Dersim için acil eylem çağrısı!

Dersim Soykırım Karşıtı Derneği ile Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, hem Dersim’de hem de genel olarak Kürdistan ve Türkiye’deki uygulamalara karşı acil eylem çağrısı yaptı. İki kuruluşun açıklaması şöyle:

“7 Haziran 2015 genel seçimlerinden sonra ülke genelinde uygulanan Erdoğan şiddeti can almaya devam ediyor.

Genelde coğrafyamız, özelde kentimiz Dersim, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sistematik soykırım politikalarının kıskacı altında.

Dersim’in neredeyse tamamı yasak bölge ilan edildi; yerleşim yerleri, kutsal mekanları savaş uçakları, helikopterler tarafından bombalanıyor.

Siviler katlediliyor, işkenceye maruz kalıyor, tutuklanıyor. Ormanlar yakılıyor, doğa tahrip ediliyor ve insanlarımız göçe zorlanıyor.

1937-38 soykırımı ve 90’lı yıllardaki köy yakmalarının devamı olarak gerçekleştirilen insansızlaştırma politikasının son kurbanı ise Ercan Güneş.

Güneş, Nazımiye’ye bağlı Han Köyü’nün bombalanması sonucu hayatını kaybetti.

Dersim Soykırım Karşıtı ve Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti olarak bu saldırılara ve katliamlara dikkat çekmek için sesimizi yükseltiyoruz. Benzer saldırılar sonucu yurdundan edilmiş bizler, Dersim için acil eylem çağrısında bulunuyoruz.

Biz sustukça AKP yaşam alanlarımızı yok etmeye, insanlarımızı katletmeye ve yurtsuzlaştırmaya devam edecek.

Dersim’de yaşayan onurlu insanlarımıza, tarihimize, kültürümüze, dilimize, inancımıza sahip çıkmak boynumuzun borcudur.

Avrupa ülkelerinde yaşayan tüm Dersimliler ve dostlarımıza çağrımızdır: Bu vahşeti dünyaya duyurmak için harekete geçelim.

90’lı yıllarda yaşanan katliamları ve köy boşaltmaları dünya kamuoyunun gündemine taşımış bizler bir kez daha bu sorumlulukla karşı karşıyayız.

Bu amaçla ….tarih, saat ve yer… Stuttgart’a bir araya geliyoruz.

Alevi örgütlerini, Dersim kurumlarını, aydınları, sanatçıları ve medyayı Almanya’nın diğer kentlerine de yayacağımız bu eylemlere destek vermeye davet ediyoruz.

Bu vesileyle dünya kamuoyuna Birleşmiş Milletler’e ve Avrupa Konseyi’ne “Dersim, Kürdistan ve Türkiye’de yaşanan vahşeti durdurun” çağrısı yapıyoruz. ”

İLETİŞİM ADRESİ:
MAİL:
SOSYAL MEDYA HESAPLARI

DERSİM SOYKIRIM KARŞITI DERNEĞİ
DERSİM YENİDEN İNŞA CEMİYETİ

Related Articles