Evet Hakikaten ‘dünya ahmak değil’

Hayli enteresan bir memlekette yaşıyoruz. Dedektifinizin sıkılıp ne klarnet çalmasına ne de yıllardır bitiremediği maket gemi uğraşına dönmesine bir türlü müsade etmiyorlar.

El mecbur yine medya denilen çuvala elimizi sokacağız. Bu kez karşımızda “En hakiki Putinci benimmmm!!!” diye fırlamasına ramak kalmış değerli bir muharririmiz var. Cumhuriyet yazarı Sayın Ceyda Karan. Bugünki yazısında(17 Kasım 2017) oturduğu yerden evet oturduğu yerden Suriye’deki savaşın gidişatını değerlendirmiş. Doğal olarak Rakka’daki ‘kirli anlaşma’ da o keskin gözlerden kaçmamış. Ve tabii ki Sayın Karan uzun yıllara dayanan savaş tecrübesiyle Kürtlere parmağını sallamayı ihmal etmemiş.

Sonrası pek kavrayamadığım şu lafları ediyor:

“Suriye hükümeti de RF de Suriye Kürtlerinin siyasi çözüm masasında yer almalarına dair en baştan beri ilkesel tutumlarını değiştirmiyor. Moskova’nın Suriye Ulusal Diyalog Kongresi girişimiyle kapsamlı çözüm çabaları da sürüyor.”

Acaba en baştan beri derken Esad tarafından, Kürtlere Suriye kimliği dahi verilmeyen zamanları mı kastediyor? Ya da Suriye hükümetinden kasıt son dönem sık sık “Suriye ordusu her yerde hakimiyet sağlayacaktır!” naraları atan Suriye yöneticilerini mi ? Ek bir soru: Kürtler mücadele etmeseydi, Esad onları anımsamak isteyecek miydi?

Rusya ile ilgili elbette daha çok soru var da, şimdilik değerli muharririmize sadece birini sormakla yetineyim: DAİŞ vb. çetelerle başından beri işbirliği yapmış olduğu(yazarımızca da sabit olan!) Erdoğan rejimiyle yapılan pazarlıklarla mı Rusya, Suriye’de demokrasi kuracak?

Sakin olun Azizem, şu fani dünyada iki gün sonra yüzünüze dahi bakmayacak birileri uğruna kendinizi heder etmeyin. Ve elbette
‘dünya ahmak değil’. Nitekim bölgenin halkları idealleri, demokratik bir gelecek kurma adına mücadele ediyorlar ve orada bir gelecek olacaksa onlar kuracak. Peki siz neyin adına ter döküyorsunuz?

Karan’ın yazısı buradan okunabilir:
http://www.cumhuriyet.com.tr/koseyazisi/867690/Hakikaten__dunya_ahmak_degil_.html

Related Articles