Home / YAZARLAR / ÖMER ÇİFTÇİ / Anlamsızlık

Anlamsızlık

Bir gün daha bitti.

Yorgun argın gelip sıcacık evinde kanepeye uzanarak derin bir ohh çekiyorsun!

Baş ağrısının yanında takatsiz kalan kollar, bacaklar ve beden…

Sonra gözler kumandayı arar umutsuzca, bulamıyorsun.

Ufak bir sinir krizinden sonra kumanda her zamanki gibi şeytanın işi olsa gerek yorgun bedenin altından çıkıyor.

“Acaba bugün ne oldu?” gibi temel sorularla kumandanın düğmesine uzanır ağrılı parmak.

Ekran açılır açılmaz “Koreli iki lider” görülüyor.

BBC, Reuters gibi dünyaca tanınan haber ajansları bu tarihi sahneyi kaydetmek için heyecanlı parmakların sahipleri tarafından defalarca deklanşöre gidiyor.

İki devlet adamı biraz yürüdükten sonra tokalaşıyorlar.

Kuzey’in lideri Kim Jong Un, Güney’in Devlet Başkanı Moon Jae İn’i kendi ülkesinin sınırına çekerek bir şeyler söylüyor. Biz anlamıyoruz.

Belli ki en mutlu günlerini yaşıyorlar. Hal ve hareketlerine o kadar çok yansıyordu ki bir an el ele, sarmaş dolaş oldular.

Tüm dünya bu tarihi buluşmaya kilitlendiği belliydi. Özellikle bölgedeki devletleri yakından ilgilendiren bir buluşmaydı.

Bir taraftan Çin, Rusya Federasyonu; diğer taraftan ABD, Japonya…

Niye ilgilendiriyor. Hafızamızı tazelemek için 1950-1953 arası savaşı hatırlayalım.

Kore’nin kuzeyini Rusya işgal ederken, bir taraftan da Kore’nin güneyini ABD işgal ediyordu.

Peki ama neden bu Koreliler buna razı oluyor?

Cevabı aslında basit… İnsanlar, ideolojik gömlekleri giymeyi çok sever. Aynı halktan aynı kandan olan Korelilerden birisi komünistliği seçerken, diğeriyse Batı’nın küresel ağası ABD’nin kapitalist sistemi içinde buluverdi kendini.

Her neyse… Başlığımın “anlamsızlık” taşıyan kısmına değinelim.

Üç yılda binlerce sivil ölümün ve savaşın parçası olan askerlerin ölümü üstüne bu kareler sahici mi duruyor yoksa mazilerde mi kalacak belli değil.

Dünyanın çatısı altında masumların kurban edilmesi ve tutkularının, egolarının peşinde koşan liderlerin dünyaya verdikleri bu pozlar anlamlı ya da anlamsız olmasını zaman gösterecek.

Üzerinde durulması gereken konu savaşın acı, kan, evsizlik, gözyaşı, kimsesizlik getireceğini neden her insan, her devlet adamı, her lider bunu yeteri kadar dikkate almıyorlar.

Kore’de Ayla’ yetim bırakıldı. Huzur bozanlar kendi hırslarını, çıkarlarını ve canavarlıklarını savaş alanında gösterirken, Ayla gibi birçok minik çocukların dünyaları, hayalleri yıkılmasına sebebiyet oluyordu.

Dünyayı anlamsız hale getiren kimler?

Hükümetler mi? Yönetimi gasbeden liderler mi? Yoksa demokrasi adına seçtiğimiz politikacılar mı? Demokrasi demişken, ABD’ce seçilen Devlet Başkanı Donald Trump, twitter adresinden Kuzey Kore liderine “Senin nükleer düğmen masanda olabilir? Ama bendeki nükleer düğme daha büyük ve çalışır vaziyette” dedi.

Biz insanlar devlet adamı seçerken, nükleer düğme hakkı ya da nükleer savaşı başlatma hakkını da mı veriyoruz. Koca bir anlamsızlık değil mi?

İki Kore liderinin buluşması elbette kıymetli buluyor ve gelecek için önemli adımlar atılıyor. Olimpiyatlarda tek bayrak altında oynamaları sevindiriciydi.

Geçmişteki şiddetli çarpışmadan sonra iki Kore’nin birleşmeye doğru gitmesi imkansız değil. Geçmişte örnekleri mevcuttur: Vietnam, Almanya, Yemen gibi ülkeler birleşti. Yemen’e şuan cehennemi yaşatanlar farklı bir mesele.

Şu gerçeği de unutmamakta fayda var: Güzel bir dünya istemek ancak Ütopya olur. ABD ve ABD gibi davranan bir dünyada yaşıyoruz. Nerede bir savaş ya da kronik bir mesele ya ABD ya da benzeri gibi davranana ihtiraslı devletleri karşımızda buluruz.

About Ömer Çiftçi

Ömer Çiftçi

Check Also

Buradan her an cenazemiz çıkabilir

Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’ndeki tutsaklar, “Buradan her an cenazemiz çıkabilir. Acilen bir heyet gönderilmeli” …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *