Efrin için Lahey’e başvuracaklar

Efrîn’deki STÖ’ler, Efrin’de savaş suçu işleyenlerin yargılanması talebiyle imza kampanyası başlattı. İmzalar BM başta olmak üzere uluslararası adalet ve insan hakları kurumlarına gönderilerek, Türkiye’nin Lahey Adalet Divanı’nda yargılanması talep edilecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı grupların Efrin’e yönelik saldırıları 24’üncü gününe girerken, Efrîn’deki sivil toplum örgütleri saldırıların durdurulması ve sivillerin yaşamını yitirmesine ilişkin harekete geçti.
İMZA KAMPANYALARI
Efrin Kantonu’nda bulunan Toplumsal Adalet Meclisi, İnsan Hakları Derneği ve Avukatlar Birliği, Efrinlilerin talebi üzerine yaşanan savaş suçlarına ilişkin imza kampanyaları başlattı. İki başlık altında başlatılan kampanyaların ilkinde, Efrin’e yönelik saldırıların durması için 100 bin imza hedeflenirken, ikincisinde ise savaşta yaşamını yitiren siviller ve zararları için bin imza hedefleniyor. Bu imza kategorisinde, savaşa karar verenlerin ve savaş suçu işleyenlerin uluslararası mahkemelerde yargılanması da talep ediliyor. 3 gündür başlatılan imza kampanyasında hedeflenen imzaların yüzde 80’inine ulaşılırken, amaçlanan hedefin çok üzerinde imza toplanacağı öngörülüyor.
ULUSLARARASI MAHKEMELERE BAŞVURACAĞIZ
Konu ile ilgili konuşan Efrin Kantonu Adalet Meclisi Sözcüsü Mihemed Reşo, saldırılarda çok fazla sivilin yaşamını yitirdiğini ve savaş suçu işlendiğini vurguladı. Özellikle sınır köylerinde yaşayan sivillerin hemen hepsinin ya yaşamını yitirdiğini ya da evlerinin talan edildiğini ifade eden Reşo, “Uluslararası mahkemelerde bu savaşı başlatanlar ve bu cinayetleri işleyenlerin yargılanmasını isteyeceğiz” dedi.
SİVİLLER HEDEF ALINIYOR
Kantonun İnsan Hakları Derneği Eşbaşkanı Mihemed Xelîl de, TSK ve bağlı güçlerin sivil yerleşim yerleri, su kaynakları ile tarihi yerlere saldırmasının uluslararası hukukta savaş suçu olduğunu ifade etti.
LAHEY ADALET DİVANI’NA TAŞINACAK
Avukatlar Birliği Üyesi Ebbas Ehmed ise, hukukçular olarak bu saldırıları kınadıklarını ifade ederek, bu imzaları uluslararası adalet ve insan hakları kurumlarına göndereceklerini belirtti. Özellikle savaş suçu işleyenlerin Lahey Adalet Divanı’nda yargılanması için çalışacaklarını kaydeden Ehmed, ayrıca toplanan imzaların Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere bir çok uluslararası kuruma gönderileceği aktardı.
MA / Nazım Daştan – Selami Aslan

Related Articles