar korkusu gelişti Türk egemenlerinde. Özellikle Efrin’i bir an önce boşaltma, halkı Türkiye’ye göçe zorlayarak asimilasyona tabi tutma, Türkiye’de yaşayan çeteleri ve ailelerini buraya yerleştirmek istediler.”
‘TÜRKİYE BATI İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR’
Türkiye’ye Efrin saldırısı kapsamında sağlanan uluslararası desteği de ekonomik ilişkiler üzerinden değerlendiren Salaz, Türkiye’nin 80 milyonluk nüfusu ile batı için önemli pazar olduğunun altını çizdi. Salaz, “Hali hazırdaki gerilime rağmen en büyük silah ve uçak alımı Amerika’dan, milyar dolarlar havada uçuşuyor. Tanklar (Leopard) Almanya’dan alınıyor, Alman bankalarında milyarlarca Euroluk paraları var orada yaşayan Türklerin. Seçimlerde hatırı sayılır bir potansiyelleri var. Türk ordusu Fransa ile ortak otomobil üretiyor (Renault) ve çok ciddi yatırım ilişkileri var. Fransa MİT’in ülkesinde cinayet işlemesine bile bu ilişkiler yüzünden izin veriyor. İtalya ve diğer bir çok ülkenin de ihracatının önemli bir bölümü Türkiye’ye yapılıyor. Yakın zamanda bu kervana Mavi akım projesi, S-400 füzeleri, domates salatalık meyve vs. başlıklarıyla Rusya da katıldı” diye konuştu.
‘KÜRTLERİN VARLIĞI RAHATSIZ EDİYOR’
“Kürtler, batı dünyası için henüz bir pazar değil ve aksine ‘yüktür” değerlendirmesinde bulunan Salaz, batının da Kürtlerin oluşturmak istediği alternatif yaşamdan rahatsız olduklarını söyledi. Salaz, “Hatırlarsanız bir kaç gün önce bir ABD’li yönetici Rojavalı Kürtlere aynen şunu söyledi; ‘Sahada iyi savaşçı olmanız, IŞİD ile mücadeledeki başarınız siyaseten istediğiniz her şeyi yapabileceğiniz anlamına gelmez’. Bunu ben şöyle okumuştum; ‘Kapitalist olacaksınız ve bizim istediğimiz gibi bir dünya kuracaksınız.’ Rusya da benzer bir şey yaptı. Onu da sayın Aldar Xelil’in ağzından duyduk; ‘Efrini idaresini Esad rejimine verin, Türkleri durduralım, hava saldırılarına izin vermeyelim.’ Yani sorun sistemde. Siz Ortadoğu halklarının birlikte yaşayabileceği bir dünya kuruyorsunuz ama onlar bunun tersini istiyorlar, halklar savaşmalı ki silah tüccarlarının kasası dolsun” ifadelerini kullandı.
Salaz, Efrin saldırısı kapsamında ilan edilen topyekun seferberlik hali, muhalefetin bu savaşa asker yazılması ve basının tek merkezden kontrol etmesini de değerlendiren Salaz, şöyle devam etti:
HALKIN GERÇEKLERİ ÖĞRENMESİNDEN KORKULUYOR
“Sorun Kürt sorunuysa Türkiye’de bir avuç Türk devrimci ve Kürtlerin dışında muhalefet olmaz. Niye olsun ki zaten. Türkiye tarihinde Kürt düşmanlığı CHP ile başlar, İslamcılar, MHP ve türevleriyle devam eder. Bu başlıkta sürpriz yoktur. Zilan katliamı, Şeyh Sait ve Dersim isyanları dönemindeki Cumhuriyet ve Milliyet gazetelerinin manşetlerine, müftülüklerin açıklamalarına bakmak yeterlidir. AKP iktidarı bu gün sadece devletin değil aynı zamanda gazetelerin ve gazetecilerin de sahibidir. Sosyal medyada ses çıkaran bir grup yurtseverin ve devrimci demokratın uğradığı baskı ise daha çok Türk halkının gerçekleri öğrenmesine dair korkudur. Ancak korkunun ecele faydası yoktur.
KÜRDİSTAN BÖLGESİ YÖNETİMİ İLE HALKININ TUTUMU FARKLI
Tüm bunların arasında Federe Kürdistan Bölgesi’nin tutumu sürpriz olmadı. Güney Kürdistan yönetiminin ve özellikle de KDP’nin AKP yönetimiyle oldukça iyi ilişkileri var. Referandum döneminde olup bitenlere rağmen bu ilişki eskisi gibi sürüp gidiyor. Bu, ne yazık ki artık kanıksanmış bir şey burada halk çok rahatsız ama KDP’nin bu tavrı kimseye sürpriz olmuyor. Onlar Rojava’da alternatif bir yapı derdindedirler ve bu savaşta YPG’yi desteklemelerini de en azından ben beklemem. Buna rağmen Kürdistan Bölgesi’nin halkı Efrin halkının yanında. Halkın tavrı önemlidir. Hemen hemen bütün şehir ve kasabalarda ciddi gösteriler oldu ve olmaya da devam ediyor. Burada halk ve partiler farklı, halkın olaylar karşısındaki yurtsever tutumunu taktir etmek gerekiyor. Nitekim Duhok’ta açıklama yapmak adına asayişten dünyanın dayağını yediler ve epey bir insan da gözaltına alındı.
BASKI OLUŞURSA ERDOĞAN’IN İKTİDARDAKİ SON GÜNLERİ OLACAKTIR
Efrin’de bundan böyle olacakları 3 şey belirleyecek. İlki yerel güçlerin yurtlarını savunma ve azmi ki bu başlıkta (bugün yedinci gün) rüştlerini ispatladılar. Bir kaç saatte Kıbrıs’a giren, bir iki günde de adanın yarısını alan Türkiye ordusu şu ana kadar hava ve kara saldırılarına, onca gelişkin silaha, çeteler ve binlerce askere rağmen şehrin yakınına bile sokulamadılar. İkincisi Kürdistan’ın diğer parçalarından gelecek moral motivasyon ve fiili destektir ki bu da örülmeye başladı. Bu başlıkta da önemli şeylerin olacağı gözleniyor. Son olarak da gerek Diaspora Kürtlerinin, gerek tüm dünyadaki işgal karşıtı güçlerin kendi yaşadıkları ülkelerde hükümetleri üzerlerinde yaratacakları baskıdır. Bu 3 şey bir araya getirilirse Efrin savaşı Erdoğan’ın son savaşı ve iktidardaki son günleri olacaktır.”

Related Articles