Diyarbakır’da Son ‘Barış Akademisyenleri’ de İhraç Edildi

Kamu görevlilerinin ihracını düzenleyen 695 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’yle yüzlerce kamu çalışanı ihraç edildi. İhraç edilenler arasında Dicle Üniversitesi’nde görevli altı akademisyen de vardı. Bu akademisyenlerin ortak özelliği, ‘Barış Bildirisi’ne imza atmış olmalarıydı.

Kamuoyunda ‘Barış İçin Akademisyenler’ ya da “Bu Suça Ortak Olmayacağız” olarak adlandırılan bildiri, Türkiye’de 2015-16’da yaşanan sokak çatışmaları, sokağa çıkma yasakları ve şiddetin son bulması için çağrı yapma amacıyla yayınladı. Bildiriye 2 binin üzerinde kişi imza attı. İmza atanların çoğu hakkında dava açılırken, birçoğu da ihraç edildi. Diyarbakır’da da bildiriyi 24 akademisyen imzaladı. Son ihraç edilen altı akademisyenle birlikte, Diyarbakır’da bildiriye imza atanların tamamı ihraç edilmiş oldu.

 

Toplantıya katılanlar arasında ihraç edilen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Öğretim Görevlisi Düzgün Uğur da vardı. Uğur, neden ihraç edildiklerini bilmediklerini belirterek, ”Bu suça ortak olmayacağız bildirisine imza attığımız için ihraç edildiğimiz düşünüyoruz. Tam ne için ihraç edildiğimizi bilmiyoruz. Herhangi bir suçlama yok. Bu bildiriyle ilgili hakkımızda bir soruşturma açılmıştı. Hukuksuzca bir soruşturmaydı ve kınama cezası aldık. Buna itiraz ettik cevap bile vermediler. Bizim için düşünce özgürlüğü namus meselesidir ve bunu her halükarda söyleyeceğiz. Düşüncemizi tekrar tekrar dile getireceğiz. Bu suça ortak olmayacağız. Sokak ortasında öldürülen 12 yaşındaki çocuğun kaldırıma dağılan beynini başında duran özel timcinin suçuna ortak olmayacağız” diye konuştu.

VOA

Related Articles