Besta’da ağaç kıyımı sürüyor

Besta bölgesinde aylar öncesinde “güvenlik” gerekçesiyle başlayan ağaç kıyımı devam ediyor. Kesilen ağaçların askeri üslerde ve korucuların evlerinde yakacak olarak kullanıyor.

Şırnak’taki Besta bölgesinde bulunan çok sayıda alanda aylardır binlerce ağaç kesildi. Merkeze bağlı Balveren ile Uludere ilçesine bağlı Şenoba beldeleri arasında kalan Bişiyê Reş, Gêloşî ve Milê Sinê mıntıkalarında “güvenlik” gerekçesiyle ağaç kesimi ise halen devam ediyor. Özellikle askeri üs noktaları yakınlarında devam eden ve korucular tarafından kesilen ağaçlar, Besta Komando Tabur Komutanlığı’na yakın bir noktada toplatılıyor.
TRAKTÖRLERLE KARAKOLA TAŞINIYOR 
Ceviz, fıstık, elma, armut, erik ve menengiç başta olmak üzere kesilen ağaçlar traktörlerle karakol yakınlarına taşınıyor. Çevre köylerde bulunan yurttaşlara ait araziler üzerinden yapıldığı öğrenilen kesim sonucu toplanan ağaçlar belli bir süre bekletildikten sonra yine korucular tarafından yakacak odun olarak götürülüyor. Ayrıca kesilen ağaçlarının bazılarının ise çevredeki askeri üs bölgelerinde yakacak olarak kullanıldığı kaydediliyor.
ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ SESSİZ!
Söz konusu ağaç kıyımıyla ilgili aylar öncesinde Balveren beldesinde bulunan bazı yurttaşlar imza toplayarak, Şırnak Orman İşletme Müdürlüğü’ne başvurmuş ancak sonuç alamamıştı. MA

Related Articles