Efrin’de sonucu kim ve ne belirler?

Uluslararası güçler Efrin’de Kürtlere ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışırken, Baas Rejimi sahadaki değişime göre pozisyon alıyor. Bu koşullarda Soçi’ye gitmeyi reddeden Kürtler, Ortadoğu’da önemli güç olduğunu bir kez daha kanıtlıyor.

Rusya’nın çıkarları doğrultusunda Türkiye’ye olur verdiği Efrin saldırısında Kürtlerin gösterdiği direniş şaşkınlık yaratıyor. Artan sivil ölümler karşısında sessizliğini koruyan Moskova’nın, Ankara’ya tanıdığı bir haftalık sürenin ardından nasıl bir tavır takınacağı ise muamma. Yerel kaynaklar, Rusya’nın bazı girişimleri olduğunu ancak Kürtlerin sarsılan güvenin tesisinin güç olduğunu ve Türkiye’ye tanınan sürenin sonunda ne yapacağının da soru işareti olduğunu belirtiyor.
KÜRTLER SOÇİ’YE GİTMEYECEK!
Moskova’nın özelikle Ankara’ya açtığı hava sahasında geri adım atmaması halinde Kürtlerin, Soçi zirvesine katılmayacağı ve bunun sahada nasıl bir değişikliğe yol açacağının da savaşın seyrine göre şekilleneceği ifade ediliyor.
BAAS REJİMİ SAHAYI GÖZLÜYOR 
Bir yandan Türkiye’nin ihracıyla cihadist radikal grupların endişesini yaşayan Baas Rejimi, bir yandan da geçmiş Hatay’ın ilhakı örneğinden kaygı taşıyor. Her ne kadar AKP iktidarı, “Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstereceğiz” açıklaması yapsa da rahatsızlığını hissettiren rejim, Rusya’ya mahkum olduğu için çaresiz. Kütlerin dövülmesini olumlayan ve sevinen rejimin, “Kürtler mi, El Nusra gibi selefi örgütler mi” tercihini sahadaki değişime göre belirleyeceği belirtiliyor.  Ancak selefi yayılmacılığı bir yandan İran’ı da endişelendiriyor.
ABD YOL ARIYOR
Türkiye’den de vazgeçemeyen ABD, geçmişte Irak sahasında edindiği tecrübeyi tekrarlamak istemiyor. En ufak bir boşlukta DAİŞ ve benzeri örgütlerin önünün alınmaz bir geriye gidişe sebep olacağının farkında olan ABD, Türkiye’yi küstürmeyecek, Kürtleri de dengede tutacak bir yol arayışında. Önceki gün Rojava’da görüşmelerde bulunan ABD’li yetkililerin, nasıl bir tavır alacağı önümüzdeki günlerde netleşmesi bekleniyor.
KÜRTLER SEÇECEK 
Uluslararası güçlerin çıkar çatışması ve bölgesel güçlerin ortak olduğu Kürt fobisine karşı geleceğin nasıl şekilleneceği Kürtlerin duruşuyla yakından ilgili. Sahada hiçbir gücün beklemediği kabiliyet, güç ve direnişiyle şaşırtmaya devam eden Kürt güçleri, hem sahada hem de uzun vadede birlikte iş birliği yapacağı güçleri seçme şansına sahip olacak. Efrin’de olduğu kadar özelikle Avrupa ve diğer bölgelerdeki Kürtlerin tutumu, direnişi ve mücadelesi, süreci hızlandıracak ve değişime etki edecek.
MA / Erdoğan Altan

Related Articles