Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Türkiye / CHP ve HDP Meclis’ten Çekil: Halkı Hırsız Zorbalarla Baş başa Bırakma!

CHP ve HDP Meclis’ten Çekil: Halkı Hırsız Zorbalarla Baş başa Bırakma!

Seçim gecesi #Hayır diyen milyonlar için İslamcı-piyasacı diktatörlüğün hileleriyle kazandığı önceki seçimler gibi bir kez daha öfkeden çıldırma, çaresizlik içinde hileleri izleme, kahrolma gecelerinden biri oldu. Ama o gün boyunca ve gece gözümüz önünde gerçeklesen hilenin boyutu o kadar büyüktü ki sonuç en kör bakanlar için bile şüpheye mahal bırakmayacak şekilde ortadaydı. Sandıklardan açık ara farkla Hayır sonucu çıkmış.

Halk hali Sarayın hazırda yürüyen diktatöryel sisteminin yasallaştırılmasına Hayır demişti. Buna rağmen o gece geçti ama halkın öfkesi de hileler, zorbalıklar bir bir ortaya serildikçe büyümeye başlamıştı. Bu atmosfer içinde önceki gün KIlıçdaroğlu mühürsüz seçimleri tanımamız mümkün değil dedi.

Dün CHP çevrelerinden meclisten çekilmek de dahil bütün olasılıklar masada demeci geldi.

Hayır cephesinde umut yaratan bu sözün üzerinden çok geçmeden, dün ve bugün meclisten çekilmemiz söz konusu degil, bunu da nerden çıkarıyorsunuz yönlü açıklamalar geldi.

Hayır diyen milyonların hevesleri bir kez daha kursaklarına dizilmiş oldu.

Bu esnada bir haber portalında HDP’nin dışarıdaki en önemli kişisi, sözcüsü Osman Baydemir, „HDP asıl şimdi kilit konuma geldi“ diyerek yeni bir hayal kırıklığına imza attı.

Yani son iki günlük performanslarıyla Hayır blokunun bu iki büyük partisinin liderlikleri bir kez daha hem kendi kitlelerini hem de bütün Türkiye halklarını büyük bir hayal kırıklığına uğrattı..

Bu partiler her yani yara bere içinde kalmış da olsa kağıt üzerinde Hayır cephesini yenmiş gözüken Saray karşısında titreyerek, pısarak ülkenin ve kendilerinin canına okuyacak bir hırsızlar, zorbalar takımına hamle üstünlüğü sağladıklarını görmüyorlar mı?

Su anki durumda kitle hareketinin CHP ve HDP olmadan referandumun iptali/sarayın devrilmesine dönük hareketinin sonuca gitmesi çok zor. Bu yüzden insanlar oraya da bakıyorlar. Ama rejimi yamuk cumhuriyetten teokratik diktatörlüğe doğru değiştiren bu hileli sonucu korkarak ya da devlet içinden birilerinin telkinleriyle geçiştirirlerse 3 ay sonra ortada bu partilerden eser kalmayacağını da mı göremiyorlar.

CHP ve HDP’nin şu referandum sonucuyla daha da talileşmiş konumdaki TBMM‘de bulunuyor olmalarının tek anlamı, yeni rejime geçiş yasalarını varlığıyla onaylamak olacaktır. Meclisten çekilmek parlamenter demokrasiyi (ki çok da hazzetmem ama tek adam diktasından evladır) kurtarmanın tek yoludur.

Eyy CHP, eyy HDP, korkmayın, titremeyin atın şu adımı. Yarın gerçekten çok geç olacak. Yeni rejim dikiş tutmayacak gibi gözüküyor ama ülkeyi taş devrine çevirecek bir konumda olmasını da daha fazla meşrulaştırmayın…

Elinizdeki en ufak gücü kullanın, cesur olun, Sinei millete dönerek, meydanlara çağırarak bir adım atın.

Bir şeyleri göze alın. Tıpkı, Nusaybin’in Kaya Köyü’ndeki insanlar gibi, sayım sırasındaki hileye itiraz ettiği için kafasında okul sırası kırılan kadın, Hayır bitmedi dediği için gözaltına alınan cesur insanlar, hatta referandum sürecinde havaalanında sizi protokolle karşıladığı için hakkında soruşturma açılan subaylar gibi..

Hepsi bu rejim değişikliğine engel olmak için cesurca öne atıldılar, bedel ödedi ve ödüyorlar. Siz de de azıcık yürek olsun yahu…

About Ufuk Değirmenci

Ufuk Değirmenci

Check Also

Erdoğan’ın Londra Ziyareti ve 24 Haziran Seçimleri 2

16 yıl önce ABD’den aldığı icazetle Türkiye’de faşist ırkçı İslami faşizmin temellerini atan Erdoğan,16 sonra …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *