Home / EKONOMİ EKOLOJİ TEKNOLOJİ / ARKEOLOJİ / Arkeolog Çiğdem Köksal-Schmidt “Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?”

Arkeolog Çiğdem Köksal-Schmidt “Benden başka kimsenin canı acımıyor mu?”

Dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’ye beton döküldü. Bölgedeki önemli tarihi bulguları ortaya çıkaran Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt Instagram hesabından paylaştı.

UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi´ndeki varlıkları arasında bulunan ve 12 bin yıl öncesine ait tarihi eserleri bünyesinde barındıran Göbeklitepe´ye beton döküldüğü ortaya çıktı.

Dünyanın en eski tapınağında önemli bulgular edinilen kazıların başkanlığını yapan Klaus Schmidt’in eşi Çiğdem Köksal Schmidt Instagram hesabından tarihi alana beton dökülen görüntüleri paylaştı.

Göbeklitepe’nin yok edildiğini söyleyen Çiğdem Köksal Schmidt, fotoğrafların altına şunları yazdı:

“Benden başka kimsenin canı acımıyor mu? Burası Göbekli Tepe. Taze beton dökülen alanın yanıbaşında görülen F yapısı (Kaya tapınağı) adını verdiğimiz alan, üzerinde iş makinalarının eze eze bitiremediği alan da hemen bu neolitik döneme ait mimari kalıntıların üç metre ilerisinde, orada yüzeyde bir şey görmeyince altında da bir şey yok sanıyorlar ama orada da 15 cm. derinlikte anakaya üzerinde neolitik döneme ait izler var.

“SİT alanına beton dökmeyiz demişlerdi”

“2013 yılında başlayan ahşap yürüme yolu projesinin bir kısmını sökmüşler, neden , başka bir güzergah saptamışlarmış. Yeni saptanan güzergah tam da Klaus ‘un ziyaretçi yoğunluğu yönelmesin diye ferah tuttuğu bir alanda. Eski tren yollarından kalma ahşaplarla yürüme yolunu aşağıdaki ziyaretçi merkezinin oraya kadar kesintisiz yapacağız, SİT alanına kesinlikle beton dökmeyiz, asfalt yapmayız demişlerdi Klaus hayatta iken.

“Ben ‘tahribat’ diyorum, onlar ‘yol’ diyor”

“Onun yapılmasını istemediği, Göbekli Tepe’ yi tahrip edeceğini bildiği her şeyi koştura koştura yapıyorlar. Bu sabah Göbekli Tepe’yi ziyaret ettiğimde nasıl hızlı bir tahribat vardı anlatamıyorum.

“Ben ‘tahribat’ diyorum, onlar ‘Doğuş yol yapıyor, proje böyle’ diyorlar. Bir tane arkeolog, Bakanlık Temsilcisi, Müze görevlisi yok alanda. Bir arkeolog neredeyse çevre gezisi yaparken bile ancak Bakanlık Temsilcisi ile hareket edebilirken, ihale alan inşaat şirketlerine SİT alanlarında süresiz dolaşım ve ne istersen onu yap izni mi veriliyor?” kaynak:bianet

About Editor Editor

Check Also

Peru Çölünde Yeni Devasa Jeoglifler Keşfedildi

Güney Amerika’da uydular ve insansız hava araçlarıyla çalışan arkeologlar, yeni Nazca Çizgileri ve düzinelerce başka …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *