Home / GÜNCEL BÖLGESEL GLOBAL HABERLER / Ortadoğu / Bab halkı 3 gündür sokakta: Ölü ve yaralılar var

Bab halkı 3 gündür sokakta: Ölü ve yaralılar var

Bab halkı TSK ve himayesindeki grupların kenti terk etmesi için 3 gündür eylem yapıyor. Zırhlı araçlardan açılan ateş sonucu en az 6 sivilin yaşamını yitirdiği çok sayıda kişinin de yaralandığı bildirildi. Bablılar, uluslararası güçlere çağrıda bulunarak TSK’nin Suriye’den çıkarılmasını talep etti.
Türkiye’nin bağlı ÖSO grupları ile kontrol ettiği Kuzey Suriye’nin Bab kentinde isyan eden halkın makineli silahlarla tarandığı iddia edildi. Saldırı sonucu yaşamanı yitirenlerin ve yaralananların olduğu bildirildi. TSK himayesindeki grupların 5 Mayıs’ta Bab Hastanesi’ni bastığı ve doktorları darp ettiği ileri sürülürken, Bablıların bu olaya isyan ederek sokağa çıktığı ve “Bab vatanımızdır, Türk askerleri Suriye’den çıksın” sloganı attıkları kaydedildi.
TSK ve bağlı grupların isyana zırhlı araçlarla müdahale ettiği ve isyancıların üzerine otomatik silahlar ile ateş edildiği ileri sürüldü. Saldırı sonrası yaşamını yitiren ve yaralananların yanı sıra gözaltına alınanların da olduğu belirtildi. Bablılar, 6 Mayıs’ta bir kez daha sokağa çıkarak saldırılara tepki gösterdi. Uluslararası toplumdan saldırıları durdurmalarını, TSK’nin Suriye’den çıkarılmasını talep etti. Sokağa çıkan Bablılara 6 Mayıs’ta da aynı yöntemle müdahalede bulunulduğu ve 6 Bablının yaşamını yitirdiği, 10’larcasının da yaraladığı belirtildi.
Askerlerin yaralıların tedavi için kent dışına çıkarılmasına izin vermediği belirtilirken, kentteki isyanın devam ettiği kaydedildi.
MA / Erdoğan Altan

About Editor Editor

Check Also

Filistin protestoları: Türkiye ve İsrail arasındaki ticaretin boyutları ne?

  İsrail’in Gazze’de en az 60 Filistinliyi öldürmesi üzerine Türkiye ve İsrail arasında diplomatik ve …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *