Füsun Erdoğan’dan yeni kitap: İkizim Yeşil Erik Dalı

“İkizim Yeşil Erik Dalı”, Gazeteci-Yazar Füsun Erdoğan’ın tutukluluğu sırasında sevgilisine yazdığı ve fakat polis tarafından arandığı için kaçak yaşamak zorunda kalan sevgilisine gönderemediği 44 mektubunu içeriyor. Önsözünü  Bianet’ten Nadire Mater’in yazdığı kitap aslında bir dönemin siyasi atmosferine de ışık tutuyor. Füsun Erdoğan cezaevlerindeki hak ihlallerini ve hükümlülerin durumunu anlatmada aslında çok bereketli bir yazar. Bianet başta olmak üzere bir çok gazete ve internet sitelerinde yazıları yayınlandı.
Erdoğan, yayınlanan ikinci kitabında cezaevinden sevgilisine yazdığı mektuplara yer vermiş. O mektuplar ki sevgiliye ulaşmamış aşk, özlem ve mücadeleyi anlatan mektuplardı.
Mektupları, Gazeteci-Yazar Gökçer Tahincioğlu, Milliyet gazetesindeki köşesinde şöyle anlatıyor: Sevgiliden uzak düşmek, ona olan özlemi dile getirmek her zaman için zordur. Bu ayrı düşmeler ve özlemler demir parmaklıklar ardında olunca ve buna birde sevgiliye ulaşamamanın, ondan haber alamamanın endişesi eklenince hasret çığ gibi büyür, duvarların ardına sızmak üzere kağıtlara dökülür. Kadın Önderleşmesinde Roza Lüksemburg kitabının yazarı Füsun Erdoğan, tutuklu bulunduğu, hapishaneden “İkizim yeşil erik dalı” diyerek başlayıp  yazdığı, ama sevgiliye gönderemediği özlem dolu mektuplarını bizlerle paylaşarak, aşkın tutsaklık karşısında direnişine tanık olmamızı sağlıyor.
 
 
“Yıldızlara anlatılan öyküler, okunmayacağı bilinerek yazılmış mektuplar, nasılsa karanlıktaki bir kulağa fısıldanmış, cezaevine gizli saklı birilerinin cebinde sokulan, kaçak sevgilinin gönderdiği gül, cezaevini aşkla donatmıştı. Demek ki tek bir gül, bu yüzyılda bile, aşkı ve umudu hâlâ var edebiliyordu. Görülecek günler de vardı, aşk da umut da.”
Kitap 8 Ocak Pazartesi kitapçılarda Dersim Yayınlarından raflarda yerini alacak. Olur ya sizde bir kadın tutsağın duygularını, direnişini, özlemlerini merak ederseniz okuyasınız diye…
İyi ki yazdın Füsun ve iyi ki hafızalarımızı tazeledin..
Alan Sermiyan

Related Articles