Arapça basın gündeminde bugün

 Arapça basın gündeminde bugün BMGK’nin Suriye’de 30 günlük ateşkes kararı ve Guta’da devam eden çatışmalar, Irak’ta bütçe görüşmeleri, Yemen ve Filistin’de yaşanan gelişmeler öne çıkan başlıklar oldu.

Suriye

El Şark El Avsat gazetesi “Guta’nın çeyreği rejimin elinde” başlıklı haberinde 27 Şubat’ta başlayan saldırıların ardından Doğu Guta’nın yüzde 25’inin rejimin eline geçtiği ve yoğun bombardımanlarda yüzlerce sivilin yaşamını yitirdiği ifade edildi.

El Hayat gazetesi “Guta’da ateşkesin aktifleşmesi için uluslararası baskı ve muhalefet de ‘her şeyi yakma siyasetinden’ çekiliyor” manşetli haberinde Fransa’nın Suriye’de ateşkesin yürürlüğe girmesi için çaba gösterdiğine, dün İran’dan Şam’daki ortaklarına Doğu Guta’ya saldırılarını durdurması için baskı yapmasını talep ettiğini yazdı. Ayrıca İngiltere Başbakanı Theresa May’in ABD Devlet Başkanı Donald Trump’la görüşmesinde Rusya’nın ve Suriye rejimi üzerinde nüfuzu olan aktörlerin Doğu Guta’ya yönelik şiddeti durdurmak ve sivilleri korumak için derhal harekete geçmesi gerektiği konusunda anlaştığı belirtildi.

El Kuds El Arabi gazetesi de “Guta’da rejim güçlerinin ilerlemesi karşısında büyük göç” dedi.

El Arab gazetesi ise “Suriye rejimi Guta’da ilerliyor ve uluslararası toplumun çaresizliğinden yararlanıyor” manşetli haberinde Suriye ordusunun Doğu Guta’nın yüzde 25’inde hakimiyet sağladığını, muhaliflerin Suriye rejimini “her şeyi yakma siyaseti” yürütmekle suçladığını, ayrıca Suriye ordusunun İranlı milislerle Doğu Guta’da ilerlemesinin de uluslararası toplumun çaresizliğini gösterdiğini belirterek, ateşkes çağrılarının da Şam’ın ve müttefikleri Moskova ve Tahran’a herhangi bir etkisi olmadığını yazdı.

Irak

El Şark El Avsat gazetesi Irak’ta bütçe kararına ilişkin “Neçirvan Barzani: Bütçenin onaylanması ortaklık ilkelerinin ihlalidir”, “Bütçenin onaylanmasının ardından… Kürtler Bağdat’la son seçenekleri araştırıyor” başlıklarını atarken, El Kuds El Arabi gazetesi ise “Irak 2018 bütçesi: Sunniler memnun, Kürtler ve Şiiler rahatsız” dedi.

El Hayat gazetesi de Irak’taki gelişmelere “Haşdi Şabi Irak ordusundaki askerlerle aynı maaşı almamalarını eleştirdi” manşeti attı. “El Şark El Avsat gazetesi de “Irak’ta ‘El Dehwe’ üyesi laikliği kafirlik olarak suçluyor” başlıklı haberinde El Dehwe üyesi Şeyh Amer El Kifeşi’nin açıklamasının Irak’ta laiklerin tepkisine neden olduğunu ve birçok kesiminin konuyu yargıya taşıyacağını yazdı.

Yemen

El Hayat gazetesi “Yemen ordusu dün Hece ve Sehda’nın kuzeyinde Husilere karşı operasyon yaptı”, El Arab gazetesi de “İhvan’dan Yemen’de Arap ittifakına zaferine karşı propaganda”, El Şark El Avsat gazetesi ise Husilerin denetimindeki bölgelere ilişkin “Husiler gaz kısıtlılığına karşı eylemleri yasakladı” başlıklarını attı.

Filistin

El Şark El Avsat gazetesi “İsrail’den Hamas’ın Lübnan’ın güneyinde füze üssü kuracağı iddiası” başlıklı haberinde İsrailli yetkililerin Hamas’ın Gazza’de yaşanacak çatışmalarda kullanmak üzere Lübnan’ın güneyinde füze üssü kuracağı iddiasında bulunduğunu yazdı.

El Kuds El Arabi gazetesi de “Filistinli bir kişi Aka’da iki İsrail güvenlik gücünü öldürdü”, “İşgalci güç Gazze ve Batı Şeria’ya müdahalesini sürdürüyor, tarım alanlarını kimyasalla zehirliyor ve birçok kişiyi tutukluyor” başlıklarını attı.

ANHA

Related Articles