Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Dünya / Facebook Kürtçe bilen ‘muhbir’ arıyor!

Facebook Kürtçe bilen ‘muhbir’ arıyor!

Sansürcü politikalarıyla bilinen Facebook Almanya’nın başkenti Berlin’in ardından Essen kentinde de ‘uygunsuz’ haberleri silmek için ikinci merkezi için Kürtçe bilen eleman da arıyor.

500 kişinin çalışacağı bu merkezde ağırlıkta Kürtçe, Türkçe ve Arabça bilen elemanlar 24 saat Facebok’taki paylaşımları takip edecek.

Dünyanın önde gelen sosyal medya sitesi Facebook’un şefi Mark Zuckerberg geçtiğimiz Mayıs ayında dünya çapındaki elamanlarının sayısını 4500’den 7500’ye çıkartacağını açıklamıştı. Facebook’un yatırım yapacağı alanlardan birisi de “Silme merkezi” adı verilen bir bölüm olacak.

Facebook daha önce aralarında ajansımızın da bulunduğu alternatif medyanın hesaplarını silmişti. Yeni adımla bu baskı politikalarının kullanıcılara kadar indirgeneceği ifade ediliyor.

Daha önce 700 çalışanıyla Almanya’nın başkenti Berlin’de böyle bir merkeze sahip olan Facebook, ikinci merkezini de Essen kentinde açacağını duyurdu. Essen’deki merkezde de Facebook’un ‘yanlış’ gördüğü, ‘nefret suçu’ içeren paylaşımlar ve “fake” haberler haftanın 7 günü ve 24 saat takip edilecek.

Sonbaharda açılması planlanan bu merkezde Facebook Kürtçe, Türkçe ve Arapça’ya ağırlık vermek istiyor. 500 elamanın işe alınacağı bu merkezde her üç dildeki paylaşımlar sürekli takip edilecek ve Facebook merkezinin istemedikleri anında silinecek.

Yeni merkeze ilişkin Alman basınına bilgi veren Facebook yönetcilerinden Martin Ott, “Amacımız yasa dışı paylaşımlarla mücadele etmek” şeklinde konuştu. Facebook, özellikle Almanya’ya yeni gelen Kürt ve Arap mültecilerin istihdam sorununa da bir nevi çözüm getirmek istediğini öne sürdü.

Başvuruları kabul edilen çalışan adaylarını zorunlu şekilde üç haftalık eğitime tabii tutacağına dikkat çeken Facebook yöneticileri, Kürtçe bölümü için kaç kişinin işe alınacağını açıklamadılar.

ANF

About Editor Editor

Check Also

Alman silah devi nihayet hakim karşısında

Dünya çapında her yıl binlerce insanın ölümüne neden olan G36 silahlarını üreten Almanya’nın önde gelen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *