Çılgın aşık kıymetlisine kıyamıyor! -Medya Dedektifi

Aydınlarımız arasında onulmaz bir hastalık epeydir yaygın. Diktatöre kara sevdalılar! Bazen benim gibi tecrübeli bir dedektifin gücü de yetmiyor bunları habis canavarın elinden almaya. Ama biz elimizden geleni yapalım:

Bu içinden çıkılmaz girdabın son kurbanı Sayın Taner Akçam. Akçam bilindiği gibi Ermeni Soykırımı hakkındaki çalışmalarıyla tanınıyor. Tabii ilgi alanı bununla sınırlı değil. Memleket siyasetiyle de yakından alakalı. Erdoğan’ı uzun zaman desteklemek gibi işler de yaptı. Ayrıca Fetullah Gülen organizasyonuna da yardımcı olduğunu bu röportajdan (https://www.kuyerel.org/gundem/turkiye/prof-taner-akcam-derin-devletin-kendisine-biat-ettigini-saniyor)öğreniyoruz. Bunlar biraz eski mevzular biz bugüne bakalım….

T. Akçam Artı Gerçek’ten Burhan Ekinci ile yaptığı röportajda herkesin katılabileceği önemli bazı konulara işaret ediyor. Bunların arasında “Tarihte büyük katliamlar genellikle ‘varlık ve yokluk’ psikolojisi içinde gündeme gelmiştir. Varlığının tehdit altında olduğunu düşünen topluluklar büyük cinayetler işlemeye yatkındırlar” gibi.

Fakat söyleşinin bir yerinde şu sözleri sarfetmiş :“Ben, ABD ve Avrupa’nın Türkiye’den yüz çevirmesinin, Türkiye’ye tavır almasının nedeninin demokrasi, insan hakları vb. konularındaki eksikliklerin olduğuna inanmıyorum. Tam aksine, Türkiye’nin bölgede güçlü bir devlet olmasını istemedi. Ve demokrasi, insan hakları konularını ondan sonra kullanmaya başladı. ABD ve Avrupa, bölgedeki gelişmelerde birincil elde etki yapacak güçlü bir Türkiye’yi istemediler. Bunun için de Türkiye’nin desteği beklediği bir anda önüne ciddi engeller çıkardılar.”

Bu laflar dedektifinizin aklına şu karpuz kabuklarını düşürdü: Sayın Akçam siz Erdoğan rejimini 2013 belki de 2014’e kadar canı gönülden desteklerken Batı başka batı mıydı? Ayrıca siz Ermeni Soykırımı’nı dile getirdiğinizde TC resmi söylemi sizin sözlediğiniz “güçlü bir türkiye istemiyorlar, o yüzden bu iddiaları ortaya atıyorlar” dan çok mu farklı?

Akçam zulüm karşısında niye ayrıcalıklı olduğunu sanıyor?

Akçam’ın ikinci yazısı Ahval’dan. “Kavala’nın tutuklanması AKP-Ergenekon koalisyonunun resmi ilanıdır” başlığını taşıyor. Yazının özeti Akçam nedense “Ermeni Köşesi” ya da “Bizim Köşe” dediği kesime Erdoğan rejiminin dokunacağını Kavala tutuklanana kadar düşünememiş. İnsan hata yapabilir tabiki, ama dedektifinizin aklına bazı sorular ister istemez takılıyor: hadi 2010 referandumundan önce Erdoğan-Fetullah çetesi hep beraber sizi kandırdı, ama daha sonra olanlarda mı (ülkede bir diktatörlük kurulması, rejimin bir çok katliama imza atması, binlerce insanın tutuklanması, işkenceden geçirilmesi, işinden edilmesi aleniyken…) sizi uyandırmadı, sizin bir ayrıcalığınız mı yoksa anlaşmanız mı vardı rejimle?

Sorunun ikinci kısmı Sayın Akçam, Hrant Dink cinayetini sadece Ergenekoncuların işlediğine inanacak(!) kadar sanıyorum saf olamaz. Fetullah Gülen çetesi dahil devletin bütün kanatlarıyla katliamın içinde olduğu açık olmasına rağmen, bunu niye hala dile getiremiyor? Yoksa karşılıksız aşktan mı muzdarip, hep böyle olur zaten. O seni yerden yere vursa da, sen onun adına mazeretler üretirsin. Erdoğan’ın aklının Ergenekon aklından farkı olmadığını gördüğünüz an belki direnmeye başlayabilirsiniz, yoksa gerisi sızlanmayla geçer…

Ayrıca Sayın Akçam’a tavsiyem Kavala gibi insanların arkasına saklanmayı bıraksın, kendisi bugünkü cehennemin oluşmasına tezek taşırken, Kavala bunları yazmıştı(http://www.radikal.com.tr/radikal2/militan-liberallik-1012722/)bir zahmet okusun…

 

T.Akçam’ın ilgili yazılarına bu linklerden ulaşılabilir

https://www.artigercek.com/kurtleri-ermeniler-gibi-imha-tehlikesi-var
https://ahvalnews.com/node/838

Related Articles