Arkeolog Dash Piramitlerin Esrarengiz Hizalanışının Sırrını Çözdüğünü Açıkladı

4,500 yıl önce bu nasıl mümkün oldu?

Giza Piramitleri ile ilgili sadece gizemli boşlukları ve gizli odaları değil, aynı zamanda eski Mısırlıların bu kadar etkileyici yapıları modern teknoloji olmadan nasıl inşa ettikleri konusunda yüzyıllar boyunca araştırmalar yapılmıştır.

En çok merak uyandıran konulardan biri de , yapıların nasıl bu kadar mükemmel şekilde hizalandıklarıdır.

Hafifçe yana eğik olmasına rağmen, genel olarak Khufu’nun Büyük Piramidi olarak bilinen 138.8 metre olan (455 ayak) Büyük Piramit’in kare kenarları oldukça düzdür ve neredeyse kusursuzca kuzeydoğu batı yönündeki temel noktalar boyunca hizalanır.

İkisi Giza’da, diğeri Dahshur’da olmak üzere en büyük üç Mısır piramitinin üçü de, uçakların, planların ve bilgisayarların olmadığı bir çağda harika bir bir şekilde belirgin olarak hizalanmıştır.

Arkeolog ve mühendis Glen Dash, “Üç piramit de aynı şekilde bir durum sergiliyor; bunlar merkez noktalarından saat yönünün tersine hafifçe döndürülüyorlar” şeklinde açıklama yapmıştır.

Piramitleri Güneş’in gölgesine göre hizalamak için kutup yıldızı kullanıldığına dair pek çok hipotez mevcut olsa da kimse tam olarak bunun nasıl yapıldığını çözememiştir.

Dash’in buna dair bir fikri var. Son araştırması, yaklaşık 4500 yıl önce Mısırlıların mükemmel bir uyum sağlamak için sonbahar ekinoksunu kullanabileceğini öne sürüyor.

Güneş ışınları Dünyayı ikiye bölen paralel olan Ekvatora dik bir şekilde düşmektedir. Bu tarihlerde Dünyanın her yerinde gece ile gündüz saatleri eşit olmaktadır.

Daha önceden ekinoks ölçümleri, olası bir uyum metodu olarak düşünülmediği için gözden kaçırılmıştı, çünkü yeterli doğruluk sağlamayacağı varsayılıyordu.

Ancak Dash’in son çalışmaları, bir gnomon( güneş saati mili) olarak bilinen bir çubuk kullanarak bunun bir yolunun olduğunu gösteriyor.

Bunu anlamak için Dash, 22 Eylül 2016’da sonbahar ekinoksunun ilk gününden itibaren kendi deneyini yaptı ve gölge yapmak için bir gnomon kullandı.

Gölgelerin noktasını düzenli aralıklarla izleyerek pürüzsüz bir noktalı eğri oluşturdu. Ve günün sonunda, kutup etrafında sarmalanmış gergin bir parça ile eğrinin iki noktasını kesip doğu-batı yönünde neredeyse kusursuz bir çizgi oluşturdu.

Buna Hint daire yöntemi denir ve aşağıdaki şekilde bunu görebilirsiniz.

extra1

Ayrıca, hata derecesinin Giza’daki Khufu ve Khafre piramitleriyle Dahshur’daki Kırmızı piramidin uyumlaştırılmasında bulunan hafif hataya benzer şekilde saat yönünün tersi yönde benze hatayı verdiğini gösterdi.

Deney ABD’de Connecticut’ta yapıldı ancak Dash, aynı şeyin Mısır’da yapılması gerektiğini söyledi.

Mısırlıların, yaz gündönümünden 91 gün geçmesi nedeniyle sonbaharda ekinoksayı çözebileceklerini de sözlerine ekledi.

Dash, “Ne yazık ki, Mısırlılar bize birkaç ipucu bıraktı: Antik Mısırlıların tapınaklarının veya piramitlerinin herhangi birine hizaladıklarını gösteren teknik açıklamalar veren hiçbir mühendislik belgesi veya mimari plan bulunamadı” diye yazıyor Dash.

Gerçekten neler olduğunu asla bilemesek de, bu yeni makale, sonbahar ekinoksunda gölgeleri haritalamak kadar basit bir şeyin, insanlığın en tanınmış eski yapılarının bazılarını hizalayacak kadar sofistike olabileceğini ilginç bir nokta oluşturuyor.

Makale Eski Mısır Mimarisi Dergisinde tam olarak okunabilir.

Kaynak: https://www.sciencealert.com/archaeologist-secret-why-the-great-pyramid-of-giza-is-aligned-so-perfectly-fall-equinox

Çeviri: Figen Berber

Kaynak:bizsiziz

Related Articles