Fransa Kürtlere Dost Olur mu?

Dikkat edilirse yedinci yılını dolduran Suriye savaşının siyasal diplomatik hiç bir toplantısında Rojava Kürtleri muhatap alınmamakta. Rojava’da hiç bir karşılığı olmayan işbirlikçi ENKS muhatap alınıyor. Ve sürekli de bunlara alan açılarak bölgede güçlendirilmek istenmekte.

 

Bilindiği gibi Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron bir süre önce Rojava heyetiyle bir görüşme gerçekleştirildi.
Bu görüşmenin hemen sonrası Fırat’ın batı tarafına düşen Türk cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın ”alacağız” dediği Minbic’e Fransızlar Çok hızlı bir biçimde asker gönderdi.

Fransa’nın birden bire aniden sahaya inmesinin ABD isteği olduğunu basından öğrendik. Rojava heyetiyle Elysée Sarayı’nda yapılan görüşmenin de bu istek doğrultusunda gerçekleştiğini artık biliyoruz.

ABD’nin bu isteğiyle koalisyon içinde yer alan Fransa’nın Rojava’da aktif olması Kürtler için ne anlam ifade ediyor. Gerçekten Fransa Kürtlerle dost bir ilişki içinde olur mu?

Fransızların bir dönem sömürgesi altında tutuğu Suriye’de Kürtlerle şu ve ya bu biçimde ilişkilerinin olduğunu biliyoruz. Fakat hiç bir hak tanımayan, hatta engel olan dost olmayan bir ilişkileri tarihe yazılmıştır.

Fransızların ABD’nin sinsi bir planıyla Rojava’ya özelikle de Minbic’e getirildiği kesin. Kuzey Kürdistan’da Türk Devletinin şuan Yürütüğü kirli savaşın destekçilerinden birinin Avrupa Devletleri içinde Almanya sonrası Fransa’nın olduğu biliniyor.

Türk Devletinin Gerillaya karşı Yürütüğü savaşta askeri istihbarat amaçlı Kullandığı ileri teknoloji uydusunu Fransa’dan kiraladığını ve bu uydudan alınan bilgilerle Kürdistan’ın her yerinde Gerillaların katledildiğini bilmeyen yok.

Sakine Cansız ve arkadaşlarının katledilmesindeki ilişkisi halla aydınlatılmayı bekliyor.

ABD’nin ileride Minbic’i Tümden Fransızlara bırakıp Fırat’ın Doğusuna çekileceği gibi bir tehlikeyle karşı karşıya olunduğu kesin. Fransızlara teslim edilmiş Minbic’in, yarın balı bir ekonomik anlaşma karşılığında Türklere verilmeyeceğini kim garanti edebilir ki?

Fransa bu nedenle mi Rojava’ya getirildi?  Denetim altına alınmış Küçültülmüş bir Kürt bölgesi mi planlanıyor. Böyle bir durum olur mu? olur.

Biz bunun olabileceğini nereden biliyoruz? Ortadoğu’nun en demokratik sistemine sahip olan Efrin’in Uluslararası bir komployla Türklere teslim edilmesinden tabi ki. Minbic’te Efrin’deki gibi bir durum yaşandığında tabi ki suçlanan taraf ABD değil Fransa olacak.

ABD bunu kendisi yapamaz mı? tabi ki yapabilir. ABD uzun zamandır Kürtler üzerinde bir denetim sağlamaya çalışarak, Kurdukları sistemin içini boşaltıp kendisine bağımlı bir yapı yaratmaya çalışıyor.

Dikkat edilirse yedinci yılını dolduran Suriye savaşının siyasal diplomatik hiç bir toplantısında Rojava Kürtleri muhatap alınmamakta. Rojava’da hiç bir karşılığı olmayan işbirlikçi ENKS muhatap alınıyor. Ve sürekli de bunlara alan açılarak bölgede güçlendirilmek istenmekte.

Kürtlerle ilişkiyi yalnızca askeri düzeyde tutmakta Hata askeri ilişkinin kesilmemesi için bir dönem İŞİD çetelerini bir dönemde Türkleri sürekli sahaya saldırı amaçlı sürüp Kürtleri kendine mecbur kılmakta.

Sahada aktif olan Fransa bunun dışında bir politika izleyip Tarihinde Suriye’de Kürlere karşı yaptığı hatayı telefi edip dost mu olacak, yoksa aynı hatalara devamı edecek bekleyip göreceğiz.

Düzgün VEROZ

Related Articles