Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Efrîn’e işgal girişimi ve son 24 saatte yaşananlar

Efrîn’e işgal girişimi ve son 24 saatte yaşananlar

Türk devleti başta Rusya olmak üzere uluslararası güçlerin onayı ile dün (20 Ocak 2018) Efrîn’e dönük işgal saldırılarını başlattı. İşgal girişimi 72 f 16 savaş uçağıyla sivil yerleşim yerleri ile savunma güçleri YPG-YPJ’nin hedef alınmasıyla saat 16.00’da başladı.

Uzun bir süredir Antep-Kilis hattında Efrîn’e yönelik saldırılar gerçekleştiren Türk devleti Efrîn işgal saldırılarını 20 Ocak günü yeni bir aşamaya taşırdı. 72 Türk savaş uçağının katıldığı hava saldırılarına karadan çete ve ordu birlikleri eşlik etti.

Saldırılar Efrîn merkez başta olmak üzere, Şera, Şerawa, Raco ilçeleri ile Leylun Dağı, Bılbıla, Şera ilçesine bağlı Eyn Deqne köyü ile Şera ilçesine bağlı Mamula, Hecika köylerine dönük yoğun hava saldırısı gerçekleştirdi.

Hava saldırıları aynı zamanda Halep’ten gelen göçmenlerin bulunduğu Rubar göçmen kampını hedef almasının da altını ayrıca çizmek gerekir.

Rusya’nın onay verdiği hava saldırısında Türk devleti sivil yerleşim alanlarını direkt hedef alırken, bu saldırılarda 8 sivil ile 3 YPG-YPJ savaşçısı şehit düşerken 12 sivil de yaralandı. Şehit düşen sivillerden 9 yaşındaki Yehya Ehmed Hemade Türk devleti ve AKP-Erdoğan’ın katliamcı yüzünü tüm dünyaya bir kez daha haykırdı.

İsmi netleştirilen yaralıların  ise şöyle; Genco Genco (56), , Xalid Hemade (11), Emar Benc (25), Hemad El Eli (30).

Karadan giriş geri püskürtüldü

Hava saldırısının sürdüğü saatlerde Türk ordusu çeteleriyle birlikte karadan Efrîn’i işgal etmeye çalıştı. Bılilke köyü sınırından işgale girişen Türk ordusu YPG-YPJ savaşçılarının sert direnişiyle karşılaşınca geri kaçmak zorunda kaldı.

Karadan Efrîn’e giremeyen Türk ordusu ilerleyen saatlerde hava bombardımanlarına yoğunluk kazandırdı. Efrîn şehir merkezi başta olmak üzere Şêrawa, Şera, Mabeta Cindirês ve Raco ilçelerine yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırdı.

Çeteler Şehba hattından saldırdı

Gece boyu süren hava ve top saldırılarıyla askeri-sivil ayrımı yapmadan her tarafı bombardımana tutan Türk devletinin saldırılarına eş zamanlı olarak ÖSO çeteleri de Şehba hattından saldırılar gerçekleştirdi.

Hava saldırılarının başladığı 20 Ocak’tan iki gün önce Efrîn ve Şehba bölgesine saldırılarını yoğunlaştıran çetelerin tüm işgal girişimleri YPG/YPJ, Devrimci Güçler ve öz savunma güçleri tarafından kırılmış, ağır kayıplar veren çeteler geri kaçmak zorunda kalmışlardı.

İşgal Rusya’nın onayı

Türk devletinin 20 Ocak günü Efrîn’e yönelik geliştirdiği işgal girişimi Rusya’nın onayı ile gerçekleşti. Suriye’nin hava sahası iki bölgeden oluşuyor. Fırat’ın batısında Rusya, Fırat’ın doğusunda ABD hava sahasını kontrol ediyor. İşgalci Türk Ordusunun Rusya’nın onayı olmadan Efrîn’e  havadan saldıramazdı.  Rusya bir yandan saldırıya onay verirken, diğer yandan kendisini bu saldırının yükümlüğünden kurtarmak için yoğun bir çaba içine girdi. Sanki çatışan güçler varmış gibi işgalci Türk devletinin saldırılarını normal göstermeye çalıştı. Yalnız bu çabalar Rusya’nın bu saldırılarının saldırılardaki sorumluluğunu azaltmadığı gibi artırmaktadır.

ABD’nin diplomatik açıklamaları pek inandırıcı değil

ABD’nin bütün taraflara çatışmaları derinleştirmeme çağrısı yaptı. Bu açıklama daha önceki açıklamalarını tamamlar nitelikteydi. ABD, Efrîn gündeme geldiğinden beri, ABD’nin orada her hangi bir gücü olmadığını belirtiyor. Yalnız bu açıklamalar pek inandırıcı değil. ABD ve Suriye Demokratik Güçleriyle Suriye’de ciddi bir ortaklaşma içinde ve hatta Suriye politikasının merkezine bu gücü koymuş durumda. Bu açıdan Efrîn’e yönelik İşgalci Türk devletinin saldırılarına bazı çağrılarla sınırlı kalması, kısmı bir onaydır.

Karadan saldırılar kırıldı

Son iki gündür işgalci Türk ordusu ve çeteleri hem Şahba bölgesinden hem de Efrîn’in kuzeyinden saldırılar yapıyor. Karadan yapılan tüm saldırılar şimdiye kadar kırıldı. YPG/YPJ güçleri sadece saldırıları kırmakla kalmıyor, aynı zamanda büyük kayıplar verdiriyor. Bazı kaynaklar Türk ordusunun onlarca kayıpları olduğunu belirtiyor.

Halklar işgale karşı direniyor

Saldırıların başlamasından sonra Efrîn ve Kuzey Suriye halkları seferberlik ruhuyla saldırılara karşı direnişe geçti. Efrîn halkı yediden yetmişe kadar, Türk işgaline karşı dururken, eli silah tutan herkes mevzilere YPG/YPJ güçlerinin yanında yer alıyor.

Saldırılar sürüyor

Karadan saldırıları kırılan işgalci Türk ordusu, Efrîn ilçe ve köylerini karadan bombalamaya devam ediyor.

ANHA

About Editor Editor

Check Also

Dünya Gündemi-yazarlarımız N. Salaz ve A. Sever’den değerlendirmeler

Hafta sonları Medya Haber Tv’de Selahattin Ş. Işıldak’ın sunduğu Dünya Gündemi programında dünyadaki hafta içi …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *