Efrin’e canlı kalkan olanlar: Neden kör, sağır ve dilsizsiniz?

Efrin’in meşru savunmasına canlarıyla kalkan olan halklar, “Uluslararası güçler neden kör, sağır ve dilsizdir. Siz ne planlar içindesiniz?” diye sordu.

Efrin’e Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve himayesindeki ÖSO grupların saldırıları 52’nci gününe girerken, sivil yerleşim alanları havadan ve karadan hedef alınıyor. Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD) meşru savunmasına canlık kalkan olarak destek veren halklar, direnişe güç ve moral veriyor.
Eşrefiye Mahallesi’nde bir araya gelen binlerce kişi, gece gündüz alanlardan ayrılmayarak saldırılara karşı cephedeki çocuklarını yalnız bırakmıyor. 5 Mart’tan bu yana Kuzey Suriye’de başlatılan seferberliğe, Arap, Türkmen, Süryani ve diğer halklarda katılıyor.
‘NEDEN KÖR, SAĞIR VE DİLSİZSİNİZ?’ 
Canlı kalkan olanlardan 50 yaşındaki Qamişlolu Hediya Seid, Efrinlilerle omuz omuza direndiklerini belirtti. Kenti koruyacaklarını dile getiren Seid, “Hem bu topraklar uğrunda yaşamını yitirenlere, hem de önderimize sözümüz var. Biz sonuna kadar dayanışacağız. Bugün bu güç bizi savunuyor. Biz de onlarla birlikte olmaya geldik. Uluslararası güçler neden kör, sağır ve dilsizdir. Siz ne planlar içindesiniz?” dedi.
‘ÜLKE BİZİM TOPRAK BİZİM’
AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’a tepki gösteren Seid, şöyle devam etti: “Tank ve topundan çekinmeyeceğiz. Biz burada eylem yaparken üstümüzde uçaklar uçurup bombalar yağdırıyor. Kadınlar Efrînle birlikte olacak. Topraklarının kalbini yalnız bırakmayacak. Efrin’in işgal edilen bütün yerleri özgürleştirilene kadar biz buradayız. Güçlerimiz bizden ne isterse hazırız. Bizi koruyan kollayan çocuklarımızla birlikte direneceğiz. Ülke bizim ülkemiz, toprak bizim toprağımız. Bizim yaşamımız budur.”
‘CANLI KALKAN OLARAK BURADAYIZ’
Amudê’den gelen 40 yaşındaki Nisrîye Mehmud de, Cizîre ve Fırat bölgesi halklarının Efrîn’e aktığını belirtti. Efrînli kadınları yalnız bırakmamak için geldiğini ifade eden Mehmud, şunları dile getirdi: “Biz buraya canlı kalkan olarak geldik. Efrin’i öyle bırakmayacağız onlara. Onlar bunu iyi bilsin, toprağımızı vermemek için buradayız. Halklarımız ve kadınlarımız oldukça bu direnişe sahip çıkacak. Biz destan yazan Efrin ile bir olmaya geldik. Yaşanan katliamalara herkesin karşı olması gerekiyor. Bütün insanlık Efrin’e akmalı. Ancak bu şekilde bu katliamları durdurabiliriz.”
ARAP HALKI CANLI KALKAN
Hasekê’den gelen ve Arap olduğunu vurgulayan Mihemed Hesen (26), Efrin’de sadece Kürtlerin yaşamadığını belirterek, kentin halklar kenti olduğunu söyledi. Arap, Türkmen ve Hristiyan halkların birlikte yaşadığı bir kent olduğunu hatırlatan Hesen, “Bu topraklar halkların ortak yaşam yeridir. Onu savunmak için buradayız. Bu gün Araplar da seferber oldu. Çünkü bizler kendimizi bu ortak çatıda bulduk. Gerçekleştirilen katliamlarda birçok Arap da öldü. Arap halkı bunu görüyor. Buna karşı ses olmak için buradayız. Canlı kalkan eylemlerine Araplar da katıldı” diye konuştu.
‘APO’NUN FİKİRLERİ İLE AYAKTAYIZ’
Til Temir’den geldiğini aktaran Mihemed Dawî ise, zeytinlerinin bir dalını bile bırakmayacaklarını ve sonuna kadar direneceklerinin altını çizdi. Kürtlerin saldırılara karşı ulusal birlik ruhu ile karşı çıktığını sözlerine ekleyen Dawî, şunları söyledi: “Efrin Kürtlerin ulusallaştığı bir yer. YPG/YPJ güçlerimizin yanındayız. Erdoğan ve destekçilerini Cizîre’de yendik. Efrîn’de de yeneceğiz. Serok Apo’nun fikirleri ile ayaktayız. Onları Hesekê’den Rakka’ya, oradan da Dêra Zor’a kadar kırdık. Efrin’de tarihi bir kırılma yaşayacaklar.”
MA / Nazım Daştan

Related Articles