Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Binali Yıldırım’dan medyaya Afrin konusunda 15 maddelik yalan haber listesi

Binali Yıldırım’dan medyaya Afrin konusunda 15 maddelik yalan haber listesi

Binali Yıldırım medya temsilcileriyle buluşmasında Afrin’e yönelik askeri müdahale ile ilgili yapılacak haberler konusunda “uyarılarda” bulundu. Yıldırım gazetecilere 15 maddelik “beklentilerini” sundu

Başbakan Binali Yıldırım İstanbul’da medya temsilcileriyle buluştu. Çengelköy’deki Vahdettin Köşkü’nde yapılan toplantıya Yıldırım’ın yanı sıra Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ve AKP sözcüsü Mahir Ünal da katıldı.

Toplantıya katılan Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu’nun aktardığına göre Binali Yıldırım, toplantıyı dün başlayan Afrin’e yönelik askeri müdahale ile ilgili bilgilendirmede bulunmak ve medyaya yönelik hassasiyetlerini paylaşmak için düzenlediklerini anlattı.

Yıldırım, operasyon süresince “manipülasyon” olasılığı gerekçesiyle çatışmanın diğer taraflarının ya da dış haber kaynaklarının kullanılmamasını istedi.

Binali Yıldırım, basından “milli menfaatleri” öne alarak ve operasyonu akamete uğratmayacak şekilde haber yapmalarını beklediklerini açıkladı.

Yıldırım, operasyon süresince Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ ile AKP Sözcüsü Mahir Ünal’ın kamuoyunu bilgilendirmek için görevlendirildiğini ifade etti.

15 maddelik otosansür listesi

Barış Terkoğlu, Binali Yıldırım’ın sıraladığı maddeleri şöyle aktardı:

Haber ve yorumlarda bu harekatın tamamen terör örgütlerine yönelik olduğu ve terör örgütlerini etkisiz hale getirmeyi amaçlayıp sivil halkı koruduğunun ön plana çıkarılması

Yabancı haber kaynaklarının özellikle PKK, PYD, YPG, IŞİD kaynakları üzerinden Türkiye aleyhine yapacağı haberler konusunda dikkatli olunması (Başbakan buna örnek olarak, sosyal medyada geçmiş dönemde Musul’da olan bir fotoğrafın sanki Afrin’de olmuş gibi paylaşıldığını gösterdi)

Uluslararası haber kaynaklarının Türkiye aleyhine yapacağı haberleri yansıtırken Türkiye’nin milli menfaatlerinin gözetilmesi

Siviller yönelik saldırı olduğuna dair bilgi kirliliği yaratan ve teyit edilemeyen görüntü ve açıklamalara itibar edilmemesi, sivillere zarar verilmemesi konusunda silahlı kuvvetlerin gösterdiği hassasiyetin hatırlatılması

TSK’nın Afrin’de yaptığı operasyon sadece PKK/PYD’ye yönelik değil IŞİD’e yönelik olduğunun da ön plana çıkarılması

Özellikle görsel medyada sıcak çatışma bölgesine girerek askerlerin can güvenliğinin ateşe atılmaması

Operasyonun Türkiye’nin yerli ve milli silah üretimi ve kabiliyetiyle olduğunun hatırlatılması

Mehmetçiğin can güvenliğini tehlikeye sokacak görsellere yer verilmemesi, TSK’nın taktik bilgilerinin paylaşılmaması

Karşı taraf adına istihbari bilgi içeren detaylara girilmemesi

Yurt içinde PKK ve uzantılı siyasi oluşumların Afrin operasyonuna karşı düzenleyeceği eylemler ve açıklamaların ön plana çıkarılmaması

Olası şehit haberleri verilirken titiz davranılması

Yabancı basında yapılan operasyon haberlerinin ulusal basına aynen taşınmaması (Binali Yıldırım bu konuda PYD/YPG’nin yabancı basınla temasının çok fazla olduğunu başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere deformasyon kabiliyeti olduğunu hatırlattı)

Bu operasyona karşı PKK ve PYD’nin TSK’yı “işgalci” gösterme gayreti olduğunu ifade eden Yıldırım, “Bilgisi ve tecrübesi olan insanlardan görüş alınabilir” dedi. Yıldırım konuya dair Türkiye’ye karşı olumsuz algı yaratacak kişilerden görüş alınmamasını önerdi.

PKK/PYD’nin moralini yükseltecek haberler yapılmaması gerektiğini önerdi.

Operasyon süresince kamuoyunu bilgilendirmek için hem hükümetin hem AKP’nin görevlendirmiş olduğu Bekir Bozdağ ve Mahir Ünal’la her türlü kanaldan temas kurularak basının doğru bilgiye ulaşması gerektiğini vurguladı.

About Editor Editor

Check Also

Êzidîlerin taziye evi belediye tarafından yıkıldı

Nusaybin’de Bagok Dağı kırsalındaki Kaleli köyünde yaşayan Êzidîler tarafından yapılan taziye evi, kayyum atanan Mardin …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *