Annelerden Kemal Kurkut’un ailesine ziyaret: Güzel gözlerini özledim Kemal

Yakınları polisler tarafından vurularak öldürülenlerin aileleri, Newroz’da öldürülen Kemal Kurkut’un ailesini ziyaret etti. Kelimelerin boğazlara düğümlendiği, bir kez daha acı ve gözyaşlarının konuştuğu ziyarette, anne Sican’ın “Güzel gözlerini özledim Kemal” ağıtları yükseldi.

Diyarbakır’da 21 Mart Newroz günü sabah saatlerinde polisler tarafından vurularak öldürülen 23 yaşındaki Kemal Kurkut’un Malatya’nın Battalgazi ilçesine bağlı Dolantepe mahallesinde bulunan evinde, ağıtlar yükselmeye devam ediyor. Kurkut ailesi ile aynı acıyı paylaşan ve çeşitli tarihlerde polisler tarafından vurularak öldürülenlerin aileleri, Kurkut’un evinde gözyaşlarına ortak oldu.

Gezi Aileleri ve Taksim Dayanışması adına polis kurşunu ile öldürülen Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan, Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz, Ahmet Atakan’ın annesi Emsal Atakan; Lice’de asker kurşunuyla öldürülen Medeni Yıldırım’ın annesi Fahriye Yıldırım, Diyarbakır Baro Başkanı Ahmet Özmen, Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ve Barış Anneleri, Kurkut ailesine ziyarette bulundu.

ANNE SİCAN: GÜZEL GÖZLERİNİ ÖZLEDİM KEMAL

Ağıtların dinmediği, kelimelerin boğazlara düğümlendiğini Kurkut’un evinde, acılar ortaklaştı, gözyaşları konuştu. Ağıtların yankılandığı evde siyah elbiseleri ile anne Sican’ın, “Ben üşüyorum, Kemal’im yarı çıplak. Güzel gözlerini özledim Kemal. Sanatçı olacaktı Kemal’im, sürekli kendi kendine şarkılar söylüyordu, ben de kapının arkasında onun sesini dinliyordum” sözleri dayanışma ziyaretinde bulunanları ağlattı.

Anne Sican, oğlundan kalan anıların bulunduğu odasının kilitli kapısını gözyaşları içerisinde bir kez daha açarak Kemal’in gitarına dokundu ve fotoğraflarını bağrına bastı. Anne Sican’a eşlik eden anneler de, Kemal’in fotoğraflarını öperek gözyaşlarına boğuldu.

‘FAİLLERDEN HESAP SORACAĞIZ’

Çocuklarının öldürülmesine ilişkin açılan davaların cezasızlık ile sonuçlanmasına tepki gösteren anneler, “Hep birlikte mücadele edeceğiz, faillerden hesap soracağız” dedi.

‘ANNELERİN GÖZLERİNE BAKABİLECEK CESARET YOK’

Kurkut’un ağabeyi Cihan Kurkut, “Bizim bir yandan sevindiğimiz taraf, Kemal’den sonra başkaları ölmedi. Kemal’den sonra ne okuluna gittik, ne vurulduğu yere gidebildik. Bu topraklarda çok acılar yaşandı, bir daha yaşansın istemiyoruz. Barış elçilerimiz birer birer vuruldu, bir yerde duracaktır. Biz insanlık ile yaşamak istiyoruz. Bu topraklara barış gelir, biz de insanca yaşarız. Bugün sizin gözlerinizin içine bakabilecek bir cesaret yok” dedi.

Gözyaşlarının bir an bile durmadığı ziyaret, annelerin “Hesap soracağız” sözü sona erdi. (DİHABER)

Related Articles