Cansız, Doğan ve Şaylemez birçok kentte anıldı

Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçi birçok kentte anıldı. Kürt kadınları, mücadele mirasını Cansız, Doğan ve Şaylemez’den aldığını belirterek, ‘Yapılan katliam aynı zamanda bir korkunun ifadesiydi. Bu korkuyu yüreklere salmaya devam edeceğiz’ dedi

Özgür Kadın Hareketi (TJA), 9 Ocak 2013’te Paris’te katledilen Kürt kadın siyasetçi Sakine Cansız’ı Dersim Belediye Mezarlığı’nda bulunan mezarı başında andı. Sakine Cansız’ın hiçbir zaman hiçbir koşulda faşizme boyun eğmediğini söyleyen TJA aktivisti Zeynep Ölbeci, Kürt kadınları açısından büyük bir kayıp olduğunu yineledi. Ölbeci, Paris’te katledilen 3 Kürt kadın siyasetçinin katliamının kadın mücadelesine geri adım attırmadığını vurgulayarak, Kürt kadınlarının mücadele mirasını Sakine Cansız’dan aldığını ifade etti. Ölbeci, “Sakine Cansız, yaşam ile olan kavgasını her alanda verdi. Bizler de koşullar ne olursa olsun onun bıraktığı mücadeleyi büyük bir kararlılıkla sürdüreceğiz” dedi.

‘Sakine’yi katledenleri bugün Sur, Cizre Nusaybin’de görüyoruz’

DTK Divan Üyesi Saliha Aydeniz ise, Sakine Cansız’ın katledilmesinin tüm kadınlara verilen bir mesaj olduğunu ifade ederek, şuanda kadınların verdiği mücadelenin katliama verilen bir cevap olduğunu kaydetti. Aydeniz, “Sakine’yi katledenleri bugün Sur, Cizre Nusaybin’de görüyoruz. Yapılan katliam aynı zamanda bir korkunun ifadesiydi. Bu korkuyu yüreklere salmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Leyla Şaylemez de mezarı başında anıldı

Mersin’in Toroslar ilçesinde bulunan Güneykent Mezarlığı’na araçlarla giden kadınlar, burada Leyla Şaylemez’in mezarına karanfiller bırakıp, yaşamını yitiren tüm kadınlar için saygı duruşunda bulundu. Burada yaptığı konuşmada Cansız, Doğan ve Şaylemez şahsında yaşamını yitiren tüm kadınları anarak sözlerine başlayan DTK Eş Başkanı Leyla Güven, 3 kadının katledilmesini kınayarak, faillerin bulunmasını istedi.

‘Kadınlar, topluma öncülük ediyor’

Kürt kadın siyasetçiler için Mêrdîn’de (Mardin) de anma etkinliği düzenlendi. Burada konuşan DBP PM üyesi Semire Kut, kadınların üzerinden soykırım gerçekleştirilmek istendiğini ifade etti. Sakine Cansız’ın iktidar sistemine karşı mücadele verdiğini kaydeden Kut, “Heval Sara mücadeleye başladığında birçok engelle karşılaştı. Sisteme karşı duruşuyla, bütün zorluklara rağmen ayakları üstünde durdu. Bugün Saraların mücadelesi, milyonlarca kadının mücadelesine dönüştü. Milyonlarca kadının sesi sokaklarda yankılanıyor. Kadınlar, topluma öncülük ediyor. Bu kadın mücadelesinin öncüsü olan Sara, Fidan ve Leyla sayesinde gerçekleşti” diye konuştu.

‘Kamera kayıtları nasıl silindi’

Amed’de de TJA bileşenleri, 3 Kürt kadın siyasetçiyi HDP Amed İl Örgütü binasında bulunan Vedat Aydın Toplantı Salonu’nda gerçekleştirdiği etkinlikle andı. Burada konuşan HDP Amed milletvekili Feleknaz Uca ise, “Paris biz Kürtler ve kadınlar için acı ve nefret oldu. Bu kadar istihbarata rağmen böyle bir katliam nasıl gerçekleştirildi? Kamera kayıtları nasıl silindi? Ve nasıl bu katliamın hesabı sorulmadı?” diye sordu.

‘Özgürleşen kadının güzelleşir’

TJA İzmir’de Fransa’nın başkenti Paris’te öldürülen 3 Kürt kadın siyasetçiyi DBP İzmir İl Örgütünde andı. Anmada konuşan Barış Annesi Cemile Aydın, Sakinelerin bıraktığı mücadele bayrağını Sêvêlerin aldığını ve mücadeleleriyle tarihe geçtiklerini söyledi. Kadınlar olarak bu mücadele geleneğini her daim büyüteceklerini söyleyen Aydın, “Özgürleşen kadının güzelleşir” dedi.

Mücadeleyi daha fazla büyüteceğiz

HDP Ankara İl Kadın Meclisi de, HDP Çankaya İlçe Örgütü binasında düzenlediği etkinlikle 3 Kürt kadın siyasetçiyi andı. Burada konuşan HDP Ankara İl Eşbaşkanı Nur Aytemur, “Devlet bu katliamla önüne geçilmez kadın başarısını katletmek istemişti. Bu katliam devlet, MİT ve uluslararası güçler eliyle gerçekleştirildi. Kadın özgürlük mücadelesini bugün her bir kadına ulaştırılmasını önümüze bir iş olarak aldığımızı buradan beyan ediyoruz. Bu kavgayı ve mücadeleyi daha fazla büyüteceğiz” diye konuştu. MA

Related Articles