AİHM Gülmen ve Özakça’yı ölüm sınırında gündeme aldı

Daha önce Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın tedbirli tahliye taleplerini reddeden AİHM, Gülmen ve Özakça’nın dosyalarını ölüm sınırına geldiklerinde “acil” koduyla işleme koydu ve hükümetten savunma istedi.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL kapsamındaki KHK’ler görevlerine son verilen akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça tarafından yapılan dava başvurularını “öncelikli” kategorisine alarak “acil” koduyla işleme koydu.
Alman gazetesi DW Türkçe’nin haberine göre, AİHM Gülmen ve Özakça’nın Ankara’ya karşı dava başvurusuyla ilgili olarak bu hafta Türk hükümetine bir dizi soru yöneltti ve Türk hükümetinden savunma göndermesini talep etti.
TUTUKLULUK YASAL MI?
Davacılar hakkındaki geçici tutuklama kararlarının “yasallığını” sorgulayan AİHM, bu kararların Ceza Muhakemesi Kanunu’nun (CMK) tutuklama nedenleriyle ilgili 100’üncü maddesinde belirtilen hükümlere uygun olarak yapılıp yapılmadığı konusunda kapsamlı açıklama istedi.
AİHM, geçici tutukluluk kararı ve bu karara yapılan itirazı reddeden yargıçların kullandığı gerekçelerin yeterli ve yerinde olup olmadığını da sordu.
Gülmen ve Özakça açlık grevine başladıktan sonra haklarında alınan geçici tutukluluk kararının ve tutukluluk koşullarının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin yaşam hakkı, işkence ve kötü muamelenin önlenmesi ve emniyet hakkıyla ilgili maddeleriyle bağdaşık olup olmadığını da soran AİHM, tutuklama kararının davacıların yaşamını ne derece tehlikeye attığı konusunda Ankara’dan görüş istedi.
AİHM Türk hükümetinden Gülmen ve Özakça’nın sağlık durumları konusunda ayrıntılı bilgi ve belge talebinde de bulundu.
AİHM ‘TEDBİRLİ TAHLİYE’ TALABİNİ REDDETMİŞTİ 
AİHM daha önce Gülmen ve Özakça’nın “tedbirli tahliye” talebiyle yaptıkları başvuruyu reddetmişti. AİHM’in durumlarını acil koduyla gündemlerine aldığı Gülmen ve Özakça için hastanede zorla müdahale hazırlıkları yapılırken, Gülmen ve Özakça’ya destek için yapılan eylemlere yönelik polis müdahalesinin şiddet dozu da son günlerde arttı.  MA

Related Articles