Home / DİL KÜLTÜR SANAT EDEBİYAT SİNEMA / Cannes’da Yılmaz Güney’e sansür

Cannes’da Yılmaz Güney’e sansür

Cannes Film Festivali’nde 35 sene önce Altın Palmiye ödülü alan Yılmaz Güney Yol filminin ‘yeni versiyonu’nda Kürdistan sahnesi çıkartıldı. Filmin İsviçreli yapımcısı Donat Keusch, Yol’u neden sansürlediğini ve Türk Kültür Bakanlığı’na niçin teşekkür ettiğini izah etmeli.

Altın Palmiye’den 35 yıl sonra Yılmaz Güney’in Yol filminin ‘yeni  versiyonu’ Cannes’da bir kez daha izleyiciyle buluştu. Sinema tarihinin en çileli filmlerinden olan Yol, bu kez Cannes’da Kürdistan sansürüne uğradı.

Yol, bütün yönleriyle Kürtlerin yaşadığı dramını anlatan bir film. Politik yönü ve sanat estetiğiyle film, sinema tarihinin en başarılı yapıtlarından biri olarak kabul ediliyor.

Film, 1999 yılında Fatoş Güney tarafından yeniden düzenlendi. Bazı sahneler çıkartılıp, 1 saat 49 dakikalık hali vizyona sokuldu. Filmin yeni versiyonu ise sansürlenerek, Kürdistan sahnesi çıkartıldı.

Filmin sansürlü hali, İsviçreli yapımcısı Donat Keusch tarafından hazırlandı. Keusch, gösterim öncesinde yaptığı konuşmada, Yol filminin İsviçre yapımı bir Kürt-Türk filmi olduğunu belirtti ve ekledi: “Film, 1982 yılında Cannes’da 25 dakikalık bölümü fazlasını kesmek zorunda kaldık. 35 yıl sonra filmi yeniden restore etmeyi düşündüm.”

Kürdistan sahnesi neden çıkartıldı?

Filmde kullanılan yeni görüntü ve sahneler ise bizzat Yılmaz Güney tarafından zamanında çöpe atılamıştı. En dikkat çekici durum ise Kürdistan sahnesi çıkartılmıştı.

Keusch, bunu neden yaptı? Keusch, 35 yıldır filmi yasaklayan Türk Kültür Bakanlığı’na neden teşekkür etti? Peki festival komitesine ne demeli… 35 yıl sonra filmin oynanmış halini neden kabul etti?

Filmin yeni versiyonu çalışmasında yapımcı Donat Keusch ile çalışan ve daha sonra anlaşmazlıklara girip projeden ayrılan Nuray Şahin, “Ben projeden ayrılana kadar Kürdistan yazısı duruyordu. Ancak ben çıktıktan sonra çıkartılmış” dedi.

Donat Keusch izah etmeli

Filmin gösterimden sonra Donat Keusch “Neden Kürdistan yazısı çıkartıldı?” sorusuna ise “Filmin orijinali bu. Ben Yılmaz Güney’e sordum, o da böyle söyledi” diyerek, kendisini savundu. Ancak herkes biliyor ki, Yılmaz Güney, Yol filmini 1982 yılında Cannes Film Festivali gönderirken, Kürdistan yazısının gösterilme şartını getirmişti. Şimdi Keusch, bunu izah etmek zorunda.

ALİ GÜLER / CANNES

About Editor Editor

Check Also

Sokağımızdaki sanat: Heykeller

Heykeller bazen bir ülkenin, bazen bir kentin, bazen bir meydanın, bazen bir sokağın sembolü olageldiler. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *