Home / YAZARLAR / EHMED PELDA / Başurun Bağımsızlığı Rojavadan Geçer

Başurun Bağımsızlığı Rojavadan Geçer

Varsayalım Güney Kürdistan tüm meşakkatleri atlattı. Bağımsızlığını ilan etti. Velev ki Türkiye, İran ve Irak bu kararı tanımadı ve tanımadıkları için siyasi, diplomatik, ekonomik ilişkileri kesti. İhtimal dahilinde midir? öyledir?

Peki bu Güney Kürdistan’a kim yardım elini uzatacak?

Ya da Güney Kürdistan üzerindeki ambargoyu kim kıracak?

Merak etmeyin artık Güney Kürdistan’ın İran, Irak, Suriye ve Türkiye’yi yani dört egemen ve ırkçı devletin sınırlarını aşan Rojava Kürdistan’ı var artık.

Her ne kadar en zor döneminde bizzat Barzani ve KDP eliyle hendeklerle çevrelendiyse de, her ne kadar Semalka, Tılkoçer kapıları kapalı tutulduysa da, her ne kadar en acil ihtiyaç duyulan araçlara, makinalara tam da geçiş esnasında el konulduysa da, Rojava egemenlerin tüm hesaplarını alt üst edecektir. TC’nin, İran’ın, Suriye ve Irak’ın klasik politikalarını kıracak, heveslerini kursaklarında bırakacak. Rojava kapıları açık tutacak mal hareketlerini serbest bırakacak. Süleymaniye’den Akdenize kadar olan yolu güvencede tutarak tüm karşıt hesapları, oyun bozanlıkları alt üst edecektir.

Her ne kadar KDP yönetimi eskiden olduğu gibi bugün de Rojava karşısında binbir zorluk çıkarsa da, her ne kadar ulusal kongre dahil bu yönlü atılan tüm adımları engelleyip Türkiye ile içiçe ilişki geliştirmeyi tercih etse de, mecbur kaldığında Rojava’nın desteğini alacağını bilmektedir.

Nereden mi söylüyorum? Teminatım nedir?

Tecrübelerim itibarıyla az veya çok Rojava’daki siyasi yapının, ahlaki, ulusal, siyasal karakterini biliyorum da ondan.

Bağımsızlık referandumunu zaman, konjonktür iç ve dış sorunlar nedeniyle uygun bulmasa da, bu yönlü girişimlerin gözden geçirilmesinin, ulusal cephede tüm Kürtlerin birliğinin temin edilmesi ve desteğinin alınmasını şart koşsa da ve bu yerine getirilmemesine rağmen engel koymayan siyasal karakter bunun en büyük teminatıdır.

Kürtlerin kazanımlarının komşu halkların düşmanlığını kazandırması değil, aynı zamanda komşu halkların da kazanımı olmasını isteyen ve buna göre siyaset yapan bir hareketin Güney Kürdistan’da kendi halkının ambargo altında inim inim inlemesini kabullenmesi mümkün değildir.

Güneyin teminatı Rojava’dır, Bakur’dur, Rojhılattır. Keşke güneyin yöneticileri de bunu görse, buna göre siyaset yapsa, buna göre ilişki ağını kursa.

Ama maalesef

 

About Ehmed Pelda

Ehmed Pelda

Check Also

AİHM Roboski Katliamı başvurusunu iptal etti

AİHM, savaş uçaklarının bombardımanı sonucu 34 kişinin katledildiği Roboski Katliamı için yapılan başvuruyu, talep edilen …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *