Charlie Hebdo’dan Rakka’ya

RAKKA – Rakka’daki operasyonlarda yer alan Fransız savaşçılardan Roj Willieam, DAİŞ’in Fransa’da gerçekleştirdiği Charlie Hebdo katliamının hesabını sormak için Rakka’da savaştığın ifade etti.
Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’yı özgürleştirmek amacıyla yürüttüğü “Büyük Savaş” adlı operasyonlar, 118’inci gününe girdi. QSD’li savaşçılar, kentin yüzde 80’ninden fazlasını kontrol altına alırken, savaşçılar ile DAİŞ’liler arasındaki çatışmalar ise Nehda, Kurdan, Emin ve Hena mahallerinde şiddetlendi. Operasyonlar kapsamında çok sayıda stratejik yerin kurtarılmasının yanı sıra binlerce sivil de kurtarılıyor.

Operasyonlarda 47 yaşındaki Roj Willieam adlı Fransız savaşçı da yer alıyor. Willieam, DAİŞ’in Fransa’da gerçekleştirdiği Charlie Hebdo katliamından sonra DAİŞ’le savaşmaya başladığını belirtti.

GAZETECİLİKTEN SAVAŞA

Yaklaşık 2 yıl önce Rojava topraklarına geldiğini aktaran Willieam, daha önce Vietnam’da da bulunmuş. Yaşanan savaştan sonra Vietnam’a giden Willieam, yaklaşık 20 yıl orada kaldığını ifade etti. DAİŞ’le savaşmadan önce gazetecilik de yapan Willieam, Vietnam ve Fransa’da birçok yazı yazmış. 1990 yıllından 2000 yılına kadar gazetecilik yapan Willieam, daha önce Minbiç hamlesinde de  yer almış.

FRANSA’DA BİRÇOK KİŞİ DAİŞ’E KATILDI

DAİŞ’in Charlie Hebdo katliamı ile beraber dünyanın başına bela olmaya başladığını kaydeden Willieam, DAİŞ’in özellikle Fransa’da büyük bir sorun haline geldiğini aktardı. O dönemlerde birçok Fransız’ın gelip DAİŞ’ e katıldığını da belirten Willieam, bu durumun Fransızların değerlerini yansıtmadığını söyledi. Willieam, “Ben de DAİŞ’e katılan Fransızlarla savaşmaya geldim. Bir daha eve dönmesinler diye. DAİŞ’e katılmış birçok Fransız’ın olması Fransa’da DAİŞ’e yer açıyor. Bir şekilde Fransa’da bir varlıkları var” dedi.

SON DARBEYE KADAR

Daha önce Minbiç’te DAİŞ’e karşı yürütülen operasyonlarda da yer aldığını ifade eden Willieam, ağır silah taburunda yer aldığını aktardı. Şu an da Rakka’da DAİŞ’e karşı savaşan Willieam, Rakka’dan sonra Dêra Zor’da da DAİŞ’le savaşarak, son darbeyi vurmak istediğini vurguladı.

SAVAŞÇILARIN  PORTRELERİNİ KALEME ALIYOR

Vietnam savaşından sonra ülkeye gittiğini ve inşa süreçlerinde orada bulunduğuna değinen Willieam, savaştan sonra buradaki inşa çalışmalarında da yer almak istediğini belirtti. Halen gazeteciliğe de devam ettiğini kaydeden Willieam, Rakka’da yaşananları kaleme aldığını söyledi. Savaşçıların portrelerini  kaleme alarak analiz yaptığını kaydetti.

CHARLİE HEBDO’DAN  RAKKA’YA

DAİŞ’in Fransa’da gerçekleştirdiği Charlie Hebdo katliamına dikkat çeken Willieam, şöyle devam etti: “ Fransa’daki ilk saldırılar benim mahallemde oldu. Gazeteciler öldürüldüğünde silah seslerini duymuştum. Bu beni çok etkiledi. Fransa özgürlükçü bir yer ve bu da DAİŞ’in hiç hoşlanmadığı bir durumdu. Gazetecilerin düşündüklerini özgürce söyleyebilmelerine saldırdılar. Bu katliamın hesabını soracağım.”
 
MA / Nazım Daştan

Related Articles