Devrimci avukat Kozağaçlı tutuklandı

KHK ile kapatılan ÇHD’nin Genel Başkanı avukat Selçuk Kozağaçlı, bugün adliyeye götürüldü. Savcılık ifadesinin ardından Kozağaçlı, tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edildi. 10’uncu Sulh Ceza Hakimliği, Kozağaçlı’nın tutuklanmasına karar verdi

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, avukatlar adına açıklama yapan ÇHD İstanbul Şube Başkanı Avukat Gökmen Yeşil, Kozağaçlı’nın hiçbir hukuki gerekçe olmaksızın gözaltında tutulduğunu söyledi. Yeşil, Kozağaçlı’nın gözaltına alınmasına dayanak olarak gösterilen soruşturma dosyası nedeniyle, Halkın Hukuk Bürosu ve ÇHD üye ve yöneticisi 16 avukatın tutuklu olduğunu söyledi.

Toplumsal muhalefeti savunmasız bırakmak, korku atmosferinin derinleştirilerek hakim kılınmak istendiğini söyleyen Yeşil, “Direnenlerin, dirençlerini savunanları tutuklamak, alıkoymak, işkenceden geçirmek yoluyla aslında o mücadelelere göz dağı verilmek istenmektedir. Kısacası, dosya savcısı ve başsavcı vekilinin görüşmekten kaçınmasının asıl nedeni, hukuken söyleyecek bir sözleri olmamasından ileri gelmektedir. Onlar da bugünkü uygulamalarının hukuki değil; ama salt politik olduğunu çok iyi bilmektedir” dedi.

Yeşil, Kozağaçlı’nın yürütülen soruşturmanın Anayasa ve yasalara aykırı olduğunu, meşruiyeti olmadığını dile getirerek, “Meslektaşımız derhal serbest bırakılmalıdır. Soruşturma dosyasının ardına saklanmış gerçekler halka açıklanmalıdır” diye konuştu.

 

Related Articles