Home / EKONOMİ EKOLOJİ TEKNOLOJİ / ARKEOLOJİ / Danimarka’da 45 Metre Uzunluğunda Neolitik Ev Keşfedildi.

Danimarka’da 45 Metre Uzunluğunda Neolitik Ev Keşfedildi.

Kuzey Zeland’da yürütülen yüzey araştırmalarında, Neolitik döneme tarihlenen 45 metre uzunluğunda bir evin kalıntıları ortaya çıkarıldı.

Vinge şehrinde yürütülen çalışmalarda, yeni bir istasyon için yapılacak inşa öncesi bölgeyi araştıran araştırmacılar, Son Neolitik çağa tarihlenen bir ev bulundu. Avrupa Neolitik terminolojisinde longhouse (uzun ev) olarak bilinen bu tip evler, bir çeşit çiftlik evi olarak düşünülüyor. Araştırmacılar kalıntılarına rastladıkları evin uzunluğun 45.5 metre, genişliğinin 7.2 metre olduğunu belirtiyor. Göreceli tarihlendirmeler ise evin yaklaşık 4000 yıl öncesine dayandığı ortaya koyuyor.

Keşif, bölge açısından oldukça önemli olarak görülüyor. Bölgede bugüne kadar yürütülen çalışmalarda bu ve benzeri yapılardan sadece dört tane tespit edilebildi. Ayrıca araştırmacılar, çiftlik evinin bu dönemde tespit edilen diğer üç ev ile kıyaslandığında diğerlerine oranla yaklaşık 3 kat daha büyük olduğunu söylüyor.

Üst sınıfa işaret

İki girişi olduğu tahmin edilen evde, bir aile ile beraber çiftçiler ve çiftlik hayvanlarının beraber kaldığı düşünülüyor. Araştırmacılar ayrıca bu büyüklükteki bir evin buraya sahip olan ailenin varlıklı olduğuna kanıt oluşturduğunu belirtiyor.

Eve ait dikme deliklerini gösteren plan. (Çizim: Jens Winther Johannsen)

Uzmanlar bu boyutlardaki bir yapıya sahip olmanın, bir çeşit üst sınıf belirtisi olduğunu belirtirken, yapının sahiplerinin üst sınıfa mensup olduklarını vurguluyor. Avrupa Neolitiği özelinde Son Neolitik çağ, topluluklar arası sınıfsal farklılıklara dair belirtilerin ortaya çıkmaya başladığı ilk dönem olarak biliniyor.

Kaynak: arkeofili.com

About Editor Editor

Check Also

Peru Çölünde Yeni Devasa Jeoglifler Keşfedildi

Güney Amerika’da uydular ve insansız hava araçlarıyla çalışan arkeologlar, yeni Nazca Çizgileri ve düzinelerce başka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *