Celaliyan’ın özgürlüğü için kampanya

Uluslararası Af Örgütü, sağlık durumu gittikçe kötüleşen Kürt kadın siyasetçi Zeynep Celaliyan için kampanya başlattı. 

Uluslararası Af Örgütü, sağlık durumu gittikçe kötüleşen Kürt kadın siyasetçi Zeynep Celaliyan için  kampanya başlattı.

Yaklaşık 11 yıldır İran cezaevlerinde bulunan Kürt kadın siyasetçi Zeynep Celaliyan İran rejiminin “itiraf videoları” karşılığında tedavi edilmeyi reddettiği için hastaneye nakledilmiyor. Tahran’daki Xoy Cezaevi’nde tutuklu bulunan Celaliyan cezaevi idaresinin  şantajını protesto etmek için Mart 2017’den bu yana ilaç almayı reddediyor.

Görme yeteneğini kaybedebilir

Uluslararası Af Örgütü, sağlık durumu kritik aşamaya ulaşan Celaliyan’ın özgürlüğü için kampanya başlattı. Rejimin, uluslararası kurumlara Celaliyan’ın düzenli tıbbi bakım aldığı yönünde yanlış bilgiler verdiğine dikkat çeken Af Örgütü, “Zeyneb Celaliyan, kötüleşen göz rahatsızlığı için uzmanlaşmış tıbbi bakımdan mahrum bırakıldığı için cezaevinde görme yeteneğini kaybetme riski altındadır” uyarısında bulundu.

‘Derhal serbest bırakılsın’

Celaliyan’ın kalp rahatsızlıkları, bağırsak ve böbrek komplikasyonlarının yanı sıra  vücudunun sağ tarafını da hissetmediğini kaydeden Af Örgütü, avukatlarının tedavi için iki yıldır yaptığı başvurularının dikkate alınmadığını belirtti. Örgütün resmi internet sayfası üzerinde Farsça, İngilizce, Arapça dillerinde başlatılan kampanya ile işkence ve kötü muameleye son verilmesi ve tedavisinin yapılabilmesi için Celaliyan’ın derhal serbest bırakılması talep edildi.

Related Articles