Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Dünya / Fransa’da grevler yayılıyor

Fransa’da grevler yayılıyor

Fransa’da hükümetin emekçi haklarına dönük salırıları ve kemer sıkma önlemlerine karşı dün Fransa genelinde en az 50 şehirde grev ve gösteri yapıldı.

Ülkenin en büyük sendikalarından biri olan Genel İş Konfederasyonu (CGT) çok sayıda sendikanın desteğiyle “Mücadeleyi birleştirme” sloganıyla ülke çapında grev ve gösteri çağrısı yaptı. Ülke genelinde demiryolu, sağlık, enerji, temizlik, havacılık, posta işletmeleri, eğitim ve kamu çalışanları grev ve gösterilere katıldı.

Demiryolu sektörü çalışanları, bir süredir kademeli grev düzenliyor. Dün dördüncü aşaması gerçekleştirilen grevlerde haftanın iki günü olmak üzere demiryolu çalışanları haziran ayı sonuna kadar grevi sürdürecek. Demiryolu çalışanlarının grevine dün itibariyle Paris ve çevresinde metro ve banliyö trenleri hizmeti veren RATP şirketi de destek veriyor.

Elektrik ve gaz sektörü çalışanları, ülkedeki grev ve protesto dalgasına katılma kararı almıştı. Haziran ayı sonuna kadar süreceği açıklanan grevlerde çalışanların, “önceden belirlenen hedeflerde elektrik kesintisi uygulayacağı, büyük şirketler ve bazı süpermarket zincirlerinin elektriğini keseceği” kaydedildi.

 

Kaynak:Bir Gün

About Editor Editor

Check Also

Alman silah devi nihayet hakim karşısında

Dünya çapında her yıl binlerce insanın ölümüne neden olan G36 silahlarını üreten Almanya’nın önde gelen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *