Home / EKONOMİ EKOLOJİ TEKNOLOJİ / ARKEOLOJİ / Bilim İnsanları, Antarktika’da 280 Milyon Yıllık Fosilleşmiş Orman Buldu

Bilim İnsanları, Antarktika’da 280 Milyon Yıllık Fosilleşmiş Orman Buldu

Bir grup jeolog Antarktika’daki 280 milyon yıllık fosil ormanının kalıntılarını keşfetti. Ormanın ağaçlarının periyodik olarak aşırı derecede karanlıkta ve kesintisiz güneş ışığında oluştuklarını ileri sürüyorlar.

Dinozorlardan Eski

Independent, Wisconsin Üniversitesi-Milwaukee Üniversitesi’nden Erik Gulbranson ve John Isbell’in bu etkileyici keşfin arkasında olduklarını bildirdi. İki bilim insanı, Kasım ayından Ocak ayına kadar kıtanın yaz aylarında Transantarktik Dağları boyunca trekking yapıyorlardı. Bir zamanlar yapraklı bir ormanın büyüdüğü kayalardan 280 milyon yıllık ağaç fosili bulmuşlardı. Jeologlar, bunun Antartika’da bulunan en eski kutup ormanı olduğunu öne sürüyor.

Transantarktik Dağların ön aralığında bir düzlemden görüntü.

 

Daha önce, 260 ila 300 milyon yıl arasında olduğu tahmin edilen 13 ağaç fosili parçasını keşfettiler; bu da, Permiyen döneminin sonunda ilk dinozorların ortaya çıkmadan önce ormanın var olduğunu gösteriyor. Dr. Gulbranson, CNN ile yaptığı röportajda “son bulguların kutup ormanının yaşını 280 milyon yıl öncesine dayandırdığını” ekliyor; ancak bir hata puanı var, ağaçların yaşı 20 milyon daha yaşlı veya daha genç olabilir.

Dr. Gulbranson, ağaçların kutup ekosistemlerinde nasıl büyüdüğünün ipuçlarını araştırıyor.

 

Bu keşiften motive olunarak bilimsel gmisyon amaccıyla ormanın nasıl geliştiğini anlamak için donmuş bölgeye dönüldü. Dr. Gulbranson, Independent’a verdiği röportajda “insanların Antarktika’daki fosilleri yaklaşık 1910’dan beri bildiklerini; ancak bölgenin çoğunun keşfedilmemiş halde kaldığını” belirtti.

Bugün bitkilerin yetişmeyeceği bir enlemde büyümüşlerdi

Anlaşılan, kutup ormanı, bitkilerin bugün yetişemeyeceği bir enlemde ortaya çıktı; bu da Dr. Gulbranson’un, ağaçların muhtemelen hayatta kalabilmek için dinamik bir tür olması gerektiği konusunda spekülasyon yapmasını sağladı. Gulbranson, Independent’a verdiği röportajda “Bugün böyle bir şey yok,” diyor. Ve şöyle devam ediyor:

“Bu ağaçlar, büyüyen döngülerini hafif bir anahtar gibi açabilir ve kapatabilir. Kış kapanışının hemen yaşandığını biliyoruz, ancak yaz mevsiminde ne kadar aktif olduklarını bilmiyoruz ve hala açıkken kendilerini uyku halindeyken zorlayabilirler.”

Antarktika’da bulunan ağaç fosilleri.

 

Mutlak Karanlık ve Kesintisiz Işık

Bilim insanları, kutup ormanı ağaçlarının mutlak karanlıkta yaklaşık yedi ay yaşadıklarından, özellikle olağandışı koşullar altında hayat bulduğuna ve yaklaşık beş ay sürekli ışık altında yaşadıklarına inanıyorlar. Permiyen döneminde, Antarktika bugünlerde olduğundan daha sıcaktı ve bitki yaşamı, bataklıklarda yetişen Glossopteris (tohum ısırıklarının nesli tükenmemiş sırada olduğu bilinen en büyük cins) gibi eğreltiotu benzeri bitkiler tarafından kuşatılmıştı. Zamanla, bu bataklıklar Transantarktik Dağları’nda kömür birikimi haline geldi.

Glossopteris’in fosil yaprakları. James St. John

 

Permiyen dönemin sonlarına doğru devam eden ısınma, günümüz Afrika, Güney Amerika, Arabistan, Hindistan ve Avustralya’yı birleştiren Güney Yarımküre’nin süper kontinentinin Gondwana‘sının çok üzerinde kuru ve sıcak bir iklime neden oldu. Etkileyici bir şekilde bilimsel ekip, ağaçların yaz etkinliğinden uyku durumuna aşmayı başardığını fark etti – bir organizmanın yaşam döngüsündeki büyüme ve gelişme geçici olarak duruyordu – kış aylarında, belki de bir ay gibi kısa bir süre.

Ormanın Yok oluşuna Ne Neden Oldu?

Dr. Gulbranson, ekibinin artık ormanın kitlesel olarak yok olmasına neyin neden olduğunu anlamaya çalıştıklarını belirtti. Birçok bilim insanı, titiz araştırmalardan kesin bir sonuç çıkmamış olsa da, yıllar boyunca devam eden yüksek küresel sıcaklıklar ve okyanus nedeniyle birkaç bilim insanı, tüm türlerin neredeyse % 90’ının dünyanın yüzünden yok olduğunu, kutup ormanının da buna dahil olduğunu öne sürüyor. Asitlenme, büyük olasılıkla yaklaşık 200.000 yıldır atmosferde karbondioksit enjeksiyonuna neden oldu. Dr. Gulbranson CNN‘e yaptığı konuşmada, çalışmalarının çağdaş iklim değişikliğinin etkilerini biraz daha iyi anlamamıza yardımcı olabileceğini umduğunu söyledi. “Bu orman fosili, neslin tükenmeden önckie bir anlık görüntüsüdür ve bu da olayın nedenini anlamamıza yardımcı olabilir. Ayrıca, bitkiler bugün bize farklı ipucu verebilir.”

Antarktik Yarımadası Alexander Adası’ndan (Alt Kretase) fosil eğreltiotu.

Haber: Theodoros Karasavvas

Kaynak: http://www.ancient-origins.net/news-general/scientists-find-280-million-year-old-fossilized-forest-antarctica-009447?nopaging=1

Çeviren: Bünyamin Tan / bizsiziz.com

About Editor Editor

Check Also

Peru Çölünde Yeni Devasa Jeoglifler Keşfedildi

Güney Amerika’da uydular ve insansız hava araçlarıyla çalışan arkeologlar, yeni Nazca Çizgileri ve düzinelerce başka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *