Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Dünya / Filistin’den İrlanda’ya devrimciler HDP kongresinde buluşacak

Filistin’den İrlanda’ya devrimciler HDP kongresinde buluşacak

Bütün saldırılara cevap niteliğinde hafta sonu güçlü bir kongre yapmaya hazırlanan HDP’nin kongresine Filistin mücadelesinin sembol ismi Leyla Xalid katılacak. Sinn Fein Lideri Gerry Adams görüntülü mesajla kongre salonunda olacak.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), hafta sonu bütün baskılara cevap niteliğinde 3’üncü Olağan Kongresi’ne hazırlanıyor. Yaptığı yerel ve genel konferanslarla hemen hemen bütün hazırlıklarını tamamlayan HDP sadece içerideki baskı ortamına karşı değil Efrin’e yönelik saldırılara karşı da güçlü bir kongreyle mesaj vermek istiyor.
ÇOK SAYIDA DAVETLİ
Bu açıdan HDP uluslararası dayanışmaya da özel önem atfetti. Dünyanın birçok yerinde mücadele eden devrimcilere kongreye katılma çağrısı yapıldı ve davetiyeler gönderildi. Edinilen bilgilere göre, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere dünyanın değişik yerlerinden birçok kişi HDP kongresine katılacak.
AVRUPA’NIN DEVRİMCİLERİ KONGREDE OLACAK
HDP’nin kongreye katılması için davet ettiği ve şimdiye kadar kongreye katılacağını bildiren çok sayıda önemli isim netleşmiş durumda. Buna göre, Avrupa Parlamentosu Sol Grup Başkanı Gabi Zimmer, Fransa Komünist Partisi Genel Sekreteri Pierre Laurent gibi isimler ile Avrupa Sosyalistleri Partisi, Yunanistandaki iktidar partisi SRİZA, İspanya’dan PODEMOS, Bask’tan Bildu ve Sortu, Danimarka Kızıl-Yeşil Partisi, Alman Sol Parti (Die-Linke), Kıbrıs AKEL, İsveç Sosyal Demokrat Partisi, Fransa Sol Parti, Portekiz Komünist Partisi’nden temsilciler kongreye katılacak.
ADAMS GÖRÜNTÜLÜ MESAJLA KONGREDE YER ALACAK
Kongreye Avrupa’dan davet edilen en önemli isimlerden biri hiç kuşkusuz İrlanda’nın özgürlüğü için mücadele eden İRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein Lideri Gerry Adams idi. Adams kongreye katılamayacağını üzülerek belirtti ama kongreye HDP ve Kürt halkıyla dayanışma duygularını ifade eden görüntülü bir mesaj gönderdi.
LEYLA XALİD KONGREDE OLACAK
Aynı zamanda Ortadoğu’dan da kongreye çok sayıda kişi davet edildi. Edinilen bilgilere göre, Ortadoğu’da katılması netleşen isimler arasında Filistin mücadelesinin sembol isimlerinden biri olan Filistin Halk Kurtuluş Örgütü eski gerillalarından olan Leyla Xalid kongreye katılacak. Filistin mücadelesinin dünyaya taşınmasında önemli bir yeri olan Xalid, halen önemli bir uluslararası aktivist olarak kabul ediliyor. Xalid ile birlikte Lübnan Komünist Partisi kongreye temsilci gönderecek.
FEDERE KÜRDİSTAN’DAN DA TEMSİLCİLER GELECEK
Federe Kürdistan Bölgesi’nden siyasi partilerin de davet edildiği kongreye, YNK ve Goran temsilci gönderecek. Ancak daha önce AKP kongrelerine katılan Mesut Barzani, HDP kongresine yazılı mesaj göndermekle yetindi.
Afganistan’dan Hambaştagi (Dayanışma Partisi) Afganistan devletinin engeline takıldığı için kongreye katılamıyor.
Yine bütün bu netleşen isimlerle birlikte diplomatik temsilcilik düzeyinde çok sayıda isim, yazar, sanatçı ve aktivistin kongrede olması bekleniyor.
MA / Kenan Kırkaya 

About Editor Editor

Check Also

Alman silah devi nihayet hakim karşısında

Dünya çapında her yıl binlerce insanın ölümüne neden olan G36 silahlarını üreten Almanya’nın önde gelen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *