Erdoğan rejimi ve El Nusra, İdlip için anlaştı!

Türk yetkililer, Fırat Kalkanı çete gruplarının Heyet Tehrir El Şam (El Nusra) noktalarına geniş bir saldırı düzenleyeceğini ve bunun Rusya, İran ve Türkiye’nin çatışmanın azaltıldığı bölgeler anlaşması çerçevesinde gerçekleşeceğini iddia ediyor.

İdlib’deki askeri kaynaklar, Türk devletinin, ismini Heyet Tehrir El Şam olarak değiştiren Cebhet El Nusra ile anlaştığını belirtti. ANHA’ya konuşan söz konusu kaynaklar, 2 gün önce Türkiye ve El Nusra çeteleri arasında görüşmelerin olduğunu ve görüşmede anlaşma yapıldığını söyledi.

Görüşmede Heyet Tehrir El Şam’ın Efrin ile İdlib arasındaki üç noktayı, Darit İze ve köylerini çatışmaya girmeden Türk ordusuna vereceği konusunda uzlaşıldığı belirtildi. Bu planın hazırlanması çerçevesinde 2 Ekim’de İbin Temima adlı çeteler, Heyet Tehrir El Şam çeteleri tarafından Darit İze’den çıkarmıştı. Bu olayın yaşandığı süreçte Türkiye-El Nusra ittifak planının hayata geçirilmeye başlandığı anlaşılıyor. Darit İze beldesi, Efrin sınırında yer alıyor ve çeteler buradan Efrin köylerine saldırılar gerçekleştiriyor.

EL NUSRA VE TÜRKİYE’NİN İTTİKAFI YENİ DEĞİL

Söz konusu anlaşma, Türkiye’nin İdlib bölgesini işgali amacıyla gerçekleşti. Daha önce de defalarca Türkiye ve Heyet Tehrir El Şam çeteleri arasında anlaşmaların yapıldığına dair belgeler ortaya çıkmıştı.

2016 yılından Rus General Sergei Rudskoy, Türk devletinin Suriye’deki çete gruplarını desteklediğine ilişkin bir rapor yayınlamıştı. Raporda Türk devletinin her gün El Nusra çeteleri ile birlikte hareket ettiği belirtilmişti.

Türk devleti 2012’de Cebhet El Nusra çetelerini ve başka çete gruplarını sınırdan Suriye’ye geçirmiş ve Suriye halkına karşı vahşi saldırılar gerçekleşmişti.

Ayrıca El Nusra ve DAIŞ çeteleri Türkiye’de tedavi görüyordu. Türk devleti çetelerin finansı için sınır kapısını çetelerin sınırlarına açmıştı.

ANF

Related Articles