Doğa Severlere Çevrecilere Basit Öneriler

Bildiğiniz gibi ülkemiz bir orman ülkesidir binlerce çeşit ağaç ve bitiki türü bulunmakta ve bunların bir çoğu yok olmakta, yada insanlar tarafından kesilmekte. Dersim’de doğası bitki örtüsüyle zengin olan yerlerden biridir.

Bir doğa severi olarak çevrenin yeşillenmesini eminimki istersiniz, yeşillenmeye başlayan doğada hayvan popilasyonu artar. Güzel ve sağlıklı bir doğaya kavuşmuş oluruz.

Ağaçlandırma bu hususta kilit öneme sahiptir.

Çevremizin, şehrimizi, parkaları köyümüzü , yollarımızın yemyeşil ağaçlar içinde olmasını istiyorsanız, sizde bir şeyler yapabilirisniz.

Her insanın yapabileceği bir şeyler mutlaka vardır.

En basitinden bir yere gömeceğiniz beş on ceviz badem ve meşe palamutun dan birisi yıllar sonra koca ağaç olur çıkar.

Ülkemizin bir çok yerine bazı kurumlar tarafından doğa turları ve geziler düzenleniyor , özelde Dersim’de bu son yıllarda yaygınca yapılmaktadır.

Bir boş zaman hobisi olarak yada doğamızı gezmeye çıktığınız zamanlarda, özeliklede gezi turları düzenleyen kurumlar ve cevreler bunu yapabilir, binlerce meşe palamutunu bir gün içerisinde araziye ekebilirsiniz.

Yapmanız kerken şeyler şunlardır.

1-Varsa imkanınız Meşe palamutlarını suya basın ve suda yüzen palamutları atın. Yoksada topladığınız palamutlardan ağır olanları yada sağlam olanları secin. suda bekletilmiş palamutlar daha kolay yeşerir,

2-Dalından koptuktan sonra bir iki ay içerisinde dikilmelidirler.

3-Kargalar ,köstebekler ,fareler ve domuzlar palamutu sever, ektiğiniz yerden çıkarmasını istemiyorsanız suda bekletirken yarım çay bardağı mazot dökebilirsiniz mazot kokusu bu hayvanları uzak tutar

4-Araziye çıkarken elinize ucu sivri hale getirilimiş bir sopa yada kısa saplı hafif bir çapa alabilirsiniz. Yürüyüş esnasında sopayla toprakta delik açarak palamutu içine atın ve üsütünü kapatın.

5-Palamutu toprağa ekerken yatay koymalısınız yatay ekilen palamut kolay yeşereçektir.

Bu işlemleri ceviz ve badem içinde yapa bilirsiniz, yanlız badem toprağa sivri ucu aşağı gelecek şekilde konulmalıdır.

Göreceksinizki ekeceğiniz meşe palamutlarının % 80’i yeşerecektir. Meşe ağacı bir toprağa kök saldımı bir daha topraktan kopmaz .

Yukarda önerdiğim bu çalışmayı BDP belediyleri de önlerine strajik bir çalışma olarak koyabilirler, tek yapmaları gerken tarım ve ziraat mühendisleri ile bir ekip oluşturarak planlı ve bilmsel bir rapor hazırlamaktır.

Ekim yapacak yerin iklimi ve rakımı öğrenilir. Bu iklimde yetişen ve üreyebilen ağaç türleri tespit edilir. Toprak özeliği kayalıkmı, kistlimidir.

Ekim hangi mevsimde yapılmalıdır vb. Bunu çalışma içinse finans, gönülü ve duyarlı iş adamlarından sağlanabilinir..

Yapılacak bir diğer çalışma ise evlerimizin çatılarını duvarlarını beyaz renge boymak olmalı. Bütün belediyeler ve doğa ve çevre kurumları toplumun her kesimine ve bütün insanlar, bunu yapmaları için eğitici olabilirler.

Bilindiği gibi güneşten gelen fazla ve zararlı ışınlar doğa tarafından geri yansıtılır. Örneğin buzlar, bulutlar, beyaz nesneler denizler akar sular göler ve ağaçlar yaparakları ile bu görevi kendileri yapar.

Fakat buzların erimesi göl ve akar suların kurması küresel ısınma bu dengeyide bozmuştur. Geri yansımayan güneş ışınları doğanın daha fazla ısınmasına ve insanlarada zarar vermekteler.

Bizlerde evlerimiz çatı ve duvarlarını beyaza boyayarak doğanın bu dengesine katkı sağlaya biliriz. Bunu yaptığımızda evimizin de daha serin kalmasınıda sağlamış oluruz.

Önermiş olduğum bu basit şeyleri yapar ve insanlarıda yapmaları için teşvik edersek, gelecek kuşaklara cennet gibi diye bileceğimiz bir ülke çevre bırakabiliriz. Bu öneriler köylerde kentlerde bütün insalara öğretilebilinir.

Related Articles