Akdeniz’in yanı kaynıyor

Bu son günlerde Suriye hava sahasında birçok olayın yaşandığı süreçte büyük aktörlerin büyük oynamaya çalıştığı bir evreye doğru gidişatın ispatı gibi.

İdlib’de 3 Şubat’ta cihatçıların Rusya’nın Sukhoi-25 (Su-25) savaş uçağını düşürdü. Deyr Zor’da 7 Şubat’ta Suriye yönetimine bağlı askerler ve Rus güçleri enerji kaynaklarını SDG’den geri almaya çalışırken ABD’nin hava saldırısı düzenleyerek müttefikini kollamaya çalıştı. Afrin’de TSK’nın başlattığı operasyonda 10 Şubat’ta YPG bir Atak helikopteri düşürdü. Aynı gün İsrail Golan bölgesinde bir İran İHA’sının sınırı ihlal ettiği iddiasıyla Suriye’yi vurdu. Hemen arkasından Suriye hava savunması bir İsrail F-16’sını düşürdü.

ABD, Batı, İsrail, Körfez monarklarının ittifakına karşı Rusya’nın başat rol oynadığı İran, Suriye, Lübnan Hizbullah’ı müttefik ilişkisi göze çarpıyor.

Suriye’de yerel aktörlerin bir bir silinmesi bu bahsettiğimiz iki blok daha belirgin bir şekilde karşı karşıya gelerek gerilimin tırmanmasına kapı açmaktadır.

Suriye zemininde üçüncü yolu izleyen Türkiye ve YPG’nin başını çektiği Demokratik Suriye Güçleri (DSG) sahanın en büyük aktörleri ile ilişkilerinin kaygan olması… Biraz açmak gerekirse Türkiye’nin YPG ile ilişkisini kesmeyen ABD’den uzaklaşıp Rusya ile ilişkiler kurması.

Ankara’nın çelişki dolu politikaları akıllara zarar… PKK’yi terör listesine aldığı NATO müttefiki ABD’yi bırakıp, PKK’yi terörist saymayan Rusya ile göz kamaştırıcı ortaklık başını almış gidiyor. Ayrıca Ankara’nın defalarca şahit olduğu Rusya-DSG/YPG toplantılarını görmezden gelmesi ve buna rağmen bir rahatsızlığını dile getirme gibi bir lükse sahip olmaması cabası…

Beri taraftan DSG’nin ABD’yle müttefikliği sadece Fırat’ın doğusu ve Menbic’i kapsaması, Kürtleri Afrin’de Rusya’ya daha fazla bağımlı yapıyor.

Suriye sahasında iki blokun rekabeti ve çıkarlarının çatışması ilişkilerin gerilimli hale getirmektedir. IŞİD’in bitirilmesinden (birkaç yerde etkisiz varlıkları devam ediyor) sonra ABD’nin Suriye’den çıkmayacağını açıklaması sürpriz değildi. ABD’nin kalıcı olmasının anlamı İran’ın bölgede nüfuzu artmasıdır. Öte yandan İsrail korumacılığı politikasında İran’ın askerleri Suriye güneyinde devriye atması Washington-Tel Aviv’i tedirgin ve saldırgan kılmaktadır.

İsrail’i tedirgin ve saldırgan yapan da Suriye’nin dizlerinin üstüne çökmemesi, İran’ın sahadaki askeri varlığı ve İsrail sınırlarını durmadan dikizleyen İHA’lar huzursuz ediyor.

İdlib ve birkaç bölge dışında büyük oranda otoritesini tekrar sağlayan Esad ve yönetimi uzun yıllardan sonra ilk defa bir İsrail savaş uçağını düşürdü. Suriye’nin cesaret dolu çıkışı Akdeniz’in sularını ısıtmaya yetti.

Savaş uçağının düşürülmesinin perde arkası bölgedeki İran gerçekliği ve Lübnan Hizbullah’ının Suriye’de savaş tecrübesini perçinleştirmesi…

***

ABD’nin Fırat Nehri’nin doğusunda 30 bin kişiden oluşan bir ordu kuracağını açıklaması (daha sonra yalanladı) Ankara’yı çileden çıkarmakla kalmadı kendini bir anda Afrin bataklığına attı. ABD 2018 bütçe planlamasında SDG’ye 550 milyon dolar (3 milyar dolara da çıkarılabilirmiş) ayırması daha da ilişkileri çıkmaza sokmaya götürmektedir. Ancak Ankara’nın ABD’ye posta koyacağı kozlar da mevcut. Mesela İncirlik Hava Üssü’nü kapatma ve NATO’dan çıkarak çelişkilere son vermesi gibi.

Neticede ABD’nin YPG ile işbirliği halinde olması Türkiye’yi Rusya ve İran’a daha çok bağımlı bir sürece soktu. Türkiye bu anlamda Esad karşıtı söylemi arka plana iterek kas gücünü Suriye’nin diğer bölgelerine nazaran daha istikrarlı olan Afrin’e göster(iyor)di.

Türkiye’de Amerikan karşıtlığı tavan yaparken iki ülke (ABD-Türkiye) arasındaki ilişkiler bol gerilimli ve güvensiz bir hava ortamı tam da Rusya’nın arzu ettiği kıvama geliyor. İki NATO üyesi birbirlerinin üstüne bu kadar yürümesi Putin’in tahayyüllerinin başarısıdır.

***

Rusya, Astana’da varılan “çatışmasızlık bölgeleri” anlaşması gereği, Ankara’dan İdlib’te yirmi kadar gözlem noktası kurmasını bekliyordu. Ankara bugüne kadar Afrin sınırındaki dördü hariç vaat ettiği gözlem noktalarını kurmadı. Dolayısıyla, İdlib’teki cihatçı silahlı örgüt hakimiyetini kıracak, bunların faaliyetlerini kısıtlayacak herhangi bir adım atmadı. Bunun yerine el Kaide’den kopma Heyet el Tahrir Şam’a siper işlevi görerek Suriye Ordusunun İdlib’e doğru tırmanışını engellemek oldu.

Şimdilik ABD-Türkiye çakışmasını keyifle izleyen Putin canını sıkan bir durum da var. Ankara’nın İdlib’i zapturapt altına alması beklenen cihatçıların bölgelerinden Rusya’ya yönelik ciddi saldırılar epey Putin’i düşündürüyor. Cihatçılar 6 Ocak gecesi Hmeymim ve Tartus’taki Rusya üslerine tam on üç Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) ile saldırıldı, bunlardan altısını Rusya “elelektronik savaş birimleri”nin yolundan saptırmayı başardığı, yedisinin de roketlerle imha edildiği resmen açıklanmış, ancak üste iki Rus askerinin hayatını kaybettiği, birkaç uçağın da hasar gördüğü ortaya çıkmıştı. 2016 Ağustos’unda Serakib üzerinde bir Rusya nakliye helikopteri düşürülmüş, içindeki beş askeri personel ölmüştü.

Şimdi Su-25’in düşürülmesini Moskova, pek çok açıdan bardağı taşıran irice damla sayıyor olmalı. Rusya Hava Kuvvetleri’nin bir Sukhoi-25 (Su-25) jeti, Serakib civarını bombalamak üzere alçaktan uçarken, Serakib ile Maaret el-Numan arasında düşürüldü. Serakib, cihatçıların elindeki İdlib vilayetini kuzeyden güneye doğru kesen M5 karayolunu ele geçirmek için taarruz halindeki Suriye ordusu ve Rusya jetlerince vuruluyor.

Türk kamuoyunun ABD’ye karşı topyekun zıt söylemlerinin tonunu yükseltirken, İdlib’den dolayı Rus kamuoyu ise Türkiye’yi cihatçılarla ilişkisini parmakla işaretliyor. Ankara’nın İdlib’de cihatçılara ‘’Türk Seddi’’ işlevi görmesi ilerleyen zamanlarda mutlaka Putin’in karşısında bir çıban olarak belirecektir.

Gazeteci Ümit Kıvanç bir yazısında Türkiye-HTŞ ilişkisini şöyle bahsetmişti: ‘’HTŞ’nin önemli ‘din âlimi’ şahsiyetlerinden Ebu el-Fergali kısa zaman önce ‘Türkiye ile ilişkiler’ meselesine açıklık getirerek tabanı ikna etme gereğini hissetti. Örgüt liderliğinin yaklaşımını, ‘üç seçeneğimiz vardı’ diye özetledi: ‘1) Türk ordusuyla savaşabilirdik ki, bu askeri bakımından bizim yararımıza olmazdı. 2) Fırat Kalkanı’ndaki gibi, bırakırdık kendi kararlarını versinler, bunlara göre davransınlar. Bu durumda sonunda kendimizi onların nüfuzu altında bulurduk. 3) Bırakacaktık,  cephe hattında bazı mevziler alsınlar ki, böylece birinci ve ikinci şıkka engel olabilelim.’ Devamında El-Fergali, HTŞ’nin hangi koşullarda Türkiye ile savaşabileceğine de açıklık getirdi. ‘Türklerle ilişkimizde üç kırmızı çizgimiz var,” dedi, “bunlar aşılırsa savaş olabilir.’ Bunları şöyle sıraladı: ‘1) Herhangi bir yörenin yönetimine karışılmayacak. 2) Ne zaman ve nerede savaşacağımıza onlar karar veremez. 3) İdlib’e getirecekleri kuvvetler bizimkilerden fazla olamaz ki, bizim hakimiyetimiz güvence altında olsun.’

Ümit Kıvanç son olarak İdlib’teki gelişmelere bakınca iki önemli hükme varıldığını belirtti: Bir, Ankara-Moskova ilişkileri bu gelişmelerden doğrudan etkilenecek; iki, Suriye denkleminde Ankara artık bütünüyle “cihatçılardan sorumlu” konuma yerleştirildi.

***

‘’Suriye’ye istikrar ne zaman gelir?’’ sorusunun cevabı muğlaklığı korurken Rusya ve İran Suriye’deki kazanımlarını koruma gayretinde olmaya devam ediyor.

ABD askeri varlığının IŞİD’in bahane olduğu açığa çıksa da, Kürtlerle uzun vadeli hedefleri, İran’ın etkinliğine son vermek gibi bir arzusu var. Nitekim ABD’nin Kürtlerle ısrarlı ilişkisi Ankara’yı Rusya’ya daha da yakınlaştırmaktadır.

ABD’nin Esad’ın gidişi politikası boşa çıktığından beri Suriye’de kalıcı olma planları artık en sıkı müttefiki İsrail’i de tehlikeye sokuyor. İsrail sınırın dibinde bir İran ile Hizbullah’la karşı karşıya geliyor. Sonuçta istikrarlı bir Suriye’de Hizbullah’ın gücüne güç kattığı ve İran’ın nefes alışverişini ensesinde hissedeceği süreç yaşanıyor. Suriye hava sahasını sürekli ihlal edip tehdit gördüğü hedefleri vuran İsrail bu defa kendi sınırlarında Suriye hava savunmasının hedefi oldu. Beşar Esad’dan gelen bu cevap İsrail için Ortadoğu semalarında hava üstünlüğünün sonu manasına geliyor.

Suriye hava sahasında cirit atan aktörlerin jetleri, helikopterleri, İHA’ları, SİHA’ları şu aralar sıkça düşmesi Akdeniz’in sularını daha da ısındıracak gibi duruyor. Taze bir zamanda İsrail’in yıllar sonra bir jeti düşürülmesi yeni sıcak gelişmelerin habercisi gibi duruyor.

Related Articles